virs_varda_uve

Nosaukums: Vīrs, vārdā Ūve
Autors: Frēdriks Bakmans
Izdevniecība: Jānis Roze
Gads: 2015
LPP: 325

En man som heter Ove
Fredrik Backman
2012
Tulkojums latviešu valodā- Ineta Balode

Par grāmatu-
Ūve ir kašķīgs un principiāls vecis. Viņš panāks savu taisnību par visu un vienmēr. Tas nekas, ka viņa raksturs nevienam nepatīk un kaimiņi no viņa izvairās. Lai gan to nevar zināt- varbūt Ūve no viņiem izvairās. Viņam pietiek ar savām ikrīta apgaitām pa savu rindas mājas rajonu, lai pārbaudītu vai viss ir vietā un vai visi ievēro māju kooperatīva noteikumus. Potams, viss ir kārtībā un visi noteikumus ievēro, jo te nekad un nekas īpašs nenotiek.
Viss sagriežas ar kājām gaisā, kad viņa jaunie kaimiņi ar piekabi iebrauc viņa pasta kastītē un puķu dobē.

Saite uz izdevēja mājaslapu- Frēdriks Bakmans- Vīrs, vārdā Ūve

Man laikam jāsāk ar atzīšanos un atvainošanos- es noteikti šo grāmatu pārāk saslavēšu un pārlieku uzstājīgi mēģināšu jums ieteikt to izlasīt. Bet savādāk nevaru. Tā tiešām ir viena no labākajām grāmatām, kāda ir lasīta. It kā solīts jautrs stāsts par pavecu vīru, kurš ar saviem principiem un kašķīgo raksturu izbesī visus, tāpat kā visi izbesī viņus. Vecs vīrs, kuram par visu svarīgāk ir pareizi funkcionēt un to pašu sagaida no apkārtējiem. Precīzāk- nesagaida. Kurš nesaprot, kā var nopirkt bmw, ja ir tāda marka kā saab. Labi, vēl var piedot, ja izvēlas volvo.
Jā, stāsts bija jautrs un vai katra nodaļa izsauca smaidu un iekšēju prieku par Ūves gājieniem un domām. Viņam sanāca ļoti labi. Neiespējami neiemīlēt tādu onku. Neiespējami!

Bet pāri visam, manuprāt, bija stāsta sirdspilni emocionālā puse. Tik pilna ar mieru, labsirdību, prieku, labestību, ka tīri vai dažviet gribējās izlikt sirdi žāvēties. Piepildās un iet pāri malām.

Stāsts par vīru, vārdā Ūvi ir sadalīts vairākās nodaļās, kurās lasītājs filigrāni tiek virzīts pa Ūves gaitām gan tālākā, gan ne tik tālā pagātnē. Protams, arī tagadnē. Un tieši tagadne ir tā, kurā Ūve iepazīstas ar saviem jaunajiem kaimiņiem- blondo Lempi (kā gan vēl nosaukt cilvēku, kurš brauc ar japāņu automašīnu un nemāk iebraukt pagalmā ar piekabi atpakaļgaitā) un viņa sievu- irānieti Parvati, kura gaida trešo bēbi. Divas meitenes jau ir. Un tieši Parvati ar savu temperamentu un grūtnieces kašķīgo raksturu, spēj izkustināt Ūvi no tāda kā sasaluma stāvokļa. Sākumā Ūve ne tuvu nebija priecīgs par viņas uzstājīgo klātbūtni, jo maisījās pa vidu Ūves plāniem- beigt savu dzīvi ar pašnāvību. Jo kā gan viens normāls cilvēks var nokārtot rēķinus ar dzīvi, ja vienam ir jāatnes cepumi, citam paliek slikti ar sirdi, vēl kāds nomaucas no trepēm, vēl kāds iebrauc iekšpagalmā ar automašīnu (tas taču ir aizliegts!). Un tad vēl kaķis. Un vēl blondā kaza ar savu velteni. Un vēl Džimijs. un… vispār raiba publika apkārt grozījās, tāpēc pašnāvība visu laiku bija jāatliek.

Es laikam jau teicu, ka šī ir viena no labākajām grāmatām, ko lasīju? Drošības labad atkārtošu- šī ir viena sasodīti jautra, sasodīti sirsnīga un sasodīti laba grāmata. Noteikti ieteiktu izlasīt visiem. Bez izņēmuma. Bet jūs jau nojaušat, ka esmu spēcīgā pēcizlasītā emociju varā un manu prātu pārāk saviļņo viss tas, ko saņēmu no grāmatas. Tāpēc arī sakaifojuša lasītāja atsauksmi varat neņemt vērā un nelasīt. Bet viens ir skaidrs- jūs daudz zaudēsiet.

P.S.
Ja autora pārējām trim grāmatām līdzās stāvēja tā pati mūza, kas vīram, vārdā Ūve, tad noteikti arī tās vajadzētu sagatavot latviešu lasītājiem (tas vairāk tā kā aicinājums izdevniecībām).

P.P.S.
Gada beigās solās būt arī šīs grāmatas ekranizācija.

Grāmatas vērtējums: 10/10
Citu grāmatu vērtējumus var atrast grāmatu sadaļā.