parbrauktuve

Šis nebūs raksts ar pamācību par to, kā pareizi ar automašīnu šķērsot dzelzceļa pārbrauktuvi, bet gan vairāk kā apcerējums un jautājums citiem- kā pareizi, katraprāt, ir jāšķērso dzelzceļa pārbrauktuve?

Visa pamatā šim rakstam ir mans novērojums, ka it kā vienkāršs satiksmes punkts- dzelzceļa pārbrauktuve, tiek šķērsota tik dažādi un tik … hmm… savdabīgi, ka tīri nevilšus gribējās uzzināt citu autovadītāju (varbūt ne tikai) domas par šo šķērsojamo punktu- kā paši šķērso, ko pamanījuši, ko ievērojuši?

Proti, droši vien neviens neapšaubīs satiksmes noteikumu grāmatiņā rakstīto par dzelzceļa pārbrauktuves šķērsošanu. Bet, gan jau vairums būs ievērojuši, ka to var darīt dažādi.
Esmu novērojis četrus tipus:

Pirmais- kā braucis, tā arī pārbraucis- ne samazināja ātrumu, ne īpaši pagrieza galvu (dzelzceļa luksofors taču nedeg!).
Otrais- pārripina tik lēni, ka to jau varētu saukt par stāvēšanu.
Trešais- nedaudz samazina ātrumu un mierīgi pārbrauc.
Ceturtais- tāds, kurš uzskata, ka vienmēr jāapstājas pie plāksnītes ar uzrakstu ”Stop”…

No šiem diviem augstākminētajiem mani vairāk uzrunā otrais un ceturtais.

Ja gadās priekšā pirms pārbrauktuves tāds otrais tips, tad teiksim- ir neomulīgi. Proti, šāds ”olvedējs” tik lēni pārbrauc katru pārbrauktuves centimetru, ka braucot aiz viņa sanāk pat apstāties. Gan jau katrs var iedomāties cik omulīgi ir apstāties uz pārbrauktuves.
It sevišķi, ja vēl ieskanas pārbrauktuves signāls un tu esi aiz šāda tipa pārbrauktuves viducī (ir dažas tādas pārbrauktuves, kuras ir mazliet garākas kā ierasts). Saprotu, ka jāievēro distance un, ka nedrīkst iebraukt krustojumā (ar dzelzceļu), ja priekšā ir sastrēgumam līdzīga situācija. Tikai parasti jau neiedomājies, ka arī viena mašīna spēj uzburt sastrēgumam līdzīgu atmosfēru.

Ceturtais tips arī mēdz nedaudz uzsildīt asinis aizmugurē braucošajiem (zinu, zinu- distance), kad pie normālas braukšanas (ne skan skaņas signāls no pārbrauktuves, ne luksofors, ne tante/onkulis māj ar rokām/zizli), izdomā pēkšņi apstāties pie plāksnītes ”Stop” (ceļa zīme nr.541). Apstājas un tad turpina ceļu. It kā nekas nebūtu bijis. It kā viss būtu bijis pareizi.

Var jau būt, ka es neesmu pamanījis vēl kādu tipu. Var jau būt, ka katram ir savs stils un savas prasmes šķērsojot pārbrauktuves. Var jau būt, ka varētu iztikt arī bez šī ieraksta.
Bet ja jau uzrakstījās, tad uzjautāšu- kā tu šķērso pārbrauktuvi un ko vēl esi interesantu/sliktu pamanījis? Un galu galā- kā tad ir pareizi jāšķērso dzelzceļa pārbrauktuve?