Oriģinālnosaukums: Escape from Pretoria
Valsts: Lielbritānija/Austrālija
Žanrs: Spriedzes
Režisors: Francis Annan
Lomās: Daniel Radcliffe, Daniel Webber, Ian Hart, Mark Leonard Winter
Gads: 2020

Par filmu-
1978.gadā Dienvidāfrikas republikā divus cilvēktiesību aktīvistus notiesā par skrejlapu izmētāšanu. Aparteīda laikā cietumsodi ir bargi- astoņi un divpadsmit gadi cietumā. Bet abi notiesātie nedomā ilgi uzkavēties cietumā- viņiem ir apņēmība izbēgt. Bet ar to nepietiek- vajag arī veiksmi un pacietību.

Iepatikušies tie gabali, kuri sevi lepni dēvē ”uz patiesiem notikumiem balstīts”. Lai arī saprotu, ka balstīties te var maz, tomēr ir iespēja uzzināt kādu faktu un padzīvot kādā ne pārāk senā pagātnē. Tāds izklaidējoši izglītojošs ceļojums laikā.

Tims un Stefans aktīvi rīkojas, lai izplatītu uzsaukumus pret rasu nevienlīdzību, cilvēktiesībām un brīvību. Diemžēl, kādā skrejlapu izplatīšanas brīdī viņi tiek pieķerti- sods ir ātrs un bargs. Abiem būs jāpavada Pretorijas cietumā vairākus gadus.
Īsi pēc nokļūšanas cietumā, viņi abi jau sāk kalt plānus par bēgšanu. Tas nekas, ka iepriekš nevienam tas nav izdevies. Abiem apņēmība netrūkst. Vēl tik vajadzētu veiksmi.

Laikam jau saņēmu visu to, ko varēju no šādas filmas saņemt- drūmu laiku un tikpat drūmas vides vēstījumu, kuru spilgti izkrāso ar nervu kutinošiem momentiem, bez īpašām emocionālām atkāpēm no cietuma sadzīves. Protams, iznākums jau bija skaidrs (citādi jau nebūtu filmas), bet tas šoreiz galīgi nebija no svara- viss tika balstīts uz vides autentiskumu, aktieru spējām labi notēlot un prasmīgi iestarpinātiem nervu kutinātājiem. Pēdējie bija klišejiski, bet iedarbīgi.

Par vides autentiskumu nemāku spriest, bet izskatījās ļoti trāpīgi. Arī aktieri labi sevi parādīja. Dažviet gan pietrūka fona darboņu devums, bet galvenie labi tika galā gan ar vienkāršiem brīžiem, gan ar tiem nervu kutinātājiem. Mazliet gan traucēja tas uzspēlētais ļaunums, bet ar to jārēķinās- filma prasa savu.

Pieklājīga filma par kādas valsts ne to saulaināko periodu un to laiku cilvēkiem, kuri cīnījās un nepadevās.

Filmas vērtējums: 7/10
Citu filmu vērtējumi ir atrodami kino sadaļā.