Nosaukums: Pieneņu vīns
Autors: Rejs Bredberijs
Izdevniecība: Mediasat Group
Gads: 2007
LPP: 196

Sērija: Laikraksta Diena bibliotēka
Sērija: Fantastikas pasaulē

Ray Bradbury- Dandelion Wine., 1957.
Tulkojums latviešu valodā- Inese Veide

Par grāmatu-
Grīntaunas pilsētiņā divi brāļi- desmitgadīgais Toms un divpadsmitgadīgais Duglass, rotaļās ar citiem, vēro pieaugušos, baidās no Lielā Nezināmā un palīdz vectēvam vākt pienenes, lai gatavotu pieneņu vīnu.

No Bredberija tik zinu fantastiku, Kosmosu un marsiešus. Tad nu arī šajā grāmatā gaidīju ko līdzīgu. Izrādās- es nemaz nezināju, ka viņš māk rakstīt savādāk. Tikpat labi, tikpat aizraujoši un neizjutu ne mazāko vilšanos, ka šoreiz marsieši bija atstāti malā. Pat vairāk- dabūju kārtīgu literārā prieka poti.

Grāmata sākas ar 1928.gada vasaras sākumu, kad Toms ar Duglasu steidz izbaudīt agros rītus dodoties ar tēvu mežā. Vai spēlējoties un uzmanoties no aizas- vietas, kas vakaros kļūst tumša un biedējoša. Bet tajā pat laikā ļoti vilinoša. Vai pasūtot kaimiņam Laimes mašīnu. Vai lasot pieneņu ziedlapiņas, lai vectēvs tās aplietu ar lietus ūdeni un citronu sulu, un iepildot pudelēs tās noliktu pagrabā, jur tās gaidītu kādu ziemas vakaru, kad tā nokāptu pakaļ un varētu baudīt gabaliņu no vasaras.
Bet tie nav vienīgie notikumi 1928.gada vasarā Grīntaunā, jo bija gan uzbrukums dāmām, problēmas ar Laimes mašīnu, tālsaruna ar Meksiku un ciemos atbraukušās krustmātes aizsūtīšana atpakaļ uz mājām. Jo galu galā- izbojāt vecmāmiņas kulināro talantu! To nespēja paciest neviens mājinieks.

Pat nezinu kā to visu apzīmēt- mazi stāsti vai mazi notikumi, kas kā smalki pavedieni viens pēc otra tinas kamolā. Un šo kamolu Duglass solījās attīt un satīt no jauna. Lai atcerētos tos notikumus. Lai izbaudītu tos vēlreiz. Tāpat kā lūkojoties nedaudz apputējušās pieneņu vīna pudelēs, kuras glīti sarindotas un sanumurētas gaidīja savu kārtu, lai kādā aukstā ziemas vakarā atgādināto par to, kas bijis.
Gaisīga un pie dvēseles līpoša grāmata. Noteikti skaitāma pie labākajām, kas ir lasītas.

Tagad tik nedaudz jāapmāna sevi un jāpieskaita šī grāmata pie sērijas ”Fantastikas pasaulē” izlasītā darba, lai arī lasīju citas sērijas svaigāku izdevumu (ko lai dara, ja bibliotēkā vecas laidiens nebija). Bet saturs jau nav mainījies un gan jau sev noticēšu.

Grāmatas vērtējums: 10/10
Citu grāmatu vērtējumus var atrast grāmatu sadaļā.