Saulainas brīvdienas parasti cilvēkus izvilina pie ūdeņiem un ’’liek’’ viņiem izģērbjoties (līdz robežai) ļauties Saules peldēm. Pagājušajā nedēļas nogalē, izbaudot feino laiku, es ar dažiem sportiski noskaņotiem cilvēkiem, kādu laiku uzturējos Jūrmalas pludmalē- programmā bija dažas stundas pludmales volejbols.
Šo dažu stundu laikā ievēroju diezgan lielu skaitu cilvēku, kuriem bija acīmredzamas problēmas ar lieko svaru. Nav runa par pāris liekiem kilogramiem, bet gan par pāris desmitu lieko tauku mētelīti. Negribu teikt, ka visiem jābūt kā slaidi sportiski modeļveidīgiem kultūristiem, bet tieši tas pārlieku lielais korpulentisms iekrita acīs. Vai tie bija labi pārtikuši tūristi vai labi apvēlušies iezemieši, to nepateikšu, bet nedaudz aizdomāties par tautiešu dzīvesveidu redzētais lika.

Visu laiku jau valda uzskats, ka resnuļi dzīvo lielvalstī viņpus okeāna un mums, eiropiešiem, viņu ātro barotavu neveselīgā barība, ar tieksmi tai uzkrāties zemādas slānī, nedraud. Mums ir ēšanas tradīcijas, veselīgs klimats, slaidi gēni un citi bonusi, kas ļauj amerikāņiem netraucēti turēties resnuļu nāciju galvgalī.
Varbūt pamazām arī Latvija tuvojas tam, ka mazāk būs jāstrādā kustībā, bet vairāk sēžot ērtā biroja krēslā? Varbūt arī pie mums kļūs populāri iekost ātri un nedomāt par zupas vārīšanu? Gribētos jau cerēt, ka tik zemu nekritīsim, bet pludmalē redzētie peldbiksēs/peldkostīmos ietērptie stāvi runā par ko citu…

Drošības labad pameklēju internetā kādu salīdzinošu apskatu, kas varētu nedaudz noklusināt pesimistiskas domas- atradu forbes.com vienu jauku tabulu, kur pirmajā desmitniekā ir platības un iedzīvotāju skaita ziņā mazas valstiņas (kura īsti negribētu ņemt vērā), izņemot 9.vietā esošā ASV, kurā 74,1% no pieaugušajiem iedzīvotājiem ir liekais svars. Tas nav nekāds jaunums, jo viņu ēšanas kultūru labi parāda viens smuks ilustratīvs materiāls:

euro_vs_america.jpg

Mani vairāk interesēja, kurā vietā mēs (pagaidām) esam- izrādās 99.vietā ar 47.3%. Nav pārāk slikts rezultāts. Cerams, šajā rādītājā uz augšu nekāpsim. Protams, ka vajag salīdzināt savus tauku slānīšus arī ar kaimiņiem un tur Latvija ieņem otro vietu- Lietuvai ir lielāka riepa un tā ieņem 79.vietu ar 53.1%, bet Igaunija ir slaidāka- 122. vietā ar 42.2%.

Izskatās, ka pagaidām ar mums nemaz tik trekni…tpu- traki nav uz kopējā fona, un es lieki uztraucos. Var jau būt, ka tā bija tikai viena saulaina nedēļas nogale, kurā daži vēl nebija paspējuši novilkt savus tauku mētelīšus.