Oriģinālnosaukums: Papillon
Valsts: Čehija/ Spānija/ ASV
Žanrs: Spriedzes/ Biogrāfiska
Režisors: Michael Noer
Lomās: Charlie Hunnam, Eve Hewson, Rami Malek, Michael Socha, Gilly Gilchrist
Gads: 2017

Par filmu-
Anrī Šarjērs ar iesauku Tauriņš tiek nepatiesi apsūdzēts slepkavībā un saņem sodu- izsūtījumu katorgā uz Franču Gviānu. Pēc pirmā nesekmīgā mēģinājuma bēgt, viņš divus gadus pavada vieninieka kamerā. Pēc atkārtota mēģinājuma- piecus gadus un nosūtīšanu uz Velna salu- vietu, no kuras neviens nav izbēdzis.

Pirms daudziem gadiem man uzdāvināja Anrī Šarjēra grāmatu ”Tauriņš”. Vēl nesācis lasīt, es to iedevu palasīt paziņam. Atpakaļ tā arī neesmu saņēmis. Tik vien palika, cik izlasījis uz ceturtā vāka- biogrāfija, vairākkārtīgi mēģinājumi bēgt, izdzīvošana ļoti skarbos apstākļos.
Tikai filmas sākumā sapratu, ka es šobrīd skatos šīs pašas nelasītās grāmatas ekranizāciju. Uzreiz gan piezagās divejādas sajūtas- prieks, ka redzēšu, kas bija grāmatā (joprojām neesmu ticis līdz lasīšanai) un bailes, ka sačakarēšu visu iespaidu par iespējams labu grāmatu.

Tauriņam ir bezrūpīga dzīve- uzlauž seifus, atdod bosam nozagtos dimantus un par saņemto naudu var dzīvot zaļi un kalt nākotnes plānus. Diemžēl viņa bezrūpīgā dzīve ātri beidzas- Tauriņš tiek nepamatoti apsūdzēts slepkavībā un izsūtīts uz Francijas aizjūras departamentu Dienvidamerikā- Franču Gviānu.
Katorgā ir skarbi dzīves apstākļi un tikpat skarbi noteikumi- ja kādu nogalina- giljotīna. Par bēgšanu piespriež divus gadus vieninieka kamerā. Atkārtots mēģinājums jau ir pieci gadi šādā kamerā. Ja tomēr vēl kāds mēģinājums, tad izsūtījums uz Velna salu. Vietu, kur pat kārtīgu apsardzi nevajag, jo izbēgt tāpat nav iespējams.
Tomēr Tauriņš izbēg- ja sākumā tā bija vēlme atgriezties un atriebties, tad vēlāk tā bija vienkārši vēlme atgriezties mājās.
Pēc vairākiem gadiem viņš publicē savas atmiņas grāmatā ”Tauriņš”.

Uzreiz pēc noskatīšanās bija skaidrs, ka filma nekādā veidā neveicināja vēlmi meklēt grāmatu- viss notiek tik lēni un samocīti. Ne miņas no kaut kā interesanta, protams, ja vien kādam nešķiet interesanta sekošana baram vīriešu, kuriem tik ļoti nepaveicās ar nākotnes perspektīvu.
Pāris epizodēs bija kāda neliela kustība, bet arī tā bija īsa un nepārliecinoša- ne bēgšana, ne varoņu ”izaugsme” nebija ne tuvu tam, ko no filmas gaidīju. Abu galveno lomu tēlotāji, uz kuriem liku cerības, šoreiz pievīla kārtīgi.
Ja nu kādam patīk ”uz reāliem notikumiem balstītas” filmas un ķeksīša pēc arī visas skatās, tad var ”ieķeksēt” arī šo- tik slikta, lai neskatītos, tā gluži nav. Bet gaidīt arī neko nevajag.

Filmas vērtējums: 4/10
Citu filmu vērtējumi ir atrodami kino sadaļā.