Pasaku kalendāri.
Savulaik, manā saulainajā bērnībā, man ar māsu katru gadu tika dāvināti pasaku kalendāri. Tādi lieli, krāsaini, pārliekami pasaku kalendāri, kur vienā pusē bija pasaka, bet otrā- attiecīga mēneša pasakas ilustrācija ar kalendāra cipariņiem apakšējā daļā.
Glīti, ērti, gaumīgi un bērnu sirsniņu sildoši. Gan pasaku var izlasīt, gan zīmējumu apskatīt, gan kalendārs acu priekšā, gan pēcāk var nolikt grāmatplauktā.
Vēl var izmantot rotaļām. Mums ar māsu bija minēšanas rotaļa- paņemot jebkuru kalendāru no kalendāru čupiņas un atverot uz dullo vajadzēja uzminēt (atcerēties), kurš mākslinieks zīmējis pasakas ilustrāciju. Tāpat atmiņu trenējām arī uz pasakas nosaukumu un pasakas valsti, jo katru mēnesi bija citas tautas pasaka. Laikam tagad tā mazliet triviāli skan, bet bija interesanti. Un ir arī ko atcerēties tagad.
Tikai ar to tagad ir mazliet skumīgi- nav šobrīd šādu te pasaku kalendāru. Negribu ticēt, ka šī būtu neejoša prece. Manuprāt, tieši otrādi- ietu uz urrā un vēl mazliet.
Galu galā- vēl taču visiem šī kalendāra agrākajiem pircējiem, dāvinātājiem un lasītājiem šie kalendāri ir spilgtā atmiņā un noteikti pirktu kaut vai sentimenta vadīti. Ja vēl cena nebūs kosmoss un noformējums glīts, tad nešaubos, ka pasaku kalendāri būtu ejošākā prece gada nogalē un labākā Ziemassvētku dāvana paša vai radagabala sīcim. Vai kā laba piedeva Ziemassvētku dāvanai.
Protams, es nezinu visus pasaku kalendāru izdošanas un pārdošanas knifus, un savas pārdomas varu balstīt tikai uz jūtām. Bet tāpat liekas, ka jebkura no daudzajām Latvijas izdevniecībām varētu pieķerties un reanimēt šādu pasākumu- katru gadu pa pasaku kalendāram.
Mākslinieku mums ir daudz un gan jau jaunie un talantīgie neliegtu savu māku šāda kalendāra izveidē.
Par pasakām- arī te (man liekas) nevajadzētu būt problēmām- dažādu tautu dažādas pasakas pietiktu pāris gadu desmitiem. Ja nevienam nav laika piemeklēt dažādu tautu pasakas attiecīgā garumā (jāatceras, ka pasaku kalendāri ir uz vienas lapas), tad es varētu cēlu mērķu vārdā sameklēt (man pat ir padomā daža laba pasaka).
Un gan jau vēl kāds, kuram atmiņas par šiem kalendāriem silda sirdi, neatteiktos pielikt savu roku to tapšanā.
Var jau būt, ka es nemaz neesmu pamanījis, ka šādi pasaku kalendāra atdzīvināšanas mēģinājumi jau ir bijuši vai arī tādi šobrīd ir (?), tad tas nozīmē tikai vienu- cītīgāk jāskatās grāmatnīcās uz plauktiem.
Ja uz pēdējo teikumu atbilde ir ”nē”, tad varbūt jāsāk vākt paraksti, taisīt akcijas, klauvēt pie izdevējiem, atvērt balsošanu manabalss.lv, …..?
Pasaku kalendāri eksistē joprojām un joprojām ir populāri. Ir Stārastes kalendāri, moderno pasaku kalendāri, visādi pasaku kalendāri.
Piemēram,
http://www.zvaigzne.lv/lv/gramatas/apraksts/93392-pasaku_kalendars_2014.html
http://annelesgramatas.lv/lv/graamatas-264081/open-products:1137341
Cenas arī ļoti pieņemamas.
Nu re, tā jau man likās, ka mana paviršā meklēšana man aizsedz skatienu. Tos Stārastes kalnedārus manīju, bet neskaitīju, jo tas īsti nav tas :)
Zvaigznes kalendārus gan biju palaidis garām… Būs kādā grāmatnīcā jāpalūr kādas iekšas šim kalendāram.
Atceros šos kalendārus, parasti viņus pētīju pēc skolas pie vecmammas. No šiem visiem, kas redzami bildē ir palicis atmiņā pēdējais no labās puses pašā apakšā.
Protams, Spīganai ir taisnība, ka pasaku kalendāri tiek izdoti joprojām (laiku pa laikam), tomēr man šķiet, ka tu vairāk ilgojies pēc tā, kas savulaik padomju bērnam bija Notikums – jaunais pasaku kalendārs ar bildēm, ko kārtīgi izpētīt, gadagrāmata “Divpadsmit mēneši” (starp citu, vecie laidieni tika rūpīgi pētīti arī pēc gadiem 20), jauna pasaku grāmata sērijā “Brīnumzeme” vai ikgadējie “Pasaules bērni”. Šo grāmatu iegūšanai bija tāda neliela svētku pieskaņa un varbūt tādēļ ir griba to reanimēt.
Stārastes kalendārus es īsti negribētu pieskaitīt tiem, ko gaidu. Arī Zvaigznes izdotajos izrādās nav īsti tas ko gaidu (izdod no 2003.gada latviešu pasakas ar zīmējumiem).
Jā, droši vien Tev taisnība- manī mīt padomju bērna ilgas :)
Jā, vai ne? Tas bija vesels rituāls- dabūt Divpadsmit mēnešus, dabūt Pasaules bērnus… un to varēja tikai ap Jauno gadu… Sieviešu kalendārs (vai- Kalendārs sievietēm?) arī bija tīri interesanta lasāmviela, cik atceros.
Bērniem vecāki, krustvecāki var izveidot individuālus kalendārus ar bērna mīļākajām pasakām un foto galerijām.
Iesaku Zariņa zīmogu fabriku.