tirs

Nosaukums: Tīrs
Autors: Endrū Millers
Izdevniecība: Jāņa Rozes apgāds
Gads: 2014
LPP: 335

Par grāmatu-
Jauns inženieris saņem no ministra savu pirmo lielo uzdevumu- iztīrīt Svēto Nevainīgo kapsētu Parīzē. Aizvākt visus mirušo kaulus, nojaukt visas ēkas un baznīcu.

Saite uz izdevēja mājaslapu- Endrū Millers- Tīrs

Tā kā grāmata visur tiek slavēta un godā celta, tad nolēmu nepalikt malā un pašam pārliecināties, ka tas darbs ir tieši tik labs, kā to dēvē. Aizskrienot pa priekšu manam izklāstam varu teikt- jā, labās atsauksmes nav pārspīlētas un tām varu pievienot savējo.

Laikam daba nosaukums bija tas, kas mani reizē intriģēja un mulsināja. Bet tas droši vien tāpēc, ka latviešu valodā tā uz sitiena nevaru nosaukt nevienu darbu, kuram nosaukumā ir tikai īpašības vārds.

Žans Batists, nabadzīgs normandietis, kas nokļuvis kāda gādīga grāfa aprūpē un ticis izskolots par inženieri, gaida savu vizīti pie ministra. No viņa Žans Batists cer sagaidīt savu pirmo lielo uzdevumu. Tādu, kas viņam dos slavu, atpazīstamību un tramplīnu tālakajai spožajai karjerai.

Ministrs viņam uzdevumu dod. Bet ne tādu kā Žans Batists cerēja. Viņam ir jāiztīra vecā Nevainīgo kapsēta no visa tā, kas to apzīmē par kapsētu- kapi, kapličas, kauli, kuri ar zemes iegruvumiem nonāk blakus esošo ēku pagrabos, baznīca…

Žans Batists apmetas kādā ēkā blakus kapsētai. Lai arī viņš pamana, ka kapu smaka ir visur- gan gaisā, gan ēdienos, gan pilsētnieku elpā, viņš tomēr patur savu uzdevumu noslēpumā.

Žanam Batistam liekas, ka viņš atbrīvos pilsētniekus no šīs smakas. Iztīrīs. Tomēr realitātē ir savādāk. Reti kurš vietējais viņa nodomu atbalsta. Jo viņi ir pieraduši un nevēlas nekādas pārmaiņas.

Grāmata nav tikai par kapsētas tīrīšanu. Te paralēli savijas arī citi stāsti par draudzību, mīlestību, gaisā virmojošo pirmsrevolūciju auru, atmiņām, pagātnes rēgiem, pieķeršanos un atraidīšanu.

Stāsti, kuri ievelk tā laika Parīzē, lai arī lasītājs pamatā dzīvojas tikai pa kapsētu un dažu kvartālu attālumā no tās. Tā nesteidzīgā gaisotne, it kā dinamisku notikumu trūkums un stāsta rāmais plūdums, lasītāju nebūt neiemidzina un neļauj atslābināties, jo visu laiku ir tāda sajūta- tūlīt, tūlīt ies vaļā. Tikai kas un kur un vai vispār ies, nav zināms. Un nav zināms vai to maz vajadzētu.

Grāmatas vērtējums: 9/10
Citu grāmatu vērtējumus var atrast grāmatu sadaļā.