hakslijs

Nosaukums: Brīnišķīgā jaunā pasaule
Autors: Oldess Hakslijs
Izdevniecība: Atēna
Gads: 1993
LPP: 253


Aldous Huxley
Brave New World
1932
Tulkojums latviešu valodā- Silvija Brice

Par grāmatu-
Darbība notiek šīs stabilitātes gadā, 632.gadā pēc Forda. Dzīvē un sabiedrībā viss ir nostādīts kā precīzs pulkstenis- gammas, deltas un epsiloni strādā melno darbu, bet alfas pluss un alfas mīnuss dara balto darbu- laboratorijās audzē dzimumšūnas, pudeļo bērnus un tur jau nosaka, kas tiks izpudeļots- visaugstākais hierahijā esošais alfa, vai mazākattīstīties un augumā īsākie melnstrādnieki epsiloni. Stingri norobežotos rezervātos dzīvo indiāņi- mežoņi, kā viņus dēvē alfas. Un starp šiem mežoņiem viens ir īpašs.

Oldesa Hakslija darbs ”Brīnišķīgā jaunā pasaule” laikam rotā visus iespējamos sarakstus- labākās antiutopijas, labākās divdesmitā gadsimta grāmatas, grāmatas, kas obligāti jāizlasa,… un kādos sarakstos vēl tik tas nav manīts. Laikam tik starp nobela laurātu darbiem tas nav minēts, lai gan Hakslijs šai prestižajai godalgai ticis nominēts septiņas reizes.
Neatkarīgi no tiem sarakstiem, kur viņš ir un tiem, kuros viņš nav, varu teikt, ka ”Brīnišķīgā jaunā pasaule” ir izcils darbs. Biedējoši precīzs savās prognozēs un vēstījumos. Hakslijs spējis uzburt tādu pasauli un tādu sabiedrību, kurā visi gribētu atrasties un tajā pat laikā no kuras tik ļoti gribētu izvairīties.

Dieva nav. Grāmatu nav. Slimību, bēdu un resnīšu nav. Nav nekā, kas cilvēkiem liktu justies nelaimīgiem. Nav arī māšu un tēvu (starp citu- tie ir varen neķītri un apvainojoši vārdi). Cilvēki ir laimīgi sadalīti kastās un ir pilnībā apmierināti ar savu stāvokli. Stabilitāte pāri visam. Kopība. Vienādība. Stabilitāte. Sauklis, kas patīk ikvienam, vai tas alfa plus vai idiotiska paskata epsilons. Viņi visi dara savu darbu sabiedrības labā. Pateicas Fordam (Dieva vietā cilvēkiem tagad ir konveijera tēvs Fords) un priecājas par to kas viņi ir. Jau mēģenēs viss ir tik labi nostādīts, ka zemākās kastas dara zemāko darbu un nekurn. Viņi pat nezina ko tas nozīmē kurnēt. Par ko tad kurnēt, ja pēc darba dienas vari dabūt savu devu ar somu– valstiski akceptētu narkotiku, kas ļauj izbaudīt visu vēl divtik labi. Augstākās kastas savu dzīvi vada laboratorijās mēģenēs veidojot bērnus, sacerot scenārijus jūtfilmām vai tekstus hipnopēdiskiem saukļiem.

Jau no mazotnes bērniem māca erotiska rotaļas, jo pieaugot ir tikai normāli, ka partneri tiek mainīti (jo vairāk, jo labāk (varētu pat teikt- prestižāk)), padotajām tiek uzšauts pa dupsi (un viņām patīk (cieņas apliecinājums)), sabiedriskā vietā uzaicināt pavadīt nakti kopā ir normāli, meitenēm patīk, ka puiši viņas novērtē kā ”pneimatiskas”. Vēlams publiski, dzirdot pēc iespējas lielākam skaitam apkārtējo. Jo, kā vēsta viens no hipnopēdijas saukļiem- Ikviens pieder ikvienam!

Starp šīm civilizācijas zemēm atrodas mazas ”saliņas”- rezervāti, kuros mīt mežoņi. Mežoņi pielūdz Dievu, lasa grāmatas, un, ak mans Fords- ir dzīvdzemdētāji.

Uz šādiem rezervātiem brauc speciālisti pētīt un skatīt. Tā arī Bernards devās uz šādu rezervātu. Paķēris līdzi šī brīža draudzeni Leninu, viņš nenojauta, ka no rezervāta pārradīsies ar kādu mežoni, kas viņa slavu pacels nebijušos augstumos, jo visi gribēs redzēt un dzirdēt šo misteru Mežoni. Lai arī Mežonis tik ļoti vēlējās izrauties no rezervāta un ieraudzīt ”brīnišķīgo jauno pasauli” viņš viļās gandrīz it visā. Viļās sabiedrībā, attiecībās, nespējā pabūt vientulībā, attieksmē un pat Pārrauga skaidrojums par to kāpēc ir tā kā ir, viņam nedod gandarījumu.

Neko nepārspīlējot varu teikt, ka šī ir viena no labākajām pēdējā laikā grāmatām, kas ir lasīta. Ar spēcīgu vēstījumu un pamatīgu apjukumu, kas mulsina tieši ar savu nepārprotamo līdzību mūsdienām- klonējošām mēģenēm, nemitīgu noslāņošanos, narkotiku radītu ilūziju kā atpūtu pēc darba, hipnopēdiskām reklāmām, pārraugiem, kaklos karināmiem ”T” un pilnu televīziju ar jūtfilmām.

Laikam tikai loģiski būtu izlasīt arī abus Hakslija sarakstītos (it kā) turpinājumus šim darbam- ”Atgriešanās brīnišķīgajā jaunajā pasaulē” un ”Sala”.

Grāmatas vērtējums: 10/10
Citu grāmatu vērtējumus var atrast grāmatu sadaļā.