Laikam jau reti kuram nav zināms, ka kopš oficiālas filmas ”Rīgas sargi” dvd iznākšanas, tā ir iznākusi arī neoficiāli, proti- apskatāma/novelkama/lejuplādējama internetā. Linkus nelikšu, jo tas nav nekas apsveicams- ne no ielicēju, ne no ņēmēju puses. No vienas puses.

Bet ir arī otra puse.

Te laikam derētu sākt ar grēksūdzi- es filmu novilku un apskatījos. Un tam man ir iemesli. Ne sabiedrības, ne likuma priekšā tie nestrādā, bet man ir savi iemesli tā darīt.

Viss ir dēļ legālajiem/oficiālajiem/sauctoskāgribi pirktajiem diskiem. Jā man tādu ir mājās un pie tam vairāki un tas ir tikai normāli un normāli būtu ja man tas nebūtu jāizceļ, bet tas būtu pašsaprotami. Normāli nav tas, ka viena liela daļa (es runāju par latviešu/Latvijā izdotiem dvd) no šiem pirkumiem nav tās naudas vērti. Un to es uzzinu tikai tad, kad ar veikalā pirkto smuko disku esmu ticis līdz savam dvd atskaņotājam. Nav tik traki, ka uz vāka rakstītais nesader ar diskā esošo, bet kvalitāte un funkcionalitāte gan pamatīgi liek vilties.

Uzreiz gan piebildīšu, ka aprunāta tiek viena daļa no mūszemes dvd devuma, lai nejauši nepadomātu, ka man ir kāda alerģija pret vietējiem dvd- ir manā disku kaudzītē arī labi un kvalitatīvi pašmāju veikumi.

Piemēros varu minēt traģisko bildes kvalitāti ”Parīzes Dievmātes katedrāle”, kura ir tik graudaina un brīžam tik tumša, ka nepamet sajūta- veidotāji ir pamatīgi ekonomējuši un ne tikai saturu nav uzlikuši uz ietilpīgākas matricas, bet arī atmetuši ar roku labām programmām vai filtriem (nepārzinu to virtuvi). Arī studijas ”Dauka” veidotie multfilmu dvd ir draņķība dēļ sava izvēlnes loga- it kā domāts bērniem, bet uztaisīts tā, lai ik pēc katras multenes bērns nesaprašanā mēģinātu atrast nākamo filmiņu. Man meita jau trīs gadu vecumā piešāva rokas pie pults un varēja mierīgi gan disku ielikt atskaņotājā un nospiest lai disku atskaņo, bet ”Dauka” disku veidotāji bija laikam nolēmuši dozēt skatīšanos un tāpēc iespēju ”atskaņot visu” nemaz nebija ielikuši. Pareizi, nafig vajag! Lai bērns pamocās un saprot ko nozīmē garoza. Tā arī vairāk par vienreiz iegādātiem diviem diskiem neesmu sadūšojies paņemt.

Arī Jumpravas diskam, tāpat kā ”Remix” dvd, daži video ir gaužām bēdīgas kvalitātes. Tā vai izskatās, ka aizņēmušies kāda entuziasta savā laikā no TV ierakstītu VHS kaseti un ielikuši pa taisno diskā. Neticas, ka nebija iespēju uzlabot bildi. Neticu! Tāpat neticu, ka ”Lāčplēsis” dvd nebija iespējams uztaisīt labākas kvalitātes- dažbrīd daudz pa tumšu un dažbrīd pārāk tracina apakšējā mirguļojošā līnija.

Laikam pārāk gari sanāca izplūst, bet ceru, ka doma ir skaidra- ar šādiem produktiem patērētājam nostiprina neticību par potenciālo pirkumu. A ja nu atkal iegrābšos? Nē, labāk aizņemšos no radiem, kaimiņiem vai no virtuāliem draugiem. Ja nepatiks, tad vismaz nauda nebūs izmesta (no pircēju viedokļa raugoties), bet ja patiks, tad būs skaidrs par ko maksāju.

Tieši dēļ šādām parādībām disku tirgū es arī labāk izmantoju virtuālo iepazīšanās ceļu- paskaties, novērtē un pozitīva vērtējuma rezultātā nopērc.

Te varētu atgriezties pie filmas ”Rīgas sargi”.

Protams, kāds var iebilst- ”Rīgas sargi” varēja novērtēt kinoteātrī un neviens jau neplēsa deviņas ādas par šādu iesēju. Piekrītu, bet tā kā apstākļi sanāca tādi, kādi tie sanāca (neattaisnošos, bet dzīvē visādi sanāk, ka nesanāk) un līdz kinoteātrim es netiku. Bija doma aizšaut 18.novembrī uz Cinevilla, bet atkal apstākļi nesakrita (un beigās izrādījās, ka labi vien tā- tauta stāstīja, ka diezgan pavēsi tur bija un sanāca mazliet pat nosalt).

Lai vai kā, bez kinoteātra ir arī cita iespēja noskatīties filmu- veidotāji piedāvā to noskatīties uz dvd. Paldies viņiem par šādu iespēju, un biju jau gatavs šo disku nopirkt ar domu, ja nepatiks man, tad varētu uzdāvināt kādam. Bet augstāk aprakstītā neticība man vispirms lika virtuāli pagaršot šo veikumu, lai arī biju lasījis/dzirdējis visādas atsauksmes un aptuveni zināju, kas tiek piedāvāts.

Šoreiz varu atviegloti nopūsties- labi, ka es nenopirku šo filmu.

Nebiju gaidījis, ka ar šādu naudu un šādiem aktieriem var uztaisīt tik vāju filmu. Man vienmēr ir fascinējušas vecās labās latviešu filmas- tās var skatīties vairākkārtīgi un priecāties, ka mums ir/bija tādi aktieri. Piedodiet, bet ”Rīgas sargi” ir vilšanās. Vilšanās, jo pamatīgi traucē šķībi uzliktā skaņa. Vilšanās, jo Ulmanis tur ir uztaisīts par jampampiņu, kuram stratēģiskais plāns ir jāizliek ar šņabja glāzēm. Vilšanās, jo lielais vairums aktieru nedemonstrēja neko vairāk, kā kārtējo seriāla sēriju. Vilšanās par smaidīgajām statistu sejām, kad kaulainā blakus stāv. Vilšanās par klopi baznīcas tornī (kurš tādu murgu izdomāja? Un kāpēc tik ilgi bija jābļauj, ja krīt no knapiem 10 metriem?). Vilšanās par Ješkas caurdurto plaušu, kura nemaz neasiņoja un kura saimniekam nemaz nemaisīja smieklos kratīties.

Vienīgais prieks bija par Ješkas ”dirsasbērnu” un Bermonta māksliniecisko talantu ar zobenu iegravēt baznīcas palodzē vēstījumu nākamajām paaudzēm. Ne kurš katrs ar mazu nazīti tā varētu, bet Bermonts mierīgi- ar garu zobinu, pie tam aiz spala turēdams.

Piedodiet, bet filma nav tā vērta, lai to pirktu konserva veidā. Pat nepirkšu, lai kādam pēcāk to varētu dāvināt. Un nevajag domāt, ka nepirkšana ir saistīta ar to, ka nu jau redzējis esmu un nav ko par to maksāt. Nē, es labprāt noskatos labu kinofilmu vai koncertu vairākkārtīgi. Un būtu noskatījies arī filmu ‘’Rīgas sargi’’ vairākkārtīgi, ja vien tā būtu kvalitatīva. It kā saturs vairāk ir gaumes jautājums, bet ja kvalitāte (skaņa) nav pieņemama un ja vēl turklāt saturs arī liek šķobīties, tad laikam tikai sadomazohists varētu šādu disku pirkt.

Zinu, ka ir populāri teikt- nepiratizē pašmāju mākslinieku veikumu, jo savādāk šādi veikumi nākotnē vairs nebūs. Tāpat zinu, ka mana rīcība nav pareiza, bet tāpat nav godīgi tirgū piedāvāt produktus, kuri liek pircējiem pieņemt ne tik godīgus risinājumus.

Mākslinieki, mūziķi, aktieri, režisori…. parādiet ko jūs varat. Parādiet kvalitāti saturā un formā. Uzrunājiet mani un es pilnīgi noteikti jums apsolu, ka jūsu veikumu es nopirkšu un novietošu blakus citiem pirkumiem. Pagaidām gan atļaušos jūsu veikumus vispirms pārbaudīt. Uzticība ir trausla lieta.