sisidra

Mēģināšu tā pavisam īsi un nepiespiesti, lai neiznāk gara un apnicīga apcere no sērijas- ”kad mēs augām…”.

Proti, manā bērnībā televizors bija ekskluzīva lieta. Ne tā, ka tas nebija pieejams. Tāpēc, ka tur neko nerādīja priekš bērniem. Bija reizi dienā multene 10min gara. Vakara pasaciņa pa Rīgas un pa Maskavas kanāliem. Vēl svētdienās pasaku filma. Skolēnu brīvdienās bija kaut kas vairāk- parasti rādīja Mio, mans Mio, Meklējot kapteini Grantu, Viešņa no nākotnes. Protams, bija vēl šis tas. Maz. Bet ar to pietika. Nemaz nebija kāda doma, ka ir par maz. Likās, ka tā arī jābūt.

Bet tās multenes bija feinas, mīļas un atmiņā paliekošas. Varēja atcerēties dziesmiņas, uzzīmētos varoņus un viņu izteicienus. Un tajos izteicienos ir saglabājies kaut kāds kods. Tagad tos pielietojot ikdienišķā situācijā var gan atgriezties atmiņās par saulaino bērnību, gan atrast kopības sajūtu ar to, kam tas izteiciens adresēts (protams, ja viņš to saprot/atceras), gan droši vien vēl šis tas.

Piemēram, ja es kādam pateikšu, ka mēs visu laiku izmaināmies un es viņu nevar satikt, nu gluži kā rūķi: ”Rūķis ir, māja nav. Māja ir- rūķa nav”. Manas paaudzes cilvēki sapratīs (ja vien atceras šo feino multeni). Jaunāki? Nez vai. Savai meitai es laikam to nevaru teikt- padomās, ka fācim demence sākusies. Vispirms jāsameklē interneta dzīlēs šī multene un jāparāda.

Arī no mutenes ”Ābolu maiss” var atrast kādu labu teicienu. Arī no kājām gāžamie loģiskie prātuļojumi multenē par detektīvu Capu. Un vai jaunie zina, no kuras multenes ir ”liekam jaunu bildi iekšā”? Vai dziesmiņa ar vārdiem ”bēdīgu dziesmiņu dziedam mēs, kas gan mums palīdzēt spēs”?

Lai sarakstu ar multenēm neturpinātu līdz lappuses beigām, tad piebildīšu, ka šo laikam var attiecināt arī uz vecajām padomju laiku filmām. Vai ”Briljantu roka”, ”Tuksneša baltā saule”, ”Šuriks”, ”Kaukāza gūstekne” u.c. jaunie skatās un ja skatās vai viņiem tas kods paliek? Laikam jau dēļ valodas nezināšanas var teikt, ka neskatās un teicienus sevī neuzsūc.

Laikam jau tā jābūt- citi laiki, citas filmas, citas multenes un citi teicieni.