Patiesībā šis plāns ir jau ar pamatīgu bārdu, jo manā prātā tas jau bija gadus divdesmit atpakaļ, kad viens klasesbiedrs izteica domu, ka jāizlasa visu Nobela prēmijas literatūrā autoru darbi. Doma iepatikās un ķēros klāt, bet… bet, ja pareizi atminos, tad pēc Hemingveja un Markesa (varbūt bija vēl kāds) plāns tika iesaldēts. Iemesli bija vairāki- ir citi lasāmie, skola, uznāca latviešu literatūras periods, trūka kompānija (klasesbiedrs iesaldējās vēl ātrāk) un laikam galvenais- nu nepatīk (nepatika?) man tā sevi iegrožot ar lasāmiem rāmjiem.

Redzu, ka citiem blogiem ir smuki lielo un mazo lasāmo darbu saraksti, kuri mērķtiecīgi tiek arī veikti. Ir arī bijuši tematiskie mēneši, utml.

Es lasīšanā vairāk paļaujos uz emocionālo nenoteiktību- izdomāju, atradu, iedeva, iepatikās un tad arī izlasu. Nelielu kārtību ievieš kāds izlasītais autors vai piefiksētais darbs- ja nu kāds uzrunā vai iepatikās, tad nolieku haotiskajā lasāmajā rindā. Visādi citādi, sanāk kā čukčam- что вижу то пою.

It kā jau lasāmais uzdevums nav no mazajiem- Nobela prēmiju literatūrā pasniedz kopš 1901.gada un kopā sanāk izlasīt 115 autoru darbus. Tos, kuri nāks klāt, pagaidām neskaitu.
Ja pareizi saprotu balvas pasniegšanas politiku, tad reti kurš no šim autoriem tika nobelēts par konkrētu darbu, parasti jau iedod par ilglaicīgāku devumu literatūrā un līdz ar to sarakstu būs vieglāk (?) piebeigt- varēs izvēlēties populārāko darbu, latviski tulkoto vai vieglāk/ātrāk dabūjamo. Katrā ziņā uzsvars laikam jāatstāj uz populārāko/ievērojamāko darbu.

No visa saraksta laikam kādus desmit varu atķeksēt, bet laikam kārtības labad laikam būs jāpārlasa (no sērijas- tas bija sen un tā nav taisnība).

Pavirši izskrēju sarakstam cauri un varu teikt, ka nobelēto autoru darbi latviešu valodā netrūkst- gan jau ar pieejamību ar nebūs problēmu.

Tagad it kā ir vēl viens pluss šo darbu pabeigt (un iesākt)- ir blogs, kur atskaitīties un pastāv iespēja savervēt vēl kādu/s blogu/s kompānijai. Ne priekš sacensībām, bet drīzāk draudzīgai vienam otra pamudināšanai.

Lasītāja iekš feisbuka glīti apkopoja Latvijas blogārē sastopamos grāmattārpus un kādi divdesmit tur ir.

Pieļauju, ka starp tiem ir kāds, kuram šis mērķis liekas gana interesants, lai noriskētu to sasniegt. Kaut vai daļēji. Nekādi pienākumi jau netiek uzkrauti- turpinām lasīt to, ko gribam un ik pa laikam izpušķojam izlasīto sarakstu ar nobelētu darbu.

Nezinu… jātaisa starp lasītājiem kāda akcija, jāuzrunā katrs atsevišķi vai vienkārši jāļaujas procesam? Laikam jāpaliek pie pēdējā varianta- idejai ir jānorūgst un gan jau domubiedru netrūks. Un gala beigās- pašam jārāda pozitīvs piemērs.

Pagaidām gan vēl nezinu, kas būs pēc tā mērķa sasniegšanas. Laikam jau nekas… saorganizēšu kādu intelektuālo lasītāju klubiņu vai uztaisīšu sev diplomu :)