Šorīt savā tviterziņu lentā pamanīju Labklājības ministrijas pirmā cilvēka uzstāšanās izvilkumus no LNT raidījuma ”900 sekundes”. Cita starpā tur bija citēts ministra teiktais:

”Šobrīd strādājam pie ieceres 1% no bērnu veiktajām sociālajām iemaksām maksāt viņu pensionētajiem vecākiem; līdz jūnijam būs skaidrība šajā jautājumā”.

Man jau likās, ka īsu brīdi atpakaļ, kad pirmo reizi tika izcelts saulītē šis priekšlikums, sabiedrība deva savu ne pārāk glaimojošo vērtējumu un tas arī tika klusi novākts no dienaskārtības. Izrādās, ka ne. Laikam tā vēlme pieturēties pie savas idejas un uzskatīt to par labu un vajadzīgu, ir spēcīgāks dzinulis par ieklausīšanos citos un rezultāta kritiska aplūkošana.

Es neuzskaitīšu tos dadzdesmitos iemeslus, kas norāda uz visa šī ”procentpabalsta” netaisnīgumu, bet apskatīšu tik to rezultātu. Proti, Labklājības ministrs sola ņemt daļu (1%) no bērnu veiktajām sociālām iemaksām un dot tās viņu vecākiem.

Un te sākas matemātika. Lai gan kāda matemātika- ejam uz VID algas kalkulatoru un ierakstām ailītē… hmm, ierakstām vidējo algu Latvijā 2016.gadā (927eiro).
Kalkulators izmet ārā dažādus ciparus, bet mums interesē tie, kas gozējas sociālajās iemaksās.
No šādas algas tiek ieturēta valsts sociālās apdrošināšanas iemaksa 97,33eiro. Tātad vecākiem (abiem!) pienāksies 0,97 eiro.

Labi, tā ir tikai darba ņēmēja daļa (lai gan no ministra teiktā varētu noprast, ka runājam tikai par šo daļu). Lai nu būtu- ņemsim arī darba devēja daļu klāt: tad tie kopā būs 316,02eiro. Tātad- 1% būs 3,16eiro. Abiem vecākiem.

Jautājums- vai par 158 centiem uz galviņu ir vērts taisīt šādu ”procentpabalstu” ? Pie tam statistika rāda, ka 277304 strādājošo (34%) saņem līdz 500eiro (uz papīra).

Nedaudz savdabīgi te izskatās internetā atrodamā informācija par pieciem eiro no pieciem simtiem (šeit un šeit (te ir vēl interesantāk- šajos rakstos ministrs runā par ”1% no valsts sociālās apdrošināšanas iemaksām, kas tiek novirzītas pensiju apdrošināšanai”, kas ir 24,54% no sociālās apdrošināšanas iemaksu likmes (lasi- 24,54% no augstākaprēķinātā 1%))). Tāda sajūta, ka tiek pasviests labi noapaļots cipars sabiedrības viedokļa uzbarošanai.