Arī šis ieraksts man būs īpašs un veltīts tikai vienai sugai. Šoreiz gan ne tik priecīga notas kā par Sarkanās grāmatas eksemplāru, jo pārstāvis drīzāk iederētos Melnajā grāmatā- Spānijas kailgliemezis (Arion lusitanicus).

Tā nu šodien nolēmu patīrīt lauku sētā iebraucamo vietu- turpat mums vārti, turpat kaimiņu pusē krūmājs. Un kamēr greizu ārā krūmus un nesu uz ugunskuru, tikmēr mana skatiena ceļā patrāpījās rūsgans tārps uz zaļas zāles. Ikurāt kā apšukundziņš zaļā mežā. Ņēmu rokās un nesu šo kailgliemezi tuvāk tīmeklim, lai varētu pārbaudīt vai nebūšu kļūdījies un varēšu šo laist brīvē. Diemžēl, bet kļūdījies nebiju- šis ir tas sliktais Spānijas kailgliemezis ar kuru Latvijā jau cīnās laikam jau visā teritorijā.
Tā nu metu šo turpat pie žagariem ugunskurā un gāju lūkot pēc vēl kāda. Bij ar- trijos piegājienos sanāca kopā deviņi gabali.
Neko darīt, būs jākaro tāpat kā ar bebriem. Noprotu, ka šī cīņa būs daudz sīvāka.

Tā īsumā:
Latvijā šo sugu konstatēja 2009.gadā Pastendē. Un nu jau tā ir manīta arī citur. Saka, ka Tukumā šī sērga jau ir nopietna.
Cīnīšanās metodes ir dažādas- nopļaut zālāju un novākt nopļauto; neveidot kompostu; lasīt un likvidēt visus eksemplārus, kurus vien pamani; ierakt alus glāzi zemē (tad šie sakritīs iekšā); var izveidot mājiņas (no ķieģeļiem, šīferiem), kur šie paši salien un tad pēcāk vieglāk savākt; pārbaudīt ievesto zemi, stādus. Un galvenais- no savas puses nevest ārā neko, nevienam. Lai kaitēklis neizplatās.

Tagad darba fronte ir skaidra- katru rītu un vakaru (arī pēc lietus) jāapstaigā rajons un visi Spānijas kailgliemeži jāsalasa (tad viņi ir aktīvāki un nāk baroties). Jātaisa lamatas un ziemā, pirms saliem, jāuzirdina augsne tur, kur šie manīti.
Vēl tik jāsaprot ko darīt ar kompostu? Ja nu es to izveidošu citā lauka malā, vai tie tur salīdīs vai man par kompostu jāaizmirst uz visu kara laiku?

Ja man prasītu kāpēc tev tā skāde iemetās? Tad man nav īsti ko atbildēt. Varu teikt vienīgi- nezinu.
It kā atradu pie iebraucamiem vārtiem. Nekur citur lauku sētā nav manīti. Stādījis tur neko neesmu. Un vienīgais, kas man nāk prātā- vai nu paši ar auto vai citi (ir bieži svešinieki, kuri sajaukuši ceļus un iebraukuši vienu pagriezienu ātrāk, mūsu ceļā, tad nu pie mūsu vārtiem met riņķī un brauc atpakaļ) ar auto ieveduši. Tas tā, ja kāds zemes pikucis pie auto pielipis un tad nu pie mūsu vārtiem griežoties atlipis.

Te ir glīts attēlraksts par šo invazīvo sugu: