vairākblogošana
Nezinu kā apzīmē blogošanu ar vienu un to pašu rakstu vairākos resursos (un vai vispār tāds apzīmējums ir), tāpēc es to šobrīd nodēvēju tā kā virsrakstā minēts- par vairākblogošanu.
Mēģināšu pāris vārdos pateikt, ko ar to es saprotu.
Uzbursim ainiņu- cilvēkam ir blogs un ar tā palīdzību viņš uzrunā kādu daļu lasītāju (a). Viņš ievēro, ka ir iespēja savus rakstus publicēt vēl kādā resursā un to viņš arī izdara- vienkārši to pašu rakstu nopublicē vēlreiz, tikai citā resursā un citai auditorijai (b). Pēc otrā resursa viņš pamana, ka ir vēl kāda šaura cilvēku kopa, kuri savā starpā kādā forumā/klubiņā apspriež kādas sociālpolitiskiekonomiskas problēmas, kuras viņš tieši aplūko savā sociāpolitiskiekonomiskajā blogā. Kāpēc gan neuzrunāt arī šo publiku (c) ar to pašu (tiem pašiem) rakstu (rakstiem)? Sacīts, darīts.
Tad ir vēl iespēja kādā sociālajā portālā publicēt savus garadarbus tā uzrunājot vēl vienu auditoriju (d). Sarakstu varētu turpinā, bet es ceru, ka doma tika saprasta.
Protams, pastāv iespēja, ka šādi pārpublicējot savu rakstu (ar laiku tie jau būtu daudz raksti) kāda no auditorijas daļām tiks uzrunāta divreiz vai vēl vairākkārtīgi, jo lasītājs var gan ietilpt blogu lasītājos (a), gan arī socpoleko klubiņā (c).
It kā jau nekas slikts tas nav- cilvēks ar saviem rakstiem cenšas iet pie saviem lasītājiem un uzrunāt pēc iespējas lielāku publikas daļu, nevis gaida, kad visi iespējamie klausītāji/lasītāji atnāks pie viņa.
Esmu ievērojis, ka daži blogeri jau vairāk vai mazāk cītīgi to dara- onkulis savus rakstus liek blogā un mix.lv, Eša Kečums bija pamanīts iekš tvnet.lv(orb.lv), nuucha.lv ar ieminējās par rakstu iekš orb.lv, vēl kāds bija pārpublicējies tribīnē, Kārlis Streips ar dublējas… un atkal sarakstu varētu turpināt.
Es gribētu pieminēt, ka nav runa par tiem cilvēkiem, kuriem ir vairāki resursi, kur publicēties un katrā viņi raksta savu, bet tieši par viena un tā paša raksta likšanu dažādos avotos. Ne jau obligāti katru rakstu dublēt, bet tikai tādu, kas autoram šķistu piemērots konkrētai auditorijai.
Te nu būtu laiks jautājumiem- vai tā ir labi/pareizi darīt? Vai šādi tiešām tiek uzrunātas vairākas auditorijas? Vai beigās nesanāks tā, ka visiem būsi piegriezies ar savu n-reiz pārkopēto rakstu?
Man prātā urd doma uz vienu nelielu eksperimentu- uztaisīt sava bloga mazāko brāli- piereģistrēties jau pieminētajā orb.lv un pamēģināt uzrunāt tur esošo publiku. Pagaidām neesmu izlēmis cik liels bloga klons tas būs, bet domāju, ka visus rakstus nedublēšu (vai varbūt vajag?). Tāpat arī nav ne mazākā nojausma, vai un cik orb.lv lasītāju ir lasījuši (vismaz pamanījuši) manu blogu, bet pieļauju domu, ka tas varētu būt ļoti niecīgs cipars. Tā kā par uzplīšanos ar atkārtotu informāciju es laikam varētu neuztraukties. Arī nekur.lv mani dublikāti neparādītos, tā kā eksperiments varētu sanākt kārtīgs un neuzbāzīgs.
Mēģināšu tuvākajās dienās dot starta šāvienu un tad jau manīs kādi būs rezultāti.
Ja kādam ir pieredze (pozitīva/ne pārāk) šādam gājienam, tad labprāt uzklausītu. Arī ja nav pieredze, bet ir ko teikt, tad laipni aicināti izteikties- gan par manu eksperimentu, gan par vairākblogošanu vispār.
Manuprāt, ļoti aktuāla lieta un es pat mazliet brīnos kāpēc pie šī ieraksta nav neviena komentāra.
Redzi, es uzskatu diezgan līdzīgi. Bloga (kā vienas tīmekļa lapas) auditorija ir kāda diezgan noteikta cilvēku grupa. Viņi zina, ka pastāv šis blogs un acīmredzot kaut kas viņiem šajā blogā patīk, ja iegriežas regulāri. Tāpat ir arī mix.lv, tribine.lv, orb.lv u.c. sociālie tīkli, kur ir iespējams pārpublicēties un mēģināt iziet uz plašāku auditoriju. Taču te gan no sākuma ir jāapdomā vai šo tīklu lietotājiem vispār interesēs lietas, kas tiek apskatītas blogā. Tīri principā gan neviens neko tādu nevar aizliegt – mani raksti, kā gribu – tā daru.
Bet vēl jautājums.. Un ko tālāk? Domā interesenti pārcelsies uz paša blogu? Visdrīzāk, ka, nē.. un būs vien pašam n-tie portāli kur sekot līdzi komentāriem un diskutēt ar lasītājiem. Tās ir lietas, kas jāapdomā pirms ko sāc. Jebkurā gadījumā gaidīšu atsauksmes vai tas darbojas..
Un es uzskatu, ka jebkurā gadījumā attieksme būs diezgan nosodoša – bet tāda nu ir cilvēku daba :)
krizdabz- visi laikam cītīgi strādā un nav laika lasīt manus skricelējumus :)
Jautājums par to vai interesēs citus tas, kas tiek aplūkots blogā ir vietā. To nevar zināt, ja nepamēģinās :)
It kā jau ieminējos, ka varētu neklonēt visus rakstus, bet tikai (subjektīvprāt) interesantākos (attiecīgajai publikai).
Vai pārcelsies lasītāji no ”turienes” uz ”šejieni”- nezinu, var jau būt, ka daļa ienāks. Var jau būt, ka vēl daļa ienāks un paliks, bet tikpat labi var būt tā, ka neviens nekur neies- katrs skatīsies/lasīs savā vietnē. Redzēsim.
Domā, ka nosodīs? It kā jau nevienam pāri nedarīšu :)
Es sava neatkarīgā bloga pirmsākumos pārpublicēju rakstus ORBā. Tagad jau vairākus mēnešus to vairs nedaru. Kāpēc? No sākotnēji patīkamās vietas, kur ielīst, lai izlasīto ko interesantu, ORBs ir pārvērties par TvNet2, kurā lielākā daļa labo rakstu netiek nekādā veidā izcelti, taču tie, kas raksta par kniebšanos vai 500 reizes iztirzā Dienvidu tiltu, tiek pirmajā lapā.
Sākotnēji sakarīgie cilvēki no turienes jau ir nozuduši un palikuši ir tikai “Slepenie pielūdzēji” un tukšdirsēji. Jāatzīst, ka arī pats pirmsākumos mēdzu kādu provocēt, lai rosinātu diskusiju un tas bieži arī izdevās. Tagad – labākais ko vari gaidīt ir spams uz e-pastu par to kā tevi ar karate vēzējieniem izrubīs :D
Varētu teikt, ka es arī tiešā veidā nodarbojos ar vairākblogošanu, tikai ir viena nianse – tas notiek automātiski.
Piemēram, raksts par seriāliem tiek publicēts manā zuz.lv, nekur.lv, lasi.lv un netgames.apollo.lv
Un tieši tas man šķiet, ir ļoti pozitīvi – katrā no šiem resursiem ir savādāka auditorija, tiesa, kaut kāds procents pārklājas, bet tomēr.
Es laikam pateicu to pašu, ko Tu savā rakstā :) un tomēr, manuprāt, ir labi ka informācija tiek izplatīta šādos veidos un neaprobežojas tikai ar vienu resursu.
Senteevs- vai tad tik traki tur ir? Man bail no karatistiem, bet jāpamēģina vien būs :)
Tkl- nekuru jau īsti negribas skaitīt pie vairākblogošanas.
Katrs ar saviem mazvērtības kompleksiem tiek galā pa savam.
sivns- īsti neizpratu Tavu komentāru. Var jau būt, ka es šodien tāds žirafīgs, bet man nepieleca :)
Uldi, nu sava raksta publicēšana n-tajās vietās, manuprāt, ir viena no mazvērtības kompleksu izpausmēm.
Kāpēc? Cilvēks ar savu rakstu vēlas uzrunāt citus cilvēkus. Viņam šķiet, ka šo rakstu ir pelnījuši izlasīt vēl lielāka publika nekā ir viņa blogā. Un nekas slikts jau nav, ka viņš savu referātu nolasa vēl kādai (citai) auditorijai. Ja referāts ir labs un auditorijai patīk, tad kāpēc tā būtu mazvērtība?
Uldi, citāts iz Wikipēdijas ieraksta par mazvērtības kompleksu (http://en.wikipedia.org/wiki/Inferiority_complex):
“This feeling may be manifested in [..] excessive seeking for attention, criticism of others [..].”
Ja raksts ir patiešām labs, tad kalns (auditorija) nāk pie Muhameda (blogera) nevis Muhameds iet pie kalna.
Nezinu vai Tu esi ievērojis, bet Latvijas blogārē kalni nestaigā. Rakstu izlasīs tikai tik cilvēki cik lasa konkrēto blogu. Ja raksts būs interesants un blogs ir iekš nekur.lv, tad var sanākt vēl kādi 60-80 lasītāji. Ar laiku, ja raksts nav zaudējis aktualitāti, tad piepulcēsies vēl kāds bariņš no gūgles. Un tas ir viss.
Protams, ja vien kāds (autors vai kads/i lasītājs/i) šo kalnu nepārnesīs uz kādu citu resursu un nepārpublicēs/neieliks saiti tur.
man arī ir vairāki blogi (vai drīzāk blogveidīgi komentāri http://www.diena.lv un http://www.lv.lv, kā arī http://www.lakuga.lv), bet 1 pamatblogs uz WordPress bāzes, kurā salieku arī citur publicēto, lai tas pašai nepazūd. pie katra pārkopētā ir atsauce, kur ir pirmpublikācija.
kaut kad izdomāju, ka tā būs ērtāk. lai ir 1 vieta, kur kopā satek viss.
viss gan nesatek, jo esmu ļoti slinka un pārpublicēju tikai lielos rakstus.
savukārt esmu atļāvusi Dienas bloga ierakstus pārpublicēt http://www.lakuga.lv – to dara cits cilvēks.
auditorijas pārklājas, bet tomēr ir ļoti atšķirīgas – to redzu pēc komentāriem.
Wordpress blogā gandrīz nav komentāru, lv.lv ir ļoti specifiska auditorija, diena.lv lasa dažāda auditorija, savukārt lakuga.lv – pamatā latgalieši.
ir interesanti pašai paskatīties, kā diskusija attīstās diena.lv un kā lakuga.lv – 1 raksts izsauc pilnīgi atšķirīgu reakciju!
pati dažādos medijos 1 rakstu nepublicētu, jo esmu slinka un trūkst motivācijas. ja lakuga.lv to vēlas, viņi var to darīt.
savukārt WordPress blogs ir domāts pašai – lai ir pie vietas. ja kāds to lasa arī šeit, tātad tā ir viņa izvēle.
saprge- tad sanāk četri resursi? Un kā ir- sanāk visos iemest aci un parunāties ar lasītājiem komentāros, vai nemaz nepievērs uzmanību tur notiekošajam? Nav doma paplašināt vai samazināt publicēto vietu skaitu?
Ups, laikam sanāca kārtīga jautājumu čupiņa :)
vispār jā. jo nerakstu pārāk bieži.
turklāt apzināti nekomentēju savus rakstus, ja vien nav tieši jautājumi vai pārpratumi.
rakstības stils, lai arī manējais, tomēr atšķiras. arī tēmas, par ko rakstu.
pat valoda, jo Dienā un Lakugā rakstu tikai latgaliski, Vēstnesī tikai latviski, bet Wordpresī ir viss kopā.
ja tā nebūtu, nebūtu arī jēgas spamot vairākos medijos.
interesanti patiesībā vērot auditorijas. kā viena vai otra auditorija vērtē pozitīvi vai cērt ar cirvi.
pat par 1 un to pašu rakstu, ko portāla veidotāji pārpublicē citur, reakcija ir pilnīgi cita!
Vēstnesī, piemēram, joprojām neesmu sapratusi jēgu blogu eksistencei. jo tie nav blogi, bet vells zina kas.
publicējoties 1 vietā, auditorija ir ierobežota. arī katrā vietā ir cita auditorija, vismaz pēc manas pieredzes.
rakstot vairākās vietās, drīzāk var runāt par vairāku sociālo identitāšu veidošanos.
lai gan, no vienas puses, man nekad nav bijis intīmā bloga, kurā rakstītu, ka šodien ir drausmeigi vai negaršo alus un kur komentāros varētu čupoties ar draugiem.
no otras puses, publiska dienasgrāmata ir kopš 13 gadu vecuma, tāpēc diezgan viegli novilkt robežu neielaist virtuvē un guļamistabā.
kad es rakstu?
kad ir bzdinkšķis vai kad sāk nākt auditorijas jautājumi, kāpēc sen nekā nav bijis.
ceru, ka atbildēju. :D
saprge- paldies! Atbildes ir ieskaitītas. :)
Par pārpublicēšanu:
Es esmu ‘par’…nevienu neinteresē, ka Tu esi jau trešo reizi kādu lasījis, bet tie 143- nav…visu nosaka daudzums.
Reāls piemērs, kāpēc vajag publicēt vairākos avotos:
Viena meitene rakstīja staštu, publicēja..auditorija uzņēma labi…publicēja citur, vēl labāk…auditorijas meklējumi ir tiaki apsveicami!