bezgalīgais stāsts

Nosaukums: Bezgalīgais stāsts.
Autors: Mihails Ende.
Izdevniecība: Sprīdītis
Gads: 1993
LPP: 352

Michael Ende- Die unendliche geschichte., 1979.
Tulkojums latviešu valodā- Ingus Liniņš

Par grāmatu-
Bastians Baltazars Bukss ir desmitgadīgs puišelis, kurš regulāri kļūst par apsmieklu objektu savu klasesbiedru un nereti arī skolotāju acīs. Un tam ir vairāki iemesli- viņš ir resns, līkām kājām, bailīgs, sapņotājs, vienpatis,… Kārtējo reizi mūkot no saviem vajātājiem, viņš paslēpjas Koreandera grāmatu veikalā, kur viņš sastop ne īpaši laipno Koreandera kungu lasot grāmatu ”Bezgalīgais stāsts”. Izmantojot mirkli, kad grāmatveikala īpašnieks aizgriezies, Bastians nozog grāmatu un dodas uz skolu to lasīt. Jau ar pirmajām lappusēm viņam rodas sajūta, ka nokļuvis Fantāzijas zemē. Un ar laiku viņš saprot, ka tā nav tikai sajūta.

Laikam jau reti kurš no šobrīd pluss/mīnuss pieaugušajiem nav bērnībā redzējis filmu ”Bezgalīgais stāsts” ar to lipīgo dziesmiņu. Tai foršai filmai sekoja vēl divi turpinājumi, bet ne tie bija forši, ne arī tos vajag tagad pieminēt plašāk. Tieši dēļ pirmās filmas arī nolēmu aizlāpīt kārtējo literāro caurumu manā lasāmbiogrāfijā.

Bastians, kad ”aizņēmās” grāmatu no veikala, nolēma stundu vietā patverties skolas noliktavā un palasīt grāmatu, kura tik noslēpumaini viņu vilka pie sevis. Izrādās, ”Bezgalīgais stāsts” ir par Fantāzijas zemi, kurai uzbrūk Tukšums, kas aprij visu savā ceļā un aiz sevis neatstāj neko. Tukšumu. Un kā par nelaimi arī Fantāzijas zemes valdniece- Bērnišķā ķeizariene ir slima un nevar glābt savu zemi. Tāpēc tiek meklēts drosmīgais karotājs Atrejs, kuram ir jāatrod zāles ķeizarienei un jāglābj Fantāzijas zeme.
Bet viss nav tik vienkārši, jo Fantāzijas zeme ir cieši saistīta ar cilvēku pasauli un ir nepieciešama palīdzība, kuru var sniegt tikai cilvēka bērns.

Ja neskaita Bastiana ķermeņa uzbūvi, tad viss vairāk vai mazāk bija tāpat kā filmā. Bet tikai līdz kādai 150.lappusei. Pēc tam sekoja notikumi, kas attēloti otrajā filmā.

Tur Bastians nokļuva Fantāzijas zemē, kur tika uzņemts kā varonis un arī apdāvināts ar varoņa ieročiem. Bet pamazām puikam sakāpa galvā un viņš sāka pārāk daudz sprēgāt uz Atreju un laimes pūķi Fuhūru (Tas pats Falkors no filmas). Protams, ļaunā burve to itin prasmīgi veicināja. Kā nekā, jebkura Bastiana vēlēšanās piepildās, tik cena tam ir dārga- par katru vēlēšanos Bastianam jāšķiras no vienas savas atmiņas. Tā pamazām viss aizgāja līdz kautiņam un asinsizliešanai. Un nepietiek tikai normalizēt situāciju- vēl jau arī Bastians jānogādā atpakaļ, citādi viņš iestrēgs Fantāzijas zemā kā psihklīnikas pacients.

Lai arī bija jauki atgriezties bērnībā, bet mazliet nogurdināja tā otrā daļa, kur Bastians dzīvojas pa Fantāzijas zemi. Droši vien bērnībā es to būtu izlasījis un priecājies, bet tagad kaut kā likās tik pārstiepts un samocīts, ka priecājos par katru pāršķirto lappusi. It kā jau nebija slikta tā fantāzijas vide un iemītnieki. Mazākiem lasītājiem varētu pat patikt. Lielākie laikam varētu priecāties tikai par iespēju uzzināt vārdus tiem trim tipiem no filmas sākuma (klinšēdājam, gliemežjātniekam un sikspārņlidotājam).

Grāmatas vērtējums: 6/10
Citu grāmatu vērtējumus var atrast grāmatu sadaļā.