Nosaukums: Pārpersonīgais un personīgais.
Autors: Konstantīns Raudive
Izdevniecība: K.Rasiņa apgāds
Gads: 1942
LPP: 264

Par grāmatu-
Grāmatā apkopoti autora uzskati un atziņas par kultūras vērtībām, boļševikiem, cilvēku personīgo dzīvi, kā arī ceļojumu laikā tapušas personīgas piezīmes.

Konstantīns Raudive man bija pazīstams no kāda radio raidījuma par dvēseļu balsīm- tajā raidījumā stāstīja par to kā viņš ieraksta magnetafona lentēs klusumu un atskaņojot no otra gala klausās kā mirušie runā.

No šīs grāmatas es tik smagu tematu negaidīju, bet bija interese iepazīties ar viņu kā domātāju. Diemžēl, bet sanāca vilšanās. It kā nekas traks un tā vien gribējās visu norakstīt uz viņa emocionālo stāvokli (grāmata sarakstīta vācu laikā, pēc baigā gada), jo nu tik pamatīgu pretboļševiku filozofiju nebija nācies lasīt. Visur, kur vien varēja, tur pieminēja boļševikus kā sērgu. Kā paraugu sliktumam, prastumam un ļaunumam. Skaidrs, nekas labs tas nav, bet ne jau par to jārunā šāda tipa grāmatās un īsti neredzēju jēgu par viņiem tik daudz runāt. Protams, runāt jau var, tik tas pamatīgi nosit no domas. Tāpat arī nemitīga atsaukšanās uz Merežkovski un Dostojevski. Nekas nepareizi jau nebija, bet man kā lasītājam apnika.
Tie salīdzinājumi ar Smerdjakovu un Ļeņinu patika. Tāpat arī pārējie. Tik tie atkārtojās vietā un nevietā.

Mazliet savādāk bija otrajā daļā, kuru autors nodēvējis par ”Personīgais” (pirmā daļa saucās ”Pārpersonīgais”). Te bija autora ceļojumu laikā tapušas piezīmes par dažādām tēmām- par mītiem, cilvēkiem-androginiem, atmiņu un apziņu, par to, ka cilvēks ir līdzsvara noslēpums starp zvēru un Dievu, utml. Nevarētu teikt, ka viss patika vai visu sapratu un pieņēmu, bet bija interesanti palasīt cita cilvēka domu lidojumus un pasaules redzējumu.

Patika autora aprakstītie krievu vārdi un to iespējamie tulkojumi, par Pētera Pirmā slikto ietekmi un atzīšos- viņš mani pamatīgi iekārdināja ar Dostojevski. Nezinu cik tur pareiza tā viņa aprakstītā dimensija, bet radās sajūta, ka Dostojevska teksti ir ar pamatīgu dziļumu.

Lai arī ne mirkli nepieķēru sevi pie domas, ka gribētu ticēt autora domām un piekrist viņa viedoklim, bija interesanti.

Grāmatas vērtējums: 5/10
Citu grāmatu vērtējumus var atrast grāmatu sadaļā.