Oriģinālnosaukums: The Dead Dont’t Die
Valsts: Zviedrija/ ASV
Žanrs: Šausmu/ Komēdija
Režisors: Jim Jarmusch
Lomās: Bill Murray, Adam Driver, Tom Waits, Chloë Sevigny, Steve Buscemi, Danny Glover, RZA, Tilda Swinton, Iggy Pop, Selena Gomez
Gads: 2019

Par filmu-
Kādā Amerikas mazpilsētā notiek dīvainas lietas- diena nekādi negrib beigties, mājdzīvnieki mūk prom un … un no kapiem sāk līst ārā miroņi. Izrādās, ka tā tas notiek visur pasaulē, jo alkatīgo dabas resursu ieguvēju dēļ zemeslodes ass tika izmainīta un apokalipse var sākties.

Lai arī zombijtēma jau sen kā ir apnikusi, režisors un aktieru sastāvs solīja, ka te var būt viens otrs pārsteigums. Vai pat vairāki. Galīgi negribējās ticēt, ka Džārmušs tā vienkārši ņems un uzfilmēs filmu par zombijiem. Uzfilmēja. Bet ne gluži vienkārši un, manuprāt, ne gluži filmu.

Kādas Amerikas mazpilsētas šerifam nav daudz darba- tik vien kā apbraukāt apkārt savam iecirknim un pakratīt ar pirkstu vietējam klaidonim Bobam.
Pa radio un televīziju tiek stāstīts, ka lielo korporāciju alkatības dēļ ir nobīdījusies zemeslodes ass, bet zinātnieki skaidro, ka nav vērts uztraukties- jo, redz, tagad dzīve būs labāka, cilvēki bagātāki un dienas garākas.
Bet īstenībā viss izvēršas daudz savādāk- zemes ass nobīdes un dīvainās mēnesgaismas dēļ no kapiem lien ārā miroņi un sāk plosīt dzīvos. Drīz vien visa mazpilsēta ir staigājošu zombiju pilna.

Nojauta un pirmie iespaidi lika domāt, ka te būs komēdija, kurā apspēlēs zombijus un varonīgo varoņu cīņu pret tiem. Bet drīz vien domas nācās mainīt. Jā, bija zombiji, smieklīgi dialogi un smieklīgas epizodes. Tikai sāka likties, ka tas bija kā piedeva kam citam. Vēlāk jau pielēca, ka režisors skatītājam lasa morālīti. Ar visiem tiem klišejiskajiem gabaliem, lēno un nesteidzīgo gaitu, viņš ar aktieriem stāsta par mūsdienu sabiedrību, par tās zombijisko dzīvi ekrānos, stulbos priekšrakstos, pašizdomātu pseidovērtību krāšanā un visādā tamlīdzīgā drazā. Pie reizes arī apspēlēja klimata tēmu un zombēšanu no masu medijiem.

Bet visa tā moralizēšana nebija pārāk uzbāzīga. Drīzāk to varētu dēvēt par iespēju paskatīties uz sevi no malas. Par to kādi esam un kur ejam. Un par to, ka pat citplanētieši no mums bēg prom.

Nez vai to varētu saukt par mākslas filmu, drīzāk par labu vizuālu stāstu, kurā ir vesela plejāde slavenu aktieru un daži mūziķi ar. Ja nu dikti derdzas košana miesā, tad laikam nevajadzētu skatīties. Ja pie zombiju maltītēm jau ir pierasts un patīk tādas netipiskas filmas, tad droši var skatīties.

Filmas vērtējums: 10/10
Citu filmu vērtējumi ir atrodami kino sadaļā.