Oriģinālnosaukums: The Road
Valsts: ASV
Žanrs: Piedzīvojumi/Drāma
Lomās: Viggo Mortensen, Kodi Smit-McPhee, Robert Duvall, Charlize Theron, Guy Pearce, Molly Parker
Režisors: John Hillcoat
Gads: 2009

Par filmu-
Zemi piemeklē globāla katastrofa un viss dzīvais ir iznīcināts. Palikuši vien neliela daļa no cilvēces, kas dalās kanibālos un viņu upuros.
Pa ceļu dodas tēvs ar savu dēlu, kuru mērķis ir tikt līdz dienvidiem, kur ir cerība satikt gan cilvēkus, gan iespēju izdzīvot.

Gandrīz vai varētu teikt, ka šī ir kārtējā holivudas produkcija par pasaules bojāeju. Bet tikai gandrīz. Filma ne tuvu nav specefektiem piesātināta kā nesen tapušais Emerika ”2012” vai vēl senāk tapušais ”Armagedons”. Šī ir filma par dzīvi pēc lielās šaizes. Un filma nemaz necenšas ieslīgt sīkumos par to kā tas sākās. Tas nav svarīgi. Svarīgi ir izdzīvot pēc tam. Un galvenais- izdzīvot ar uguni sirdī.

Katrā ziņā izdzīvošana ne tuvu nav viegla- kataklizma un skābie lieti iznīcinājuši gandrīz visu dzīvo un pārtikas sagādāšana ir vienas vienīgas izturības pārbaudes. Un kamēr pats medī pārtiku, tikmēr nedrīkst aizmirst, ka citi izvēlējušies vieglāku ceļu un pārtikai medī citus cilvēkus. Te, tāpat kā filmā ”Īlaijas grāmata” cilvēki ēd citus. Civilizācijas nākotne- kanibālisms un skrandas.

Filma mūs nelutina ar jaukām ainām un daudzsološām cerībām- jau pašā sākumā, kā ar bomi pa pieri, skatītājs tiek iemests drūmu ainu valstībā, kur svarīgākais ir atrast ēdienu un kādu drēbes gabalu. Un tēvs savam dēlam māca, kā galēji bezcerīgās situācijās izdarīt pašnāvību. It kā pilnīgs bezceris, bet tai pat laikā galvenais varonis, neskatoties uz savu vārgo veselību, nepadodas, bet turpina iet turp, kur ir cerība sastapt cilvēkus, kuriem sirdī ir uguns.

Filma ”Ceļš” ir visnotaļ skarbs nākotnes redzējums un mazliet sērīgā mūzika tikai palielinās iespēju kādam, maigākas dabas cilvēkam, kabatas lakatiņu līdz filmas beigām saslapināt riktīgi. Filmā prieks ienāk tikai ar ēdienu, un tas ne tuvu nebija bieži (precīzāk- tikai vienreiz), jo grūti rast prieku, kad nav kārtīgu drēbju, nav kārtīgu apavu un vēl mazāk ir kārtīgs ēdiens. Un domas galvā grozās tikai par izdzīvošanu. Pārējais ir mazsvarīgi. Kā filmas galvenais varonis teica:”Varbūt, kad mums beigsies ēdiens, tad mēs par to padomāsim.”

Paldies jāsaka galvenās lomas tēlotājam Vigo Mortensenam un vēl Kormakam Makkartnijam (Cormac McCarthy ) par romānu ”Ceļš” (2007.gadā viņam par šo romānu piešķīra Pulicera prēmiju), kas ir šīs filmas pamatā. Žēl vienīgi, ka puišelis bija sanācis tāds nekāds, bet laikam visu nevar gribēt. Pietiek ar to, ka filma tiešām ir izcils stāsts ar pārliecinošu atmosfēru par to, ka izdzīvo ne jau stiprākais, bet tas, kurš nepastājas savā ceļā. Tas, kuram savā ceļā ir mērķis.

Šīs, kā arī citu filmu vērtējumi ir atrodami kino sadaļā.