Es-robots

Nosaukums: Es, robots.
Autors: Aizeks Azimovs
Izdevniecība: Zinātne
Gads: 1967
LPP: 316

Sērija: Fantastikas pasaulē

I, Robot
Isaac Asimov 1964.
Tulkojums latviešu valodā- R.Koka un Ņ.Krilova

Par grāmatu-
Ir 2058.gads un cilvēku dzīvē stabilu vietu ir ieņēmuši roboti- tie dara melno un smago darbu un paklausīgi ievēro trīs Robotikas likumus.
Kāda laikraksta žurnālistam vajadzēja materiālu par korporāciju ”U.S.Robots” un viņu ražotajiem robotiem. Un vajadzētu ne tikai par mūsdienām, bet par vēsturi un to vislabāk varētu viņam izstāstīt doktore Sjūzena Kelvina- robotu psiholoģe un ilggadīgā korporācijas vadoša speciāliste.

Sjūzena jaunajam žurnālistam izstāstīja pavisam astoņus stāstus (ar ievadu kopā ir deviņi), kuros aplūkoja robotu ienākšanu cilvēku dzīvēs no dažādiem skatpunktiem. Tie bija gan bērnu aukles, vai drīzāk jāsaka- bērnu rotaļbiedri, gan strādnieki Merkūrija raktuvēs. Tie bija paklausīgi, melīgi iztapīgi, centīgi un pašpārliecināti, sarunājami un nepierunājami. Un pat mazliet cilvēcīgi. Bet galvenais- viņi visi klausīja Robotikas trim likumiem.

Ar mazo sarkano grāmatiņu (nejaukt ar Mao darbu) es iepriekš nebiju saskāries. Ja būtu, tad noteikti man tā būtu patikusi- vienkāršā valodā, interesanti, par ceļojumiem kosmosā un gudras mašīnas. Ko gan vēl padsmitgadniekam vajag!

Laikam es nekur tālu no padsmitnieka vecuma neesmu ticis, jo tagad, pirmoreiz lasot, man tā likās fantastiski laba fantastika! Ne mirkli nelikās, ka lasu kaut ko vecāku vēl par sevi un nebija visu laiku jāpūš, ka autoram kārtējo reizi ir sanācis kaut kas naivs mūsdienām vai stipri pārspīlēts.

Var jau būt, ka ar lielu vēlēšanos varētu piekasīties gan pie atsevišķām epizodēm, gan pie tiem trim Robotikas likumiem. Bet jāatceras, ka lasām taču fantastiku. Un galu galā- jāatstāj taču vieta arī pašdomām.

Šie astoņi stāstiņi, ko Sjūzena stāsta savam sarunas biedram, savā starpā ir saistīti tikai ar personāžiem. Vieta, roboti, risināmie jautājumi un problēmas katru reizi ir citas. Un katru reizi cilvēkam nākas pamatīgi iespringt, lai pierādītu, ka, lai arī uzbūvējis gudrākas un spēcīgākas mašīnas par sevi, viņš tomēr vēl robotus spēj pārspēt. Lai gan pēdējais stāsts drīzāk būtu vērtējams otrādi (doktores atminējums te neskaitās).

Ļoti jauka, interesanta un nebaidos teikt- arī mūsdienīga fantastikas grāmata par laiku, kad cilvēkiem nāksies sadzīvot ar robotiem. Vai arī robotiem nāksies sadzīvot ar cilvēkiem.

P.S.
Un kāpēc gan es biju iedomājies, ka lasīšu kaut ko līdzīgu tāda paša nosaukuma Holivudas filmai ar Vilu Smitu galvenajā lomā?

Grāmatas vērtējums: 10/10
Citu grāmatu vērtējumus var atrast grāmatu sadaļā.