Bekets

Nosaukums: Mērfijs
Autors: Semjuels Bekets
Izdevniecība: Jumava
Gads: 2008
LPP: 207

Par grāmatu
Sīlija ir iemīlējusies Mērfijā. Mērfijs it kā Sīlijā arī. Bet tajā pat laikā viņš daudz labprātāk sēž piesējies savam krēslam vai arī iet meklēt to, ko viņš grib atrast.

Es mēģināju saprast un uztvert to, ko autors mēģināja pateikt. Protams, ja vien viņš vispār gribēja ko pateikt un visa tā gudro rakstu gūzma, kas atrodama internetā nav vien tukša literatūrgudrinieku fantāzija. Bet nekas no tā neizdevās. Jā, bija epizodiski, kad likās- tūlīt viss aizies pa sliedēm un beidzot kaut kā gan tie tēli, gan viņu dialogi sasaistīsies kopā. Bet nē- atkal taciņa sazarojās un viss turpinājās ar savilktu grumbu pierē.

Laikam jau šāda te literatūra nav priekš manis. Vismaz ne šobrīd. Vai arī otrādāk- neesmu priekš šīs literatūras.

Priekšvārdos un pēcvārdos jau Beketu saistīja ar Džeimsu Džoisu un viņa Ulisu. Pēdējais bija lasīts sen atpakaļ un likās vieglāk atkožams par Beketu. Var jau būt, ka jāsamierinās ar to, ka Semjuelam Beketam ir ticis tituls- viens no nozīmīgākajiem absurda drāmas autoriem. Un nav ko pārāk lauzīt galvu par to kas tur bija un kāpēc dažbrīd teksts bija tāds un ne savādāks.

Droši vien, ja būtu redzējis viņa sarakstīto izrādi ”Gaidot Godo”, būtu ar savādākām acīm skatījies uz ”Mērfiju”. Bet tas laikam būtu cits stāsts.

Šoreiz jāpaliek pie tā, ka ”Mērfijs”, nenoliedzami sarakstīts interesanti (tikai ar uztveršanu jābūt visam kārtībā) un tikpat nenoliedzami labi iztulkots (pieļauju domu, ka tulkotājai šī grāmata bija zvēra darbs), vēl nenoliedzamāk pelnīti atrodoties godalgu un slavas saulītē, tomēr ir šaurākai publikai domāts darbs. Uz šo ir jānoskaņojas un jāsagatavojas. Noteikti būtu cita garša.

Mērfijs savu gara pasauli iztēlojās kā lielu, tukšu sfēru, ka no pārējā universa ir hermētiski nošķirta. Tas nebūt nebija trūkums, jo netika pazaudēts nekas no visa, kas ietilpa pašā sfērā. Ārpasaules universā nekad nekā nebija bijis, nebija un nevarēja būt- viss bija jau klātesošs kā virtuālais vai aktuālais, vai virtuālais, kurš pārtapis aktuālajā, vai aktuālais, kas izrādījies virtuāls tai universā, kurš te, iekšā.

Grāmatas vērtējums: 7/10
Citu grāmatu vērtējumus var atrast grāmatu sadaļā.