Nosaukums: Lai dievs jūs svētī, mister Rouzvoter! jeb Pērles cūkām priekšā
Autors: Kurts Vonnegūts
Izdevniecība: Liesma
Gads: 1987
LPP: 150

Kurt Vonnegut Jr – God Bless You, Mr.Rosewater or Pearls Before Swine .,1965.
Tulkojums latviešu valodā- Vizma Belševica

Par grāmatu-
Misters Rouzvoters mantojis fondu ar milzīgu bagātību, bet pēc kāda laika pameta saviesīgo dzīvi un nodibināja savu fondu, kur palīdz grūtībās nonākušajiem amerikāņiem. Vēl viņa aizraušanās ir ugunsdzēsēju depo un milzīgā ugunsdzēsības signāltaure.
Daži radinieki vēlas viņam atņemt fondu un pierādīt, ka misters Rouzvoters ir traks. Viņam drīz būs jāstājas tiesas priekšā un jāpierāda sava saprātība. Un īsi pirms tiesas, misters Rouzvoters saprot, ka kaut kur pazaudējis gadu no savas dzīves.

Nu jau nojucis Vonnegūta lasīšanas maratona posmu skaits, tāpēc šo dēvēšu par kārtējo posmu. Pirms pāris gadiem sāku un nu jau ir tik tālu, ka atmest būtu nesmuki. Jānoved lieta līdz galam.
Šoreiz dzeltenās trīsromānu grāmatas otrais darbs- Lai dievs jūs svētī, mister Rouzvoter! jeb Pērles cūkām priekšā.

Kut kad 1947.gadā Rouzvoters dibināja fondu, kurā uzkrāja naudu. Tad ar uzkrāto naudu taisīja vēl lielāku naudu. Un tad vēl lielāku. Un pēc Rouzvotera nāves fonds nonāca nākamā Rouzvotera īpašumā. Un tad nākamā Rouzvotera. Tā fonds nonāca mistera Rouzvotera īpašumā. Tik šoreiz sanāca nedaudz savādāk- misteram Rouzvoteram un viņa sievai Silvijai nebija bērnu. Un tad vēl Silvijai tā nervu lēkme. Pamazām misters Rouzvoters atgāja no saviesīgās dzīves un nodibināja savu fondu, kurš palīdzēja dažādās grūtībās nonākušajiem. Visbiežāk jau naudas. Nu vēl arī pašnāvības darīt grasošie. Ar tiem misters Rouzvoters parunājās un vēlāk tikās pie viņa ofisā, kur izrakstīja katram kādu naudas daudzumu.
Kādu dienu, ar izmanīgu advokātu palīdzību, uzradās mistera Rouzvotera radinieks, kurš gribēja fondu savākt sev. Un savu prasību pamatoja ar mistera Rouzvotera neprātu. Jo kurš gan bagātnieks tā uzvestos- naudu dāļātu nabagiem par pliku paldies? Skaidrs, ka ārprātīgais. Taisnības labad gan jāsaka, ka misters Rouzvoters mazliet bija traks- pēc tā negadījuma karā ar ugunsdzēsējiem. Bet kurš gan nebūtu!
Pirms tiesas misters Rouzvoters izrēķināja, ka viņam kaut kur pazudis gads no dzīves- viņš vienkārši neatceras, kas pa to laiku ir noticis.

Laikam viss bija gana vonnegūtiski- ar humoru, ironiju, mazliet jucekli un traki kolorītu galveno varoni, bet tajā pat laikā sajūtas palika mazliet nepiepildītas. Vai nu netrāpīju ar noskaņu, vai arī tiešām darbs tāds mazāk padevies.
Tās radurakstu būšanas mazliet nogurdināja, bet bija vien jāpieņem. Mazāk skaidrs palika ar to nosacīto neprātu- vai tas mērķēts par sabiedrības normām vai arī tiešām kaut kur zobrati pārlēca Rouzvoteram, tas man nepalika skaidrs. Laikam jau viņam bija sapnis par ideālo pasauli, kur bagātie ziedo savu naudu, laiku un sevi, lai palīdzētu nabagajiem, vientuļajiem un dzīves grūtībās nonākušajiem. Ja tā, tad šo darbu varētu dēvēt par visnotaļ jauku utopiju.
Lai vai kā, bija interesants posms un pamazām Vonnegūta darbi sāk iegaršoties aizvien labāk. Gaidīšu nākamo maratona posmu- 11.novembrī.

Grāmatas vērtējums: 8/10
Citu grāmatu vērtējumus var atrast grāmatu sadaļā.