Oriģinālnosaukums: Inception
Valsts: ASV/Lielbritānija
Žanrs: Drāma/Grāvējs/Zinātniskā fantastika
Lomās: Leonardo DiCaprio, Joseph Gordon-Levitt, Ellen Page, Tom Hardy, Ken Watanabe
Režisors: Christopher Nolan
Gads: 2010

Par filmu-
Doms Kobs ir neparasts zaglis- viņš zog informāciju, kurai nav kodu kartes, šifri un citas nebūtiskas barjeras. Viņš dodas ar sapņa palīdzību taisni īpašnieka apziņā un tajā sameklē visslēptāko informāciju.
Pēc kādas neveiksmīgas sapņu operācijas, viņam tiek dota iespēja sevi pierādīt vienā ļoti svarīgā un bīstamā misijā, kuras veiksmīgas izdošanās gadījumā viņam tiks piedotas pirms dažiem gadiem pieļauta kļūda.

Tavs prāts ir nozieguma avots. Pārnestā, burtiskā un tieši apgriezti proporcionālā nozīmē. Tu zini, kas tu esi, bet nezini kur tu esi. Vai tava pasaule ir īsta vai arī tu esi sapnī.

Tieši tā arī varētu īsumā pateikt par filmu ”Sākums”, kur izveicīga komanda darbojas kāda uzdevumā, lai sava upura sapnī panāktu sev vēlamo rezultātu- atrast dokumentus, informāciju vai arī mainītu viņa domas ar viena niecīga impulsa palīdzību.

Kobs (Di Kaprio) ar savu komandu, Saito kunga nolīgti dodas kāda ietekmīga mantinieka sapnī, lai izmainītu viņa domas par tēvu, krusttēvu un viņa mantoto uzņēmumu. Lai uzdevums izdotos nepieciešams ne tikai nokļūt sapnī, bet nonākt nākamajā līmenī- sapnis sapnī. Vai varbūt pat vēl dziļāk?

Rezultātā, kas ir sanācis? Ir sanācis kino, kas skatītājus ierauj mēreni saputrotā pasaulē, kur, lai saprastu konkrēto līmeni un realitāti (tur maz bija kaut kas reāls?) vajag mazliet iespringt. Lai gan- tāpat pozitīvs saspringums ir visas filmas garumā. Var izbaudīt gan aktieru darbu, gan priecāties par režisora Kristofera Nolana (viņš arī scenārists un producents) ķērienu.

Bet tajā pat laikā divi mazi rūgtumi sirdī paliek. It kā jau varētu tos norīt kā mazus slidenus krupīšus, bet tomēr… tomēr gribās izteikt savu mazo sāpīti (kā vēsta tautas gudrības- ja sapni izstāsta, tad tas nepiepildoties. Ja filmas sliktumus piemin, tad tie aizmirstas).

Pirmais būtu par filmas ”Sākums” galveno tēmu- kā tas sākās? Kāpēc tas sākās? Un kā uz to skatās citi filmas tēli? Prasījās izvērstāku paskaidrojošo daļu, kas atbildētu uz šiem jautājumiem. Lai gan, no otras puses var teikt, ka tā ir viena no filmas rozīnītēm- vot, sēdi un mēģini atrast atbildes uz nominatīvu, ģenitīvu un akuzatīvu.

Un otra lieta- pavisam nenozīmīga un personiska- es zināju kādas būs filmas beigas. Es negribu teikt, ka filmas beigas bija sliktas (pasarg’ Dies’!), bet tās bija pārāk acīmredzamas. Lai arī būtu grūti iedomāties labākas filmas beigas. Ar rozīnīti, marmelādīti un cukurgraudiņu. Bet, tomēr…

Filma ”Sākums” ir ļoti labs skatāmais, kuru pēc tam var aprunāt ar draugiem pie glāzes iemīļotā dzēriena, pārdomāt vienatnē pirms aizmigšanas (kurā līmenī es nokļūšu un kurš/ko man iepotēs sapnī?) un mēģināt izprast (a kas tur vispār notika?).

Neticu, ka sevi cienošs skatītājs neuzdos sev vai citiem (vai internetam) jautājumus par šo filmu- kāpēc Nolans scenārijā pārsauca savu galveno varoņu vārdus uz Kobs (tāpat kā zaglis viņa debijas filmā) un Ariadne (der ieskatīties sengrieķu mītos un leģendās)? Kāpēc Artūrs un Eims mazliet izcēlās ar savu ārieni? Un kas bija Kobsa talismans pirms viņš paņēma savas sievas vilciņu? Un vēl veselu kaudzi ar jautājumiem.

[xrr rating=9/10 imageset=tiny_star label=”Filmas vērtējums:”]

Citu filmu vērtējumi ir atrodami kino sadaļā.