Oriģinālnosaukums: Taken
Valsts:
Francija
Žanrs: Grāvējs/Spriedzes
Lomās: Liam Neeson, Maggie Grace, Famke Janssen, Xander Berkeley, Katie Cassidy
Režisors: Pierre Morel
Gads: 2008

Par filmu-

Atvaļinātam specvienības aģentam šķirtā sieva ar nupat septiņpadsmito jubileju nosvinējušo meitu pierunā viņu parakstīt atļauju, kas ļautu meitai ar draudzeni doties uz Parīzi. Dodot atļaujai līdzi virkni norādījumus tēvs pavada meitu līdz lidostai. Meitas un tēva pirmā telefonsaruna no Parīzes kļūst arī par pēdējo- sarunas laikā mājā iebrūk laupītāji un abas meitenes tiek nolaupītas. Tēvs steigšus dodas uz Parīzi, lai atbrīvotu savu meitu un pārmācītu pāridarītājus.

Ja man kāds teiktu, ka Liams Nīsons spēj būt šitāds vecis, es neticētu. Pierasts viņu mierīgo un nosvērto skatienu redzēt vairāk tādās kā psiholoģiska rakstura filmās. Nu varbūt Zvaigžņu karos un Roba Roja tēlojumos viņš bija nedaudz kareivīgāks. Bet šī filma parādīja, ka no garā īra var sagaidīt ne tik to vien. Vecais puika filmā dabū ne tikai izskraidīties un izvicināt rokas, bet arī izšaudīties, izlēkāties un izbraukāties ar auto. Tāda kārtīga spriedzes deva skatītājiem ir garantēta.

Var jau būt, ka liels nopelns šai spriedzei ir tas, ka filmas producēšanā un scenārijā ir piedalījies Luks Besons, kuram ir pieredze labu šaujamsitamgabalu veidošanā. Varbūt arī tas, ka Nīsons savā ziņā ir respektējams aktieris (labas lomas labās filmās). Var jau būt, ka tā ir tikai meistarība savīt skarbu un dinamisku sižetu koncentrētā veidā (filma ir tikai 93min gara) šo filmu varētu piepacelt nedaudz augstāk kā parastu šaujamgabalu.

Katrā ziņā filma, bez īpašas piepūles, lika skatīties kas notiks tālāk, lai arī dažbrīd starp zobiem nočirkstēja nedaudz lēta sižeta piegarša, kas uzreiz signalizē zemapziņai, ka nekas tāāāāds jau te nav. Jā, nav! Jā, tā nav augstā māksla, kur cilvēki otrpus ekrāna demonstrē kinobalvu cienīgas grimases vai dialogus, bet asiņainu steiku cienītāji šajā filmā nebūs vīlušies.

Ja organisms kādu dienu prasa kādu riktīgu devu ar labu spriedzes kino, tad šī būtu pareizā izvēle.

Šīs, kā arī citu filmu vērtējumi ir atrodami kino sadaļā.