Oriģinālnosaukums: The day the earth stood still
Valsts: ASV
Žanrs: Drāma/Zinātniskā fantastika/Spriedzes
Lomās: Keanu Reeves, Jennifer Connelly, Kathy Bates, Jaden Smith, John Cleese
Režisors: Scott Derrickson
Gads: 2008

Par filmu-

No Zemes netālu esošs lidojošs objekts pēkšņi ir mainījis virzienu un lielā ātrumā virzās uz Zemi. Mērķis ir Manhetena. Bruņotie spēki ir kaujas gatavībā, tiek iesaistīti zinātnieki, bet sadursme nenotiek. Lidojošais objekts ir Galaktikas civilizāciju sūtņa kuģis, kurš ieradies uz Zemes ar ultimātu- pārtraukt Zemes iznīcināšanu vai tiks iznīcināti cilvēki.

Tas brīdis ir klāt- ārpuszemes civilizācija par sevi ir paziņojusi. Un ne jau šā tā, lidojot garām piestāja, bet ar savu misiju. Izrādās viņi jau ilgi novēro uz Zemes notiekošo un secinājuši, ka Zeme iet bojā, tāpēc tā ir jāglābj. Glābšanas plāns ir vienkāršs- jāiznīcina Zemes postītājs. Un tas postītājs ir cilvēks. Klaatu (K.Rīvss) spriedums ir tikpat vienkāršs- cilvēki bez Zemes nevar izdzīvot, bet Zeme bez cilvēkiem var. Tātad- glābsim Zemi.

Var jau būt, ka nelielā naivuma pieskaņa filmā ir kā nodeva 1951.gada tapušajam oriģinālam, jo diezgan naivi izskatās policisti, kas vairāku simtu metru attālumā ar pistolēm mērķē uz lielu mirguļojošu bumbu (ne aizšaut varēs, kur nu vēl trāpīt sanāks). Tāpat arī pirmais darbs mediķiem citplanētieša reanimācijā ir elektrošoks, nemaz nezinot kas lācītim vēderā. Naivi vai muļķīgi no profesionāliem dakteriem (diez vai pie šāda objekta pielaistu praktikantus), to lai katrs pats vērtē.

Ja paši par sevi aktieri vēl bija skatāmi un saprotami, tad viņu savstarpējā saspēle likās samocīta. Nebija skaidrs, kas un kāpēc Helēnai (Dž.Konelija) vispār lika sasaistīties ar atnācēju. Vai tā bija ziņkāre, vai profesionāla interese, vai vēlme šim parādīt kāpēc ir jēga atstāt cilvēkveidīgos parazītus dzīvus? Pārāk nedabiski viņiem tās attiecības veidojās.

Arī sižetā pāris reizes nevilšus nākas aizdomāties, kāpēc labākos speciālistus savāc vienkopus tajā vietā, kur skaidri zināms, ka zemē ietrieksies lidojošais objekts? It kā jau skaidrs, ka visa apkārtne pārvērtīsies par, maigi sakot, bedri. Un atrasties blakus šādam triecienam sēžot helikopterā nozīmē atrasties upuru pirmrindniekos. Arī amerikāniskā vēlme nekādā veidā nedalīties ar savu ciemiņu un nemaz neprasīt padomu vai palīdzību no citām valstīm vai starptautiskām sabiedrībām likās šādam gadījumam pārāk muļķīga. Nemaz nerunājot par faktu, ka visa operācijas stūre bija nodota vienas tantes (ASV valsts sekretāre) rokās, kura tik vienreiz lēmumu pieņēma konsultējoties ar priekšniecību. Pārāk plašas pilnvaras nebūt ne pašai augstākajai amatpersonai. Naivi vai muļķīgi…

Pats filmas vēstījums ir skaidrs un nepārprotams- cilvēks uz Zemes nav saimnieks, tikai īrnieks un vienā brīdī īres līgums var tikt lauzts. Vai to izdarīs Kaatu ar savu milzīgo robotu vai Zeme pati, tas nav svarīgi. Svarīgi ir tas, ka cilvēkiem ir jāmaina savas attiecības ar Zemi.

Katrā ziņā filma, lai arī ir pavāja (varbūt precīzāk- tika gaidīts vairāk), tomēr ir interesanta un mudinoša noskatīties arī pirms 57 gadiem tapušo oriģinālu.

Šīs, kā arī citu filmu vērtējumi ir atrodami kino sadaļā.