Lauku darbos ik pa laikam sanāk nozāģēt kādu koku vai patīrīt krūmājus. Un skaidrs, ka šo darbu rezultātā veidojas zaru čupiņas, kuras vai nu ir jāsadedzina vai arī jāsasmalcina.
Protams, zaru čupas var arī atstāt, bet tās galīgi un nemaz neizdaiļo apkārtni- čupa, kas ieaugusi zālēs neizskatās ne glīti, ne arī tas ir praktiski.

Līdz šim zarus dedzināju- atspēries vilku zarus uz ugunskura vietu un dedzināju. Pirms kurināšanas visu laiku ir jāskatās vai nav vēja, vai nav pārāk sauss un vai ir laiks atrasties blakus ugunskuram, jo bez uzmanības atstāt nedrīkst. Sarežģīti un neefektīvi.
Tāpēc jau pāris gadus aktīvi domāju par zaru smalcinātāju pirkšanu.

Pirmā doma bija par mazu un elektrisku smalcinātāju, apmēram tādu, kāds ir dārzu žurnālos, kur smaidīga tante stāv pie šķeldotāja ar smalku žagariņu. Bet jau ar pirmajiem izlasītajiem teikumiem sapratu, ka tas ir dekoratīvs elektroinstruments no kura jēga (vismaz manā gadījumā) nebūs.
Tāpēc pārgāju uz jaudīgākiem meklējumiem- apstājos pie benzīna dzinēja šķeldotāja par apmēram 300 eiro. Bet arī te bija mīnusi- jauda maza, šķeldojamo zaru izmērs mazs, skaidas pārāk lielas.
Tad nu nācās spert soli tālāk un nonācu pie zaru šķeldotāja/smalcinātāja Hecht 6208. Un pēc nelielas bet aktīvas pavasara talkas, varu sev uzslavoši uzsist pa plecu. Jauda un rezultāts ir vairāk kā labi. Un piedāvājums smalcināt 7cm zarus ir pat ļoti dāsns- man jau liekas, ka 5cm zari mierīgi var kvalificēties malkai vai vismaz iekuram, tāpēc tādus reti kad nāksies šķeldot.

Savu šķeldotāju atradu veikalā 220.lv- bija arī citur, bet te bija labāka cena un solīta ātra piegāde (un bija ar).

Īsumā par zaru smalcinātāja Hecht 6208 tehnisko pusi:
Dzinējs- 4-taktu motors, benzīns. Jauda 5,2kW/7HP. 208cm³.
Degvielas tvertne- 3,6l. Pietiek pāris stundām aktīvas darbības.
Maksimālā šķeldojamā zaru diametrs- 7cm
Svars- 56kg
Stundas laikā var sašķeldot 2,3m³ zaru. Dzīvē to nemērīju, bet tā varētu būt.
Šķeldotājs aprīkots ar siksnas spriegotāju un avārijas slēdzi, bet šos vēl darbībā nevajadzēja pārbaudīt.
Agregāts zarus smalcina ar cilindru, kuram ir divi asmeņi- tie darbojas vareni un nikni. Bez problēmām sagrauž maksimālā izmēra zarus. Arī mazāk izmēra sausos zarus grauza.
Vēl ir vesela virkne ar parametriem, bet parastam lietotājam tie nez vai būs vajadzīgi. Tā vietā labāk pieminēt montāžu un pašu darbošanos.

Montāža ir ļoti vienkārša (instrukcija tiek atsūtīta epastā)- pievienot riteņus, ieeju, izeju, rokturi un spriegojuma ratu. Atliek tik iepildīt degvielu, eļļu un šķeldotājs ir gatavs darbam. Ar rokturi un riteņiem to ir viegli pārvietot sev vajadzīgajā vietā. Lai arī pa nelīdzenu virsmu to nav viegli pārvietot (smags un nedaudz zvārojas pa kukuržņiem), tas tomēr ir daudz vieglāk un ērtāk nekā staipīt zaru čupas. Pa līdzenu virsmu to pārvietot vispār ir atpūta.

Palaišana un šķeldošanas process arī ir vienkāršs- palaišanai vajag tik pagriezt degvielas vārsta sviru (viens kloķītis), pagriezt droseles sviru (otrs kloķītis), noregulēt gāzes vārsta sviru (trešais kloķītis) un pagriezt slēdzi (ceturtais kloķītis). Tagad ar starteri iedarbinām un tiklīdz motors uzņem apgriezienus, tā noregulējam droseli un apgriezienus. Viss, šķeldotājs ir gatavs pieņemt visu lielo zaru čupu. Vai čupas.

Pirms darba noteikti iesaku aizsargbrilles un austiņas, bet to jau laikam katrs pats saprot. Un arī cimdus. Mans ieteikums- mīkstus un biezus darba cimdus, jo asmeņi dažreiz iegraužas zaros ar sitienu un pie piestumšanas jūt ka vibrē pa rokām.

Darbs ir vienkāršs kā jau viss manis aprakstītais- stāvi starp šķeldotāju un zaru čupu un tik stum smalcinātājam rīklē vienu žagaru pēc otra. Var arī vairākus kopā- visu ņem pretī un smalki sakapā. Ja ir vairāki cilvēki, tad vienu var nolikt pie šķeldas saņemšanas- kāds tur maisu, kurus ik pa laikam apmaina un vēl kāds padod zarus, ja tie iepriekš nav salikti čupā. Es vēl izdomāju uz izejas ”skursteņa” uzlikt gofru, lai ērtāk pūst maisā un šķelda vējā neiet pa gaisu. It kā nekādas pretenzijas agregātam nebija.

Zaru smalcinātājs ņem pretī teju gandrīz visādus zarus- tievus, resnus, platus, šaurus. Reti kuram vajadzēja ar lielajām dārznieku šķērēm apgriezt kādu pārāk plati augušus zarus. Ja tas labi iekožas zarā, tad pat daudz piestumt nevajag, bet parasti piepalīdzēt vajadzēja. Īpaši, ja daudz mazo žagaru- tad pēc mazajiem vajag ielaist kādu lielo- tas aizrauj sev līdzi arī mazos un visi tiek samalti. Sausos zarus gan vajadzēja piestumt- tad arī rokas jūt vibrēšanu.

Lai arī šķeldotājs ir ļoti labs un jaudīgs, jāpiemin arī mīnusi. Kā lielākais mīnuss ir ārā pūšanas ”skursteņa” aizsērēšana. Tas gadās, ja mazie zariņi izsprūk cauri smalcinātāja nažiem un nostājas šķērsām izejai. To pašu darīja arī tūjas zari (pieļauju domu, ka ar lapainiem un skujainiem zariem ar tā varētu būt, bet tas jāpārbauda praksē). Tad tālāk sekojošās skaidas nespēj tikt ārā un veidojas korķis. Šādā gadījumā jāskrūvē skurstenis nost (4 skrūves) un jāizņem korķis ārā. Atliec atpakaļ un vari darboties tālāk. Pa dienu pāris reizes tā gadījās. Liekas, ka to varētu atrisināt nedaudz savādākas formas skurstenis. Visādas lūkas un tamlīdzīgas ietaises šajos skursteņos (lai nebūtu jāskrūvē skrūves) es neatzīstu- tur var sašķobīties darba drošība. Labāk jau mierīgi izslēgt dzinēju un atskrūvēt tās skrūves. 5min pauze noder- var atpūtināt ausis, sakārtot darba vidi un aiznest pilnos maisus nostāk.

Mazāks mīnuss ir sitieni un vibrācijas, ko saņem rokas. Īpaši, kad gadās sausie zari. Bet tas laikam būs jebkuram šķeldotājam, ja vien tam nav iekšā raušanas mehānisms. Ar rokām ir jāpiepalīdz- jāpastumj, jāsaspiež pārāk plati zari vai ar kādu zaru jāpastumj smalkie žagari.

Kopumā jāsaka, ka šķeldotājs ir ļoti labs un jaudīgs. Stabils, drošs un ērts lietošanā. Nav ne mazākā šauba par šī pirkuma lietderīgumu. Savu darbu tas veic ļoti labi. Arī viegli pārvedams automašīnā (ja nepieciešams, var noņemt abus ”skursteņus”, tad ielīdīs teju jebkurā bagāžniekā). Rezultāts ir ļoti labs- uz cidonijām un avenājiem jau sabēru labu tiesu ar mulču. Tagad nebūs jādomā par ravēšanu. Un nav arī jādomā par zaru čupu stiepšanu un dedzināšanu. Vasarā vēl būs krūmu tīrīšana, tad pamēģināšu, kā šķeldotājs ņem pretī zarus ar lapām. Ja lapas nesitīs ciet izejas ”skursteni”, tad šķeldotājam jāliek vēl papildus pluss.