Nosaukums: Atslēgas. Gadsimta vēstures atradumi.
Autors: Mārtiņš Ķibilds.
Izdevējs: autorizdevums.
Gads: 2022
LPP: 328

Par grāmatu
Mārtiņa Ķibilda vadītā televīzijas raidījuma ”Atslēgas” 50 epizodes lasāmā formātā- ar mūsdienīgu, interesantu un nedaudz personisku skatījumu par Latvijas vēsturē nozīmīgiem notikumiem.

Man ar šo darbu paveicās. Vismaz divreiz. Gan tas, ka bibliotēkas jaunumu rindā tiku pie šīs grāmatas, gan arī tas, ka esmu šo grāmatu izlasījis. Tik emocionāli uzlādēts pēc kādas grāmatas izlasīšanas es sen neesmu juties.

Televīzijā es ”Atslēgas” skatījos maz- varbūt 5-6 epizodes kopā būšu redzējis. Ne tāpēc, ka kaut kas nepatika (tieši otrādi- viss patika un likās interesanti). Vienkārši neesmu televizora cilvēks. Likās, ka ar grāmatas izlasīšanu es varēšu aizkrāsot šo balto plankumu, bet nu (pēc izlasīšanas) māc aizdomas, ka ar grāmatu būs par īsu un būs vien jāatrod tas laiks un jānoskatās visas epizodes. Arī nule izlasītās. Starp citu to var ērti izdarīt arī ar grāmatas palīdzību- grāmatā katram stāstam ir atrodams savs kvadrātkods- noskenē un skaties. Es gan šo iespēju neizmantoju, jo lasīšanas laikā nespēju pārslēgties un pēc izlasīšanas grāmata ir ātrāk jānodod atpakaļ bibliotēkā, lai citiem ar tiek šis prieks.

Un prieks par izlasīto ir pamatīgs- saturs ir ne tikai interesants un izglītojošs, tas ir arī bagātīgi papildināts ar fotoattēliem. ”Atslēgās” ir apkopotas piecdesmit epizodes, kas hronoloģiski izkārtotas gadsimtu garā posmā- no valsts dzimšanas 1918.gada 18.novembrī līdz Latvijas simtgadei 2018.gadā. Un pa vidu Latvijas Radio, Baigais gads, Kurzemes laivu vīri, rusifikācija, Latvijas Tautas fronte, barikādes, čekas maisi, mikroautobuss Latvija,… plašs un bagātīgs informācijas apjoms.

Lai arī rakstīts ir monologs, sajūta nepārprotama, ka autors to visu stāsta tieši tev. Stāsta un rāda attēlus. Uzrunā. Skaidro un liek domāt. Domāt par savu valsti un tās cilvēkiem. Un domāt par sevi- savu vietu savā valstī un savu vietu starp savas valsts cilvēkiem.

Dažreiz ir sajūta, ka kādā ”Atslēgu” epizodē ir par maz dziļuma notikumos. Par maz lappušu aprakstītas. Par maz vēstures. Bet to visu lieliski kompensēja stāsta emocionālais fons- autors (autori?) izcili meistarīgi spēja teju vai iegravēt dvēselē tā sajūtas, kas radās, lasot un izdzīvojot katru notikumu.

No sirds priecājos, ka esmu izlasījos šo grāmatu. Un no sirds man ir žēl, ka tā nu ir jāatdod prom. Laikam jāuzraksta emocionāla vēstule Ziemassvētku vecītim, lai ”Atslēgas” noliek man zem eglītes. Gribu šo grāmatu savā plauktā. Gribu pārlasīt vēlreiz. Un gribu iedot izlasīt savējiem. Visiem!

Grāmatas vērtējums: 10/10
Citu grāmatu vērtējumus var atrast grāmatu sadaļā.