Nosaukums: Stikla pērlīšu spēle
Autors: Hermanis Hese
Izdevniecība: Mediasat Group
Gads: 2006
LPP: 414

Hermann Hesse- Das Glasperlenspiel., 1943.
Tulkojums latviešu valodā- Ģirts Bļodnieks

Par grāmatu-
Biogrāfiska studija par Spēles maģistru Jozefu Knehtu līdz ar Knehta atstātajiem rakstiem.

Grāmatas aprakstā apzināti atstāju tikai to īso un mazpasakošo grāmatas nosaukuma turpinājumu. Ceru, ka plašāk sanāks izteikties nedaudz vēlāk.

Grāmatu lasīju pārāk lēni. Laikam arī tāpēc man radās jautājums (kuru publicēju tviterī)- vai es lasu kaut ko nesakarīgu vai ģeniālu? Jo pats nespēju tā kārtīgi to saprast- it kā jūtu, ka cauri vijas kaut kas grandiozs, bet uztaustīt to nemāku. Un tad domāju- vai tas ir tikai kā nodeva slavenam darbam vai arī tur tiešām kaut kas ir?

Uz tviterī uzdoto jautājumu visi atbildēja, ka darbs ir ģeniāls. Un vēlāk, kad pašam bija pāris stundu brīva laika un grāmata pie rokas, tad arī pamanīju, ka lasu kaut ko grandiozu. Tās divas stundas pagāja nemanot un biju līdz kaulam tajā visā iekšā. Tad arī nāca apskaidrība, ka esmu pieļāvis pamatīgu kļūdu, kuru nāksies labot vēlāk- nenodevos grāmatai kārtīgi jau no paša sākuma. Tās knapās desmit vai nedaudz vairāk lappuses, kuras lasīju vienā piegājienā (rindā sēžot, bērnu no skolas gaidot vai tml) Stikla pērlīšu spēlei neder. Galīgi un nemaz! Tur jāiedziļinās jo ilgāk, jo labāk. Ideāls variants būtu uz visu grāmatu.
Bet te laikam jāpiebilst- tikai citu izdevumu, jo šim tika taupīts uz papīru (sīka druka saspiesta bez rindstarpām). Izskatās, ka nākamās grāmatas (Dvēseļu putenis un Budenbroki) ar būs jāmeklē citi izdevumi. Un varbūt, ka jādod visa šī sērija prom. Bet tas jau cits stāsts.

Stikla pērlīšu spēlē aprakstītie notikumi risinās Kastālijā- kādā no pasaulīgiem labumiem norobežotā vietā, kur īpaši atlasīti cilvēki nepārtraukti sevi pilnveido un izglītojas. Viņu galvenā nodarbe ir izglītība, meditācija un Stikla pērlīšu spēles uzraudzīšana un pilnveidošana. Viss ir sadalīts stingros pienākumos un hierarhijās. Īpašu cieņu bauda Spēļu maģistrs, kurš sevi pierādījis kā īpaši izsmalcināts Spēļu pazinējs un vadītājs. Ārpus Kastālijas dzīve rit savu parasto gaitu un tur dzīvojoši tikai attāli nojauš par Kastālijā notiekošo. Tāpat, kā Kastālijas iemītniekiem ir sveši pasaulīgie labumi.
Tāpēc liels izbrīns pārņem Kastāliju, kad pats Spēļu maģistrs, Jozefs Knehts, paziņo par posteņa atstāšanu un došanos pie parastajiem cilvēkiem.

Ja kāds jautās- kad tas notiek, kur tas notiek un kas ir Stikla pērlīšu spēle, ko viņi spēlē, tad … tad man nav atbilžu. Un īstenībā tās te arī nav tik nepieciešamas. Jo laiks un vieta te nekādu lomu nespēlē. Un pati Stikla pērlīšu spēle ir katram sava- ar ko to sasaistīt, ar ko parādīt un kā nospēlēt. Tāpēc tos nolikšu malā.

Palikšu pie Jozefa Kenhta- personas, kuras dēļ vispār tapa grāmata Stikla pērlīšu spēle. Lai arī lasītājs ar viņu iepazīstas jau no bērnu kājas, tomēr viņš visu laiku liekas pilns ar noslēpumu, kur neizdodas atminēt pat tad, kad viņš visu liek uz paplātes un paziņo par savu aiziešanu. Liekas, ka viss ir skaidrs- viņš vēlas iepazīt dzīvi. Jo tā, kas ir Kastālijā, tā ir tikai daļa no dzīves un te viņš ir sasniedzis to visu, ko varēja sasniegt. Skaidrs, ka Spēlē visu nav iespējams sasniegt, bet Maģistram pietiek un viņš nolēma savu atlikušo dzīvi turpināt starp parastajiem ļaudīm un nodot savas zināšanas skolniekam, kurš nav saistīts ar Kastāliju. Jo tur viņš saskatīja savu nākamo pakāpienu augšup- mācītprieks, ko sniedz nepareizas audzināšanas neskartāki audzēkņi. Tādi, kuri Kastālijā netiktu. Tāds pakāpiens, kas Kastālijā šķiet pats zemākais. Punkts, no kura kāpt atkal augšup.

Lai arī apzinos, ka esmu piegājis šim darbam pavirši, droši varu teikt, ka Stikla pērlīšu spēle ir grandioza. Var jau būt, ka ne viss būs pieņemams un saprotams uzreiz, bet nevajadzētu atmest ar roku- te visa burvība var atklāties pamazām un literārais baudījums ir it visā.
Noteikti labošu savu kļūdu un atgriezīšos pie grāmatas nedaudz vēlāk- kad nosēdināšu domas, sameklēšu citu izdevumu un iepazīšos ar citu lasītāju viedokļiem.

Grāmatas vērtējums: 10/10
Citu grāmatu vērtējumus var atrast grāmatu sadaļā.