Oriģinālnosaukums: Toast
Valsts: Lielbritānija
Žanrs: Drāma/Biogrāfiska
Režisors: S.J. Clarkson
Lomās: Oscar Kennedy, Victoria Hamilton, Ken Stott, Helena Bonham Carter, Freddie Highmore
Gads: 2010

Par filmu-
20.gadsimta vidus. Nelielā Lielbritānijas pilsētā dzīvo Naidžels Sleiters. Pagaidām viņš ir tikai deviņus gadus vecs zēns, kura mammas kulinārijas sasniegums ir tosterī pagatavots grauzdiņš. Vērojot vecāku nespēju virtuvē pagatavot kaut ko vairāk par konserviem vai grauzdiņu, pamazām zēns saprot, ka viņš var un grib pagatavot gardu maltīti visai ģimenei un ne tikai.

Skatāmo darbu sarakstā filma nokļuva pateicoties Helēnai Bonemai Kārterei. Vismaz vairāk no šīs filmas es neko negaidīju. Jā, sapratu, ka būs aizpildīts kārtējais kinobiogrāfisko personību caurums (filma ir par Lielbritānijā slavenu personību- pavāru Naidželu Sleiteru) un varbūt uzķerts kāds labs angļu humors vai kas tamlīdzīgs. Filma nesteidzīga laika pavadīšanai.

Un tāda tā arī bija- ar nelielu humoru, nelielu dramatisku smagumu, un nelielu… nē, šoreiz gan lielu, pat pamatīgu ēdienu daudzumu. Ja no sākuma mazais Naidžels ar kārām acīm vēro veikala plauktos svaigos sierus, dārzeņus vai gardus pīrāgus, tad pēc tam, kad pie horizonta parādās vulgāri prastā Pottera kundze (H.B.Kārtere), tad ekrānā figurē tādas gastronomiskās izvirtības, ka visi brīvdienu kulinārijas šovi var mierīgi pastāvēt pie ratiem.

Laikam no nekulināriskās daļas pārējais filmā palika neizcepts un neizvārīts- ja vēl burkšķošais papucītis parādīja cienīgu saspēli ar Kārteri, tad pusaudža Naidželu tēlojošais Fredijs Haigmūrs (tas mazais puišelis no filmas Sirds mūzika) bija pat pārāk neizteiksmīgs. Var jau būt, ka viņa galvenais darbs bija tikai cept un vārīt, bet tomēr prasījās kāda emocionāli savādāka izteiksme, ne tikai tas naivais smaidiņš. Lai vai kā- pusaudzim filmā pietika vietas tikai pēdējā trešdaļā. Visu pārējo lieliski aizpildīja deviņgadīgais Naidžels.

Pieņemu, ka Naidžela Sleitera personu zinošākajiem skatītājiem šī filma sniedz kādu dziļāku vēstījumu un viņi uz to skatījās ar skaidrāku skatu, bet man šoreiz ”Grauzdiņš” bija tikai biogrāfisks stāsts par kāda pavāra pirmajiem soļiem savā arodā.

Filmai bija potenciāls. Nesaku, ka baisi liels, bet bija. Šoreiz tās ir tikai kāda pavāra atmiņas. Visnotaļ skatāmas un gastronomiskas. Var jau būt, ka ar to ir gana. Vismaz lai iepazītu kādu slavenu pavāru un kārtējo reizi pārliecinātos, ka Helēna Bonema Kārtere spēj labi notēlot jebkuru.

Filmas vērtējums: 7/10
Citu filmu vērtējumi ir atrodami kino sadaļā.