Tā nu ir iegadījies, ka man sanāk katru nedēļu braukt pa Talsu šoseju garām leģendārās grupas КИНО līdera Viktora Coja (Виктор Цой) autoavārijas vietai un gandrīz katru reizi tur ir redzami kādi cilvēki. Nezinu vai viņi turp dodas speciāli vai tikai piestāj garāmbraucot, bet puķes pie pieminekļa ir vienmēr. Citreiz tur esošā kompānija ir tik kuplā skaitā, ka taisni vai jāmeklē internetā kāda informācija- kam par godu šāda pulcēšanās.

Ir arī manītas teltis blakus esošajā pļaviņā, laikam apciemotāji no tālākām vietām tur pārlaiž nakti. Garāmbraucot var redzēt kā sanākušie dzer alu, spēlē ģitāru, sēž pie pieminekļa …. īsāk sakot- atbraukuši uz savu svētvietu.

Lai arī atkritumu urnas tur tuvumā nav manītas, tur nav arī manīti paši atkritumi. Laikam sava elka svētvietu neviens i nedomā piemēslot ar alus pudelēm vai izsmēķiem.

Man sanāca braukt šai vietai garām 2005.gada 16. 15.augustā, tieši, kad apritēja 25 15gadi kopš Viktora Coja nāves, un biju mazliet pārsteigts par tur esošo cilvēku skaitu- tas būtu pieklājīgs pat nelielam koncertam. Arī pa ceļam uz/no piemiņas vietu virzījās nelielas ļaužu grupiņas, kas tur esošo bariņu skaitliski pastiprināja.
Varu tikai apbrīnot dziedātāju, kurš pēc savas nāves spēj pulcēt savā nāves punktā tik daudz pielūdzējus, kuri klausās viņa mūziku, dzied viņa dziesmas, piemin viņa nāves dienu, apciemo viņa kapu (redzēju bildēs- noklāts ar ziediem).

Neesmu liels latviešu mūzikas un mūziķu pazinējs, un varbūt tāpēc nespēju iedomāties (vai atcerēties) kādu pašmāju estrādes mākslinieku, kurš varētu izpelnīties tādu cieņu no saviem klausītājiem. Varbūt latviešu mentalitāte ir tāda, kura neatļauj šādus izpausmes veidus? Lai gan nedomāju- ne jau visi cilvēki, kuri apmeklē Viktora Coja bojāejas vietu ir tikai krievvalodīgie, gan jau latvieši arī ir tajā skaitā, jo zinu vairākus latviešus, kuriem patīk V.Coja mūzika. Pats arī regulāri (ļoti bieži) klausos КИНО dziesmas un atzīstu tās par fantastiski labām.

Laikam jau noteicošais ir nevis tautība vai mentalitāte, bet gan dziedātāja personība, viņa radītā mūzika un dziesmu teksti…

И есть чем платить, но я не хочу
Победы любой ценой.
Я никому не хочу ставить ногу на грудь.
Я хотел бы остаться с тобой,
Просто остаться с тобой,
Но высокая в небе звезда зовет меня в путь.