Baumgartners

Nosaukums: Debesu iekarotājs. Mana dzīve brīvajā kritienā.
Autors: Fēlikss Baumgartners
Izdevniecība: Jānis Roze
Grāmatas sērija: Vēju roze
Gads: 2015
LPP: 192

Himmelsstürmer: Mein Leben im freien Fall
Felix Baumgartner
2013
Tulkojums latviešu valodā- Inga Rozentāle

Par grāmatu-
2012.gadā Fēliks Baumgartners ar vienu lēcienu no 39km augstuma uzstādīja trīs pasaules rekordus, iedvesmoja neskaitāmus cilvēkus un piepildīja savu sapni.
Grāmatā ir aprakstīts ceļš, kas Fēliksam bija jāveic un jāpiedzīvo, lai piepildītu šo sapni.

Saite uz izdevēja mājaslapu- Fēlikss Baumgartners- Debesu iekarotājs. Mana dzīve brīvajā kritienā.

Tiklīdz uzzināju, ka latviski tiks izdota grāmata par to lēcienu, kuru es, tāpat kā miljoniem citi cilvēki, vēroja tiešajā pārraidē, bija skaidrs, ka šī grāmata obligāti ir jāizlasa. Jo tāpat vienkārši kurš katrs nevar ņemt un nolekt no kosmosa. Tur apakšā jābūt kam varenam un iespaidīgam. Darbam, naudai, komandai, uzdrīkstēšanai, … neskaitāmiem apstākļiem, kas ļāva paveikt to, kas tika paveikts. Jāatceras, ka iepriekšējais šāds lēciena rekords noturējās piecdesmit divus gadus. Neba tikai tāpēc, ka neviens necentās to pārspēt.

Grāmatas sākumā ir pavisam īsi par Fēliksa jaunības dienu aizraušānām un interesēm. Tik vien, cik tas nepieciešams, lai lasītājam ļautu saprast kāpēc viņš sāka lēkt ar izpletni, kāpēc pievērsās beisdžampingam (lēkšana ar izpletni no dažādiem objektiem) un kāpēc viņu vienmēr vilinājis gaiss.
Pēc tam viss stāsts ir veltīts vienam lēcienam. Gatavošanās, pārdzīvojumi, ķibeles, kļūdas, cilvēciskais faktors. Tas nebija vienkārši- atnācu un nolēcu. Te bija piecus gadus ilgs un rūpīgs darbs, smagi treniņi un pārdzīvojumi.

Lasās ātri. ”Uzsūcas” labi. Iespaidi paliekoši. Piemēri motivējoši. Jāsaka- laba grāmata par cilvēka mērķtiecīgumu, sapņu piepildīšanu un neatkāpšanos grūtību priekšā. Nedaudz vairāk prasījās Red Bull Stratos pirmsākumu apraksts un mazāk uzmanības kostīmam (pārāk jau nu liels uzsvars uz šo tērpu). Vēl vienu otru aizkulišu detaļu no kosmonautu dzīves. Tad, manuprāt, stāsts kļūtu dzīvāks un arī interesantāks.

Kā ne tik pozitīvais jāmin sausais pasniegšanas stils- bez nekādām rozīnītēm un mērcītēm. Tā vienkārši kā skolnieka sacerējumā izvelkot no savas dienasgrāmatas dažādas piezīmes. Arī īsie teikumi tikai pastiprināja šīs sajūtas. To gribētu nosaukt par mīnusu grāmatai- šim stāstam prasījās kas izvērstāks, plūdenāks un ar plašāku vērienu pasniegts. Tā, lai teikumus lasot, nevajadzētu ”skaldīt”.
Vēl piebilde par grāmatā pieminēto aktieri Batleru- vienalga vai Žerārs vai Džerārds, bet viena darba ietvaros vajadzēja palikt pie viena varianta.

Lai tur vai kā bija ar tiem īsajiem, saraustītajiem teikumiem un Batleru, grāmata patiešām aizrauj un ļauj daudz savādāku skatu paraudzīties uz šo lēcienu, kas, visticamāk, vēl labu laiku netiks pārspēts, un uz cilvēka spēju robežām, kuras var pārspēt, ja vien tev ir ticība.

Grāmatas vērtējums: 7/10
Citu grāmatu vērtējumus var atrast grāmatu sadaļā.

Raksta beigās lēciena video īsais variants: