Noskatoties trešdienas Dombura raidījumu ‘’Kas notiek Latvijā’’ atcerējos kādu piemirstu apņemšanos- uzrakstīt/pazvanīt ‘’Latvijas Pasts’’ un apjautāties par paku sūtīšanas īpatnībām. Proti- pasts tagad prasa, lai sīkpakas un pakas tiktu viņiem nodotas sūtīšanai atvērtā veidā, lai pasta darbinieki var iemest aci pakā un novērtēt tās saturu.

Kāda man gar visu to daļa? Vienkārši man diezgan bieži nākas izmantot pasta pakalpojumus, lai nosūtītu pa Latviju lielākas un mazākas pakas. Nav jau nekas slēpjams vai aizliegts- parastas matricas. Vienkārši man ir daudz ērtāk paku nopakot un aizlīmēt mājās nevis nēsāties ar vaļēju kasti apkārt. Arī nebūtu jāgaida, kamēr pasta darbiniece mocās ar kasti to aizlīmēdama. Ne lieki nodarbinu pasta darbiniekus, ne veidoju pasta nodaļā rindu (laiciņš paiet, kamēr paku pieņem, aizlīmē utt).

Tad, lūk- noskatījos raidījumu un vakar no rīta nosūtīju viņiem pastu, lai man paskaidro vai un kāpēc es paku nevaru sagatavot pilnībā pats.

Cepuri nost- atbilde atnāca tajā pat dienā, tikai teksts tur bija pārāk standartizēts:

Labdien!

‘’Pakas un sīkpakas pastā jānodod atvērtā veidā, lai pasta darbinieks var pārbaudīt, vai sūtītājs tajā nav ievietojis priekšmetus, kurus aizliegts pārsūtīt ar Latvijas Pasta starpniecību (saskaņā ar Pasta likumu, Pasta noteikumiem). Sīkāka informācija Latvijas Pasta mājas lapā www.pasts.lv’’

Skaidrs, nav ko te ķēpāties ar tādu sprukstiņu kā es- atšuva ar atsauci uz likumu un noteikumiem. Bet, tā kā man bija brīvs brīdis un neliela ziņkārība, tad iemetu aci abos normatīvajos aktos. Neesmu jurists un nemaz nemēģināju iedziļināties visā tajā putrā, bet rezultāts sanāca diezgan interesants:

/izvilkums no manas otras vēstules/

‘’Pasta likuma 7.1. punktā ir noteiktas pasta pakalpojumu tiesības, kad drīkst atvērt pasta sūtījumus, bet tādā gadījumā pēdējie četri punkti ir lieki (ja darbinieks pārbauda atvērtu paku pirms saņemšanas).
11.1 punktā ir minēts, ka: ”Pasta sūtījumu – bandroli, sīkpaku vai pasta paku – no personas pieņem pēc iesniedzēja personu apliecinoša dokumenta uzrādīšanas.”
19.panta otrais punkts pieļauj aizvērtu paku nodošanu Latvijas Pastam:
(2) Pasta pakalpojuma sniedzējs neatbild par satura bojājumu vai iztrūkumu tādos pasta sūtījumos, kuri nodoti pasta pakalpojuma sniedzējam slēgtā veidā un kuru saturs pieņemot nav pārbaudīts, bet izsniedzot zīmogi un iesaiņojums ir kārtībā un svars ir tāds pats, kāds norādīts, sūtījumu pieņemot.”
Pasta noteikumi XI nodaļā (Pakas) 109.punktā ir teikts:

”109. Starptautiskās pakas no iedzīvotājiem pieņem pēc to satura pārbaudes. Iekšzemes pakas pieņem slēgtā veidā. Pēc sūtītāja vēlēšanās iekšzemes pakas var pieņemt vaļējas un ar pakas satura sarakstu.’’

Pašlaik gaidu vai un kā man atbildēs uz manu ‘’juridisko uzbrukumu’’, lai gan atbildi neceru saņemt (droši vien esmu nokaitinājis klientu apkalpošanas centra darbinieci ar šādu uzplīšanos :)).

Šodien biju pastā un nosūtīju vienu paku (atvērtā veidā) un apjautājos darbiniecēm- vai es drīkstu nākamo paku pats aizlīmēt un tad nest pie viņām? Teicu, ka negribu viņas lieki apgrūtināt, un veidot ‘’sastrēgumus’’ viņu nodaļā. Kategorisku ‘’nē’’ neteica, bet tikai piebilda- labāk jau tomēr atvērtā veidā.

Ja nu tomēr es otru atbildi nesagaidīšu, tad nākamreiz mēģināšu doties uz pastu ar aizlīmētu kasti. Tā teikt- pārliecināts par savu taisnību un vēlmi paeksperimentēt.