Pasaku_kalendari

Savulaik, manā saulainajā bērnībā, man ar māsu katru gadu tika dāvināti pasaku kalendāri. Tādi lieli, krāsaini, pārliekami pasaku kalendāri, kur vienā pusē bija pasaka, bet otrā- attiecīga mēneša pasakas ilustrācija ar kalendāra cipariņiem apakšējā daļā.

Glīti, ērti, gaumīgi un bērnu sirsniņu sildoši. Gan pasaku var izlasīt, gan zīmējumu apskatīt, gan kalendārs acu priekšā, gan pēcāk var nolikt grāmatplauktā.

Vēl var izmantot rotaļām. Mums ar māsu bija minēšanas rotaļa- paņemot jebkuru kalendāru no kalendāru čupiņas un atverot uz dullo vajadzēja uzminēt (atcerēties), kurš mākslinieks zīmējis pasakas ilustrāciju. Tāpat atmiņu trenējām arī uz pasakas nosaukumu un pasakas valsti, jo katru mēnesi bija citas tautas pasaka. Laikam tagad tā mazliet triviāli skan, bet bija interesanti. Un ir arī ko atcerēties tagad.

Tikai ar to tagad ir mazliet skumīgi- nav šobrīd šādu te pasaku kalendāru. Negribu ticēt, ka šī būtu neejoša prece. Manuprāt, tieši otrādi- ietu uz urrā un vēl mazliet.
Galu galā- vēl taču visiem šī kalendāra agrākajiem pircējiem, dāvinātājiem un lasītājiem šie kalendāri ir spilgtā atmiņā un noteikti pirktu kaut vai sentimenta vadīti. Ja vēl cena nebūs kosmoss un noformējums glīts, tad nešaubos, ka pasaku kalendāri būtu ejošākā prece gada nogalē un labākā Ziemassvētku dāvana paša vai radagabala sīcim. Vai kā laba piedeva Ziemassvētku dāvanai.

Protams, es nezinu visus pasaku kalendāru izdošanas un pārdošanas knifus, un savas pārdomas varu balstīt tikai uz jūtām. Bet tāpat liekas, ka jebkura no daudzajām Latvijas izdevniecībām varētu pieķerties un reanimēt šādu pasākumu- katru gadu pa pasaku kalendāram.
Mākslinieku mums ir daudz un gan jau jaunie un talantīgie neliegtu savu māku šāda kalendāra izveidē.
Par pasakām- arī te (man liekas) nevajadzētu būt problēmām- dažādu tautu dažādas pasakas pietiktu pāris gadu desmitiem. Ja nevienam nav laika piemeklēt dažādu tautu pasakas attiecīgā garumā (jāatceras, ka pasaku kalendāri ir uz vienas lapas), tad es varētu cēlu mērķu vārdā sameklēt (man pat ir padomā daža laba pasaka).
Un gan jau vēl kāds, kuram atmiņas par šiem kalendāriem silda sirdi, neatteiktos pielikt savu roku to tapšanā.

Var jau būt, ka es nemaz neesmu pamanījis, ka šādi pasaku kalendāra atdzīvināšanas mēģinājumi jau ir bijuši vai arī tādi šobrīd ir (?), tad tas nozīmē tikai vienu- cītīgāk jāskatās grāmatnīcās uz plauktiem.
Ja uz pēdējo teikumu atbilde ir ”nē”, tad varbūt jāsāk vākt paraksti, taisīt akcijas, klauvēt pie izdevējiem, atvērt balsošanu manabalss.lv, …..?