Man nepatīk pirkt automašīnu. Ļoti. Laiks un nervi, kas jāpatērē, lai piemeklētu savām vajadzībām un iespējām piemērotu braucamo, ir pārāk liels ieguldījums. Bet ir lietas, kas ir jādara. Tāpēc ir svarīgi šo lietu izdarīt maksimāli pareizi, lai pēcāk nav jānožēlo izvēle un jāsāk viss no gala vēlreiz. Pamācību, kā iegādāties auto, internetā ir daudz un dikti. Manējā būs līdzīga, tik vairāk filtrīgāka.

Runājot par pieredzēm. Ik pa laikam internetā var matīt kādu stāstu par neveiksmīgu auto pirkumu — te auto noplīst īsi pēc iegādes, te nepieciešamais remonts stipri pārsniedz paša auto vērtību, te vēl kāds Rumbulā nopircis mironi.
Manuprāt, šis viss ir ļoti viegli apejams posms — atliek tik potenciālo pirkumu aizvest uz pazīstamu servisu. Normāli mehi ātri vien atradīs visas nebūšanas.

Un Rumbula… Es nekad nebiju apmeklējis izslavētos Rumbulas autotirgoņus, līdz vienreiz ar sievu nolēmām turp doties tādā kā izzinošā ekskursijā. Bija arī tā, ka daudzi ss.lv pamanītie sludinājumi veda uz Maskavas ielu 450 ±. Tad nu devāmies turp aplūkot visu uz vietas. Aplūkojām. Ar vienu pat izbraucām pa slaveno lidlauku (vai kas tas tāds bija). Īss kopsavilkums — es nespēju iedomāties kam jānotiek, lai tur vispār kaut ko gribētu pirkt! Mašīnas ir bēdīgas, pārdevēji blēdīgi, apkalpošanas kultūra izcili zema, uz servisu neviens nevar aizvest (jo visi auto ir bez octa un bez atļaujas piedalīties satiksmē). Brrr un nekad vairs!

Turpinājumā par to, kā es izvēlos savu pirkumu.

Zinu, ka katram ir sava pieredze un paņēmieni:
Kāds ņem līdzi tehniski zinošu cilvēku. Kāds pērk tikai tādu auto, kas tikko ievests no Vācijas (lai būtu pirmais īpašnieks Latvijā). Kāds cits pērk tādu auto, kurš nesen ievests no Vācijas un dažus gadus jau pabijis pirmā īpašnieka rokās (un kurš būs izķēris visas tehniskās nebūšanas). Vēl kāds pērk auto ar svaigi izietu tehnisko apskati (lai uz gadu miers).


Mana izvēle ir gaužām vienkārša — internets un ss.lv. Pamatā pēdējais. Meklēju savām vajadzībām atbilstošu automašīnu un tālāk laižu to caur filtriem.

Pirmais filtrs ir pats pārdošanas sludinājums — ko rāda apraksts, attēli, aprīkojums. Švīkas, rūsa, nolietots salons, plaisa vējstiklā, otrs riepu komplekts, divas atslēgas, uc sīkumi, kas var liecināt par īpašnieka rūpēm un auto stāvokli.

Otrais filtrs ir automašīnas datu pārbaude e.csdd.lv — kāda nobraukuma vēsture, vai notīts odometra rādījums, kā klājies tehniskajā apskatē, kādi 1 un 2 ielikti. Nesen te parādījās arī iespēja apskatīt policijas un apdrošinātāju informāciju par automašīnas būtiskām avārijām.

Trešais filtrs ir zvans automašīnas īpašniekam — sarunā parasti atklājas vēl daudz dažādi sīkumi, kuri nav iekļauti sludinājumā. Piemēram, kādā sarunā volvo pārdevējs man atklāja, ka mašīna ir tehniski labā stāvoklī, viss strādā, tikai tāds nenozīmīgs sīkums — spararats tikšķot. Vai man gribas apskatīt tādu automašīnu, kurai būs jāmaina spararats (un droši vien arī sajūgs)? Protams, ne!

Ceturtais filtrs ir mobilā lietotne LTBA OCTA — ļoti labs rīks, lai pēc numurzīmes pārbaudītu vai auto nav bijis avārijās. Šādi var atsijāt labu tiesu ar sliktiem pirkumiem. Tik žēl, ka nemana pašu vainas izraisītās avārijas skādi un līdz ar to nevar zināt vai mašīna kūleņoja vai arī tik atpakaļgaitā iebrauca ar piekabes āķi kādam sānā. Bet daži cipari ir ļoti iespaidīgi, lai saprastu, ka tie ieguldītie vairāki tūkstoši eiro nozīmē, ka auto ir pamatīgi cietis.


Piektais filtrs ir tikšanās — tad ir iespēja pašam novērtēt cik labs ir auto, cik aprūsējis, kas tam nestrādā, kas neatbilst aprakstam, kur piekrāsots, kas būs jāremontē vai jāpiekārto, vai salona nolietojums atbilst 150k km noskrējienam, utt.

Sestais filtrs ir mājaslapa AutoDNA — ja nu visiem iepriekšējiem filtriem ir iziets cauri, tad noteikti vērts noziedot tos dažus eiro un pārbaudīt, ko šis auto ir atstājis vēsturē. Man vienreiz izdevās izvairīties no pārbūvēta auto ar pārgrozītu odometru, kas nācis no Lietuvas.

Septītais filtrs ir labs serviss. Es varu teikt milzīgu paldies savam servisam, ka man pēdējā solī ir sanācis izvairīties no ātrumkārbu remontiem, kardāna krustiņu maiņas, pamatīgiem metināšanas darbiem rāmim un ko tik vēl ne.

Lai arī lietotu automašīnu pirkšana ir veiksme un loterija, šos abus faktorus ir iespējams palielināt ar šādām vienkāršām darbībām. Izvēlamies prātīgi.