Ievēroju jaunu tīmekļa vietni- gramatumaja.lv, kur var gan iegādāties lietotas grāmatas, gan arī iznomāt jaunas un lietotas grāmatas. Pagaidām gan sortiments nav pārāk liels, bet domāju, ka tas ir tikai ieskriešanās jautājums. Ar laiku gan jau būs. Protams, ja vien laiks būs.

Pēdējā piebilde ir vairāk attiecināma uz manu skeptiskumu. Proti, lietoto grāmatu tirgošana nav nekas jauns- to tīmeklī dara daudzi un visur. Tāpēc es šobrīd neredzu iemeslu kāpēc gan vēl viena vietne spēs ne tikai izdzīvot, bet arī pārvilināt pircējus no ibook.lv, mybook.lv un dažādām facebook grupām. Jā, veiksmi novēlu, bet, diemžēl, perspektīvu neredzu. Vienkārši neredzu, kā uzņēmums (ar nodokļiem un algām) spēs konkurēt ar privātām iniciatīvām, kuras ir daudz, kuras nav apliktas ar nodokļiem un kurām nav žēl sarunāt cenu.

Vēl skeptiskāks esmu par grāmatu nomu. Lūk, šo es galīgi nevaru saprast! Es vairākkārtīgi izlasīju noteikumus, BUJ un visu pārējo. Pat bija doma izmēģināt un iznomāt vienu grāmatu- tīri interesei un iespaidiem, bet… bet es nevaru sevi piespiest maksāt par grāmatas lasīšanu 5,80 eiro. Es aizeju uz bibliotēku un paņemu tās pašas grāmatas, kas te ir piedāvājumā un samaksāju… neko! Par velti! Par brīvu! Un ne tikai vienu grāmatu varu paņemt, bet kaut desmit. Un varu pagarināt termiņu. Par velti.

Piemērs ar Gintera Grasa grāmatu ‘’Krabja gaitā’’- noma ir 4,00 eiro. Grāmatas cena norādīta 15,00 eiro. Aizeju uz Rīgas Centrālo bibliotēku un tur šī grāmata ir pieejama teju visās filiālēs. Par velti. Vietnē ibook.lv tā ir nopērkama no 5 līdz 10 eiro. Gan jau vēl var sarunāt atlaidi.
Vai svaigāks izdevums- Mišelas Obamas ‘’Izaugt’’. Noma 4,00 eiro, cena 18,00 eiro. Un te viss tas pats- no privātajiem var iegādāties pa 12 eiro, virja.lv par nepilniem 16 eiro un bibliotēkās par velti.
Grāmatas noma angļu valodā vēl mazāk saprotama- tur kindle ir gan lētāka, gan ātrāka.
Kamdēļ izvēlēties dārgāku variantu?

Un vēl- man niezēja pievienot grozam kādas piecas vai sešas vienādas grāmatas. Ļāva, lai arī norādīts, ka noliktavā grāmata ir tikai viena.

Viņu mājaslapā ir teikts- grāmatu noma ir 4,00 eiro uz divām nedēļām. Piegāde vēl 1,80 eiro (atpakļsūtīšanas cena te iekļauta). Ja vēlies, tad vari arī nesūtīt atpakaļ, bet nopirkt (atlikušo vērtību tev pateiks nomātājs). Par pēdējo- arī te es neredzu jelkādu ieguvumu. Es iznomāju grāmatu (pieņemsim, pilnīgi jaunu) un samaksāju nomu- 5,80. Izlasu un nolemju to iegādāties. Tā kā grāmatas cena tur ir norādīta 18,00 eiro, tad man vēl jāpārskaita uzņēmumam šī summa. Kopā 23,80 eiro. Dārgāk nekā veikalā. Kāpēc man to vajag?

Pie tam te šādam biznesam ir viens liels mīnuss- atteikuma tiesības. Tas nozīmē, ka man ir likumā noteiktās 14 dienas, kad varu atteikties no pirkuma nepaskaidrojot iemeslus. Un šajā vietnē es varu iegādāties jebkuru grāmatu, izlasīt, 14 dienu laikā atgriezt to atpakaļ un saņemt naudu. Bizness pa mīnusiem, bet man bezmaksas bibliotēka ar piegādi līdz pakomātam. Viņu mājaslapā noteikumos gan minēts, ka atgriešana ir par klienta līdzekļiem, bet man ir aizdomas, ka tas bija jāsedz uzņēmējam. Bet tā kā tas nav glīts pasākums (šādi nelāgi izmantot atteikuma tiesības), tad es neprecizēšu.

Mani secinājumi ir skarbi- šis nav dzīvotspējīgs biznesa modelis. Es neredzu iemeslu pirkt pie viņiem lietotas grāmatas (nu varbūt kādu ieinteresējušu grāmatu atradīšu par labu cenu, bet, visticamāk, manas izredzes daudz lielākas būs pie privāta pārdevēja) un vēl mazāk redzu jēgu pie viņiem grāmatas nomāt. Te vairāk izskatās, ka ir nopubliskots kāds personīgais grāmatu plaukts.

Patīk un cienu cilvēku vēlmi darboties ar un ap grāmatām, bet šoreiz praktiskā puse neļauj izpausties jauki un ar puspievērtām acīm. Protams, veiksmi un izturību novēlēšu.

P.S.
Nezinu vai tas ir labais tonis- pie vēstures grāmatām ielikt Staļina ‘’Ļeņinisma jautājumus’’ un ‘’Baigo gadu’’. Par Uģa Kuģa grāmatu (un ne tikai) pie Psiholoģijas sadaļas ar varētu parunāt.