Levs Grosmans- Burvja zemeSākšu uzreiz ar atskatīšanos- aizvadītajā gadā sanāca tā, ka burti mani apciemoja retāk. Būtu vēl retāk apciemojuši, ja nebūtu pāris izdevniecību piedāvājušas kaut ko no saviem jaunumiem- tad vismaz ir laba motivācija gan izlasīt, gan izlasītās domas pārnest uz blogu.

Izlasīju 24 grāmatas, kas citā mērvienībā ir 6404 lappuses. Sarakstā bija 36 grāmatas plus nobelisti. Kā var noprast- sarakstu ne tuvu nepievārēju. Precīzāk- izlasīju tikai duci no saraksta. Tai skaitā bija tikai viens nobelists- Ivans Buņins. Bet tā kā aizvadītajā gadā literatūru nenobelēja, tad, joprojām, varu būt ar pozitīvu skatu- lasu un svītroju nedaudz vairāk kā nāk klāt.

Neskaitot izdevniecību dotās, bija arī vecāku žūrijas grāmatas. Tāpat arī turpinu Vonnegūta maratonu (un turpināšu šogad ar). Saplacis ir arī Latvijas kultūras kanona saraksts– šogad jāizlasa Blaumanis un tad jāsavelk kopā savelkamais, lai saprastu cik un kas vēl no saraksta nav lasīts un pārlasīts.

Vakar ieminējos, ka lieku punktu sadarbībai ar grāmatu izdevniecībām. Atskatoties uz šo periodu, varu teikt, ka bija ļoti labi- tiku pie grāmatām, kurām nez vai kādreiz būtu ticis. Lasīju grāmatas, kuras nez vai kādreiz būtu saņēmies izlasīt. Un līdz ar to būtu palaidis garām Meiteni ar pūķa tetovējumu, Vēja vārdu, Elevatora triloģiju, Vīru, vārdā Ūve, Ludviga Sējas un Gotharda Cauča atmiņas, un vēl kādu bariņu no ļoti labām grāmatām. Milzīgs paldies izdevniecībām par šo periodu. Tas bija pozitīvi. Mazāk pozitīvi bija tas, ka šādi atņēmu laiku citām grāmatām, kuras gaida rindā un, kuru neizlasīšana un kārtējā atlikšana grauž manu literāro ego. Un vēl tas, ka prātā ir sajūta, ka izdevniecības diktē savu spēli- izlasi šo, šo un šo. No vienas puses labi- atver jaunus apvāršņus, atklāj jaunus autorus un pasaules. No otras- tā brīvība- lasīt, kad un ko pats vēlies, ir daudz patīkamāka. Pašam atvērt jaunos apvāršņus, atklāt jaunos autorus un pasaules ir nesalīdzināmi vilinošāk.

Tagad būtu laiks ķerties pie svarīgākās daļas- 2019.gada lasāmā saraksta. Saprotu, ka nu jau cik sarakstus es sev un citiem pierādu, ka saraksts nestrādā- ne varu izlasīt, ne arī varu noturēties saraksta rāmī. Bet tā kā saraksta stādīšanā ir savs prieciņš un vienmēr pastāv naiva cerība, ka šoreiz nu būs tas gads, kad viss izdosies, tad nu spītīgi turpinu pieturēties pie saraksta. Kopējam grāmatu skaitam sarakstā piegāju vienkārši- 2019.gadā ir 52 nedēļas. Nedēļā viena grāmata būtu paceļama bez īpaša iespringuma un ar īslaicīgiem klusuma periodiem. Tad nu 52 grāmatas.

Šogad ir dažas izmaiņas- izņēmu ārā ”Bērnību” un ”Prātīgumu”- viens ir izlasīts un otrs nelasās (tāpat kā ”ieteikumi”, bet tas nenozīmē, ka neuzklausīšu ieteikumus). Ja, kas būs, tad integrēšu esošās sadaļās. Blogeru Ziemassvētku dāvinājumi ar noputējuši gaida savu kārtu (paldies katram, kurš mani piemin ar labu grāmatu).

To vietā ir trīs jauni izaicinājumi:

1.Autora piecītis- kurā mēģināšu tā kārtīgi, piecu grāmatu biezumā, katru gadu iepazīt kāda autora daiļradi. Lai nevajadzētu stiept vairāku gadu garumā- hop! un izlasi labu porciju no autora veiktā. Sākšu ar Stīvenu Kingu. Rindā gaidīs (ja šis izaicinājums liksies turpinājams) Atvuda, Geimens, Heijerdāls, Hēgs, Remarks… .

2.Otrā iespēja– jādod grāmatām otra iespēja. Cik tad ilgi turēsi neizlasītas. Vai nu sākšu no sākuma, vai arī turpināšu no grāmatzīmes. Pagaidām te divas grāmatas. Tikpat pagaidām izskatās, ka šis izaicinājums būs tikai šogad.

3.Pārlasīšana– Sākšu ar trim grāmatām, kuras prasās pārlasīt: Marsietis lasīts nesen un bija ļoti labs, Psihoanalītiķis lasīts sen un patika tā doma par to, ka cilvēku tik viegli paredzēt, ja viņam ir ikdienas maršruts, nemainīgi ieradumi un kārtīgi iemīta dzīves taciņa, no kuras nenokāpj. Tad patika. Zaļā zeme jāizlasa trešo reizi. Te būtu vēl interesanti salīdzināt šo pārlasīto darbu vērtējumus.

Latviešu sadaļā viss pa vecam, tik izaicinājumu vairāk- 14 darbi: dzejas, lugas, noveles un Likteņa līdumnieku četrpaka. Sudraba Edžus Izlasei gan lasīšu tikai pirmo daļu, jo tie otrās daļas dzejoļi ir pārāk ļeņiniski.

Vgsbl ar tikpat ierasts kā iepriekš- gandrīz viss, kas mājās grāmatplauktā gaida savu kārtu. Izņemot trešos Burvjus un Tauriņu. Tos jāgādā rokā bibliotēkās vai arī grāmatnīcās.

Te arī divi nobelisti, kuri no nobelistiem pārgājuši uz parasto ”gribu izlasīt”- Franss un Hemingvejs. Pēdējam šogad 120.dzimšanas diena (21.jūlijā)- varēšu atzīmēt ar vienu viņa romānu.

Tāpat jubileju atzīmēšu Murakami- viņam 12.janvārī 70. Tamdēļ arī viņš un ”Mīļotais Sputņiks” sarakstā.

Anrī Šarjēra ”Tauriņš” sarakstā iekļuva pēc filmas noskatīšanās. Kalevala turpinās eposu izaicinājumu. Divi Vonnegūti (izvēli atstāju uz vēlāku) turpinās Vonnegūta maratonu. Pārējās grāmatas vienkārši ir plauktā un būtu jāizlasa. Kaut vai, lai zinātu vai tās tur ir jāatstāj.

Tāpat arī ir ducis ar nobeliem- daži ir plauktā un būtu jāizlasa (arī, lai zinātu vai atstājami plauktā) un pārējie ir brīva izvēle- ko noķeršu, to lasīšu. Kas zin, varbūt šī gada abus laureātus gribēsies izlasīt uz karstām oglēm. Galvenais, lai sanāk katram mēnesim vismaz viens.

Tas arī īsumā viss. Kā parasti- var ieteikt, slavēt, kritizēt vai brīdināt par to, kas mani sagaida šajā sarakstā un bakstīt ar pirkstu par tiem darbiem, kurus neesmu iekļāvis.

Autora piecītis- Stīvens Kings:
1.Kerija (izlasīju 2019.gada janvārī)
2.Roze, ērkšķu puķe (izlasīju 2019.gada decembrī)
3.Mizerija (izlasīju 2019.gada jūlijā)
4.Četri pēc pusnakts (izlasīju 2019.gada ddecembrī)
5.Zvēru kapiņi (izlasīju 2019.gada jūnijā)

Latvieši:
1.Māra Zālīte- Paradīzes putni (izlasīju 2019.gada septembrī)
2.a.Rūdolfs Blaumanis- Indrāni (izlasīju 2019.gada februārī)
2.b.Rūdolfs Blaumanis- noveles (izlasīju 2019.gada novembrī)
3.Klāvs Elsbergs- Dzeja (izlasīju 2019.gada februārī)
4.autoru kolektīvs- Fin de siècle
5.Sudrabu Edžus- Izlase
6.Nora Ikstena- Amour fou (izlasīju 2019.gada februārī)
7.Pēters Brūveris- Ziedi zaudētājam (izlasīju 2019.gada janvārī)
8.Sigma Ankrava- Vai Lāčplēsis bija karalis Artūrs? (izlasīju (2019.gada jūlijā)
9.Ezerietis- Pīlādži (izlasīju 2019.gada aprīlī)
10.Jūlijs Lācis- Mūža meža maldi
11.Vladimirs Kaijaks- Enijas bize (izlasīju 2019.gada augustā)
12.Vladimirs Kaijaks- Zem Marsa debesīm (izlasīju 2019.gada augustā)
13.Vladimirs Kaijaks- Nārbuļu dēli (izlasīju 2019.gada augustā)
14.Vladimirs Kaijaks- Mantinieki (izlasīju 2019.gada septembrī)

Vajag, gribu, sen bij laiks:
1.Haruki Murakami- Mīļotais Sputņiks (izlasīju 2019.gada janvārī)
2.Levs Grosmans- Burvju karalis (izlasīju 2019.gada novembrī)
3.Levs Grosmans- Burvja zeme (izlasīju 2020.gada februārī)
4.Kalevala
5.Fjodors Dostojevskis- Idiots
6.Anatols Franss- Eņģeļu dumpis (izlasīju 2019.gada jūnijā)
7.Alfrēds Širokauers- Lukrēcija Bordžija (izlasīju 2019.gada februārī)
8.Arnaldurs Indridason- Purvs (izlasīju 2019.gada februārī)
9.Kurts Vonnegūts- Galapagu salas (izlasīju 2019.gada aprīlī)
10.Kurts Vonnegūts- Līķu Pēteris (izlasīju 2019.gada novembrī)
11.Jāko Hemērs-Antila- Mare nostrum (izlasīju 2019.gada februārī)
12.Anrī Šarjērs- Tauriņš (izlasīju 2019.gada aprīlī)
13.Mihails Bulkakovs- Meistars un Margarita
14.Henriks Ibsens- Pērs Gints (izlasīju 2019.gada februārī)
15.Džeks Londons- Mārtiņš Īdens
16.Ernests Hemingvejs- Kam ir un kam nav (izlasīju 2019.gada jūlijā)

Otrā iespēja:
1.Džonatans Litels- Labvēlīgās
2.Antuāns de Sent-Ekziperī- Cilvēku zeme (izlasīju 2019.gada oktobrī)

Pārlasīšana:
1.Endijs Vīrs- Marsietis
2.Andrejs Upīts- Zaļā zeme
3.Džons Kacenbahs- Psihoanalītiķis (izlasīju 2019.gada oktobrī)

Nobels:
1.Frederiks Mistrāls- Dzeja (izlasīju 2019.gada septembrī)
2.Oktavio Pass- Dzeja (izlasīju 2019.gada oktobrī)
3.Johans V.Jensens- Cīņa ap troni (izlasīju 2019.gada martā)
4.Sinklers Luiss- Babits (izlasīju 2019.gada februārī)
5.Vislava Šimborska- Dzeja (izlasīju 2019.gada martā)
6.Verners fon Heidenstams – Karolīnieši (izlasīju 2019.gada martā)
7.Harijs Martinsons- Ceļš uz Zvanu draudzi (izlasīju 2019.gada maijā)
8.Mihails Šolohovs- Klusā Dona (izlasīju 2019.gada oktobrī)
9.Šeimuss Hīnijs- Dzeja (izlasīju 2019.gada oktobrī)
10.Visente Aleiksandre- Dzeja (izlasīju 2019.gada novembrī)
11.Dario Fo- Brīvais pāris (izlasīju 2019.gada decembrī)
12.Senžons Pērss- Dzeja (izlasīju 2019.gada decembrī)