Nosaukums: Garkājtētiņš
Autors: Džīna Vebstere
Izdevniecība: Balta
Gads: 1991
LPP: 191

Par grāmatu
Džona Grīra bāreņu patversmes vecākajai bārenei Džerušai uzsmaidīja necerēta veiksme- viens no bāreņu nama aizbildņiem apmaksās meitenei studijas koledžā. Vienīgais, ko viņš prasīs no meitenes ir, lai tā regulāri viņam raksta vēstules par to, kā viņai klājas studējot.


Šī nu ir vien riktīgi sirsnīga grāmata! Nebūtu man jātēlo stiprais dzimums, tad tīri vai varētu nobirdināt kādu priekpilnu asaru.

Nav jau tā, ka lasot velk uz slapjām acīm, nē, drīzāk otrādāk. Jaunajam skuķim sanāk brīnišķīgas vēstules. Tādas mazliet nešpetnas, mazliet emocionālas, bet tajā pat laikā tik patiesas un dzīvespriecīgas, ka lasot bieži vien mute velkas smaidā un jūtu, ka visās porās salien labais garastāvoklis.

Nezinu kur es biju bērnu dienās, ka toreiz palaidu garām šo grāmatu, bet šīgada lasīšanas sarakstā kā nepabeigtās bērnības viens no posmiem Garkājtētiņš bija ierakstīts un nu šis grāmatcaurums ir aizlāpīts. Un nemaz nejutu, ka lasu bērnu grāmatu. Tā kā- kurš nav lasījis, tad droši var ķerties klāt un kurš ir lasījis, tad droši var pārlasīt.

Faktiski visa grāmata ir vienas vienīgas vēstules (vienīgi pats sākums nav vēstules veidā), ko Džeruša (vēlāk pārtopot par Džūdiju) raksta savam nezināmajam aizbildnim, kuru viņa pati nodēvēja par Garkājtētiņu.

Droši vien katram, kurš šo grāmatu ir lasījis bērnībā/jaunībā, atmiņā ir paglabājies kāds labs citāts vai notikums no šīs grāmatas. Es priekš sevis pieglabāju kādas vēstules nobeigumu, kur Džeruša prāto, ka no viņas tomēr neizveidosies Ļoti Derīgais Cilvēks:

”… ļoti iespējams- es neizveidošos ne drusku savādāka par jebkuru ikdienišķu cilvēku. Beigties var ar to, ka es apprecos ar kādu apbedīšanas biroja darbinieku un kļūstu par iedvesmas objektu viņa darbā.”

Vēl kas iekrita parātā- lasot Garkājtētiņu, pieķēru sevi pie domas, ka jaunā meitene, stāstot vēstulēs par savām izlasītajām grāmatām, izsakās tik aizrautīgi, ka tīri vai pašam sagribējās palasīt Stīvensonu, Bronti…

[xrr rating=10/10 imageset=tiny_star label=”Grāmatas vērtējums:”]

Citu grāmatu vērtējumus var atrast grāmatu sadaļā.