burvji

Nosaukums: Burvji.
Autors: Levs Grosmans
Izdevniecība: Prometejs
Gads: 2015
LPP: 440

Lev Grossman- The Magicians., 2009.
Tulkojums latviešu valodā- Vilis Kasims

Par grāmatu-
Kventins, dzenoties pakaļ noslēpumainai zīmītei, nonāk Breikbilas koledžā, kurš viņš, izturot iestājeksāmenus, uzzina gan par savām īpašajām spējām, gan par burvjiem. Turpmākie daži gadi viņam ir jāpavada topošo burvju sabiedrībā mēģinot sakārtot un pilnveidot savas burvju spējas.
Lai arī viņa dzīve tagad var iegriezt pavisam citu gaitu, viņš izvēlas savas dienas vadīt dīkā, līdz kādu dienu notikums virpulis viņu ar draugiem aizrauj ilgā un bīstamā ceļojumā.

Labās atsauksmes blogārē solīja labu izklaidi. Tāpēc arī šī grāmata tika iekļauta 2016.gada lasāmajā sarakstā un tajā pašā gadā grāmatu izstādē iegādāta (labas grāmatas taču jātur rokas stiepiena attālumā, ne?).

Kventins ir parasts pusaudzis, kurš tāpat kā vairums viņa vienaudži apmeklē skolu, dodas pastaigā ar draugiem un mācās. Nu, varbūt neparastais ir viņa aizraušanās ar burvju trikiem. Un ar Kristofera Plovera sarakstīto ”Filorija un tālāk” piecu grāmatu sēriju.
Kad ar savu draugu Džeimsu viņš ierodas uz universitātes uzņemšanas interviju pie kāda kunga, viņi sastop kungu mirušu un uz galda divas mapes ar viņu vārdiem. Kventins savu paņēma. Un varbūt tieši tāpēc viņš nokļuva tur, kur nokļūst paši apdāvinātākie un īpašākie amerikāņu bērni. Uz Breikbilas koledžu. Pilnā nosaukumā- Breikbilas Maģiskās pedagoģijas koledžu. Te viņš iepazinās ar tādiem pašiem apdāvinātiem topošajiem burvjiem, kuri turpmākos piecus gadus ar viņu kopā apgūs maģijas noslēpumus un kļūs par burvjiem.
Bet burvja zināšanas un spējas, apvienojumā ar jaunības maksimālismu un noslēpumainu amuletu kā atslēgu uz fantāzijas pasauli, sola ne tikai galvu reibinošus piedzīvojumus, bet arī nopietnu apdraudējumu dzīvībai un veselībai.

Kventins laikam var pretendēt uz gada kaitinošākā grāmatvaroņa titulu. Pat neatminu nevienu citu, kurš man tā būtu tracinājis. It kā jau nekas īpašāks kā citu grāmatu varoņi, bet tomēr kaut kas visu laiku liek griezt zobus. Te izlaižās, te luni laiž, te attiecības ar skuķi bojā, te ar draugiem ķīvējas, te greizsirdība… Laikam jau tā pārlieku lielā tēla pietuvināšana pie tāda reāla pusaudža, kuram uz dzīvi ir uzlikt no sestā stāva, mazliet sita ārā beņķi no kājapakšas. Sak, pārāk ikdienišķs jau nebija prasīts. Īpaši jau vēl tāds bagātnieciņa izlaideņa tipa.
Laikam kāda mana iekšējā daļa gaidīju kādu ar burvju nūjiņu un ķeruba dvēseli, kurš var pasaulei dot gaismu, cerību, mīlestību… Labi, aizmuldējos. Tagad, vēsu prātu apdomājot to visu- jā, bija jau viss tieši tā, kā tam vajadzēja būt. Pusaudžiem pusaudžu gājieni un fantāzijas pasaulei tādus pusaudžus, kādi par to tīkā.
Mazliet gan vēl prasījās viena otra izskaidrojoša detaļa (Džūlijas izkrišana eksāmenā, Džeimsa nepaņemtā mape, Filorijas sestā grāmata,…), bet tas laikam jānoraksta uz manu neuzmanību (palaidu garām [slēptos] skaidrojumus). Var jau būt, ka tie vienkārši ķircināšanas nolūkā atstāti gaisā karājoties. Vai arī bija tik mazsvarīgi, ka risinājumu neprasīja.
Vēl jau iekrita prātā tāda doma- ja nu tas viss ir narkomānu murgs? Ne tas, kas sarakstīts, bet tas, kas aprakstīts. Ja nu zēni un meitenes (vai arī tas viss noticis tikai viena zēna galvā) lietojot ko spēcīgu, iedomājas sevi kaut kur mācoties, kaut ko darot un ar kaut ko cīnoties (pārsvarā ar savām atmiņām no fantāzijas grāmatām), īstenībā ir tikai narkotiku kokteiļu murgs? Draugi tiek aizmirsti, vecāki atmet ar roku, ”pārcelšanās” uz ”koledžu” un ”atgriešanās” atpakaļ Ņujorkā… Bet to laikam var attiecināt uz [gandrīz] visām grāmatām.
Grāmata noteikti pelnījusi, ka to izlasa. Un pirms ķerties pie lasīšanas, nevajadzētu šo darbu mēģināt iedalīt kādās nebūt vecuma, dzimuma vai žanra rāmjos. ”’Burvji” var (un varbūt pat vajadzētu) lasīt un iztēlot dažādi (nu, varbūt manu piesaukto narkomāna variantu gan nevajadzētu…lai gan…). Ar savu neparasto pasauli, spilgtajiem un dzīvajiem tēliem, prasmīgi veidoto sižetu un labi pasniegtu nobeigumu, tā iepriecinās jebkuru labas literatūras cienītāju.

Grāmatas vērtējums: 9/10
Citu grāmatu vērtējumus var atrast grāmatu sadaļā.