Satiksmes noteikumu uzdevums #17 jeb kuram stāvlaukumā priekšroka?
Kā piemēru ņemsim parasta lielveikala parastu stāvlaukumu. Šādi stāvlaukumi nosacīti iedalās stāvlaukuma stāvvietās un stāvlaukuma brauktuvēs. Un kā jau visi zinām no mācītā- labās rokas princips darbojas visur (ja vien nav zīmes, policisti un luksofori), arī stāvlaukumos.
Tad nu lūk jautājums- vai izbraucot no stāvlaukuma stāvvietas (uzsākot braukt) automašīnas vadītājam ir jādod ceļš otrai automašīnai, kura viņam tuvojas no kreisās puses?
Pilnīgākas ainas uzburšanai var aplūkot augstākesošo attēlu, kur sarkanais automobilis uzsāk braukšanu un zilais automobilis tam tuvojas no kreisās puses.
Tam, kurš stāv – vienmēr ir jāpārliecinās par satiksmes drošību pirks kustības uzsākšanas. Kas automātiski nozīmē to, ka uzsākt kustību, ja tuvojas cits auto nedrīkst! Un pilnīgi vienalga no kuras puses, ja brauktuve starp stāvošajiem auto nav pietiekami plata abiem, kas ir ļoti reta parādība.
Stāvlaukumā līnijas, ja nemaldos ir rekomendējošas, līdz ar to to esamība/neesamība neko neietekmē.
Policija bieži par vainīgo paņem to, kas nepalaida. Jo stumjoties ārā atpakaļgaitā dažreiz fiziski nevar redzēt ka kāds tuvojas. Bet ja tu redzi ka kāds stumjas ārā, et turpini braukt nesamazinot ātrumu, tad esi vainīgs avārijas situācijas radīšanā.
Labās rokas likumu neviens nav atcēlis!
Braucot atpakaļgaitā jāpārliecinās par satiksmes drošību!
Ceļu satiksmes noteikumi:
“82. Braucot atpakaļgaitā, transportlīdzekļa vadītājs nedrīkst traucēt citus ceļu satiksmes dalībniekus. Ja tas nepieciešams ceļu satiksmes drošībai, transportlīdzekļa vadītājam minētā manevra veikšanā jālūdz citu personu palīdzība.”
Tā kā izbraucot no stāvvietas viennozīmīgi vainīgs būs tas, kas brauc ārā no stāvvietas!
Cita lieta ka jābūt pieklājīgam un jāpalaiž….
Vai tas nozīmē, ka braucot no stāvvietas ārā ar purnu, priekšroka ir sarkanajam automobilim?
Nē! Jo tad strādā noteikums, ka uzsākot braukt priekšroka ir tam kas ir kustībā!
“57. Pirms jebkura manevra – braukšanas sākšanas, pārkārtošanās, nogriešanās, apgriešanās braukšanai pretējā virzienā, apdzīšanas, transportlīdzekļa apturēšanas u. tml. – transportlīdzekļa vadītājam jāpārliecinās par ceļu satiksmes drošību un par to, vai netiks traucēti citi ceļu satiksmes dalībnieki”
Vienu vārdu sakot – braucot ārā no parkinga vienmēr būs vainīgs tas, kas brauca ārā! Izņemot gadījumus kad abi brauca atpakaļgaitā – tad dalītā vaina.