Latviešu rakstāmvaloda.
Pieļauju domu, ka reti kurš pieaudzis cilvēks ievēro savas pirmās ābeces rakstīto burtu paraugus un jau sen ir izveidojis pats savus rakstāmos burtus. Pats es jau kopš studiju laikiem rakstu tikai ar drukātajiem burtiem un tagad nākas stipri piedomāt, lai uzrakstītu tekstu ar rakstītajiem burtiem.
Kad sāku iet skolā, tad mana pirmā grāmata oficiāli skaitījās Ābece. Smuka, krāsaina ar gaili uz vāka. Pirms pāris gadiem manai meitai skolā Ābeci nedeva. Tā vietā bija Zīle.
Atšķīrās ne tikai grāmatu nosaukumi- atšķīrās arī burti. Ne pats alfabēts- tas joprojām ir tāds pats. Atšķīrās burti, kas it kā nolikti grāmatās parauga vietā- smukie rakstītie burti, pēc kuriem bija jāvadās, kad rakstīja burtus burtnīcās.
Bildēs var redzēt divas ābeces- viena mana (pirmā) un otra mana bračkas. Starpība starp grāmatām ir 7 gadi. Meitas pirmo grāmatu es neatradu (laikam bija jānodod atpakaļ skolā), bet toties atradu saiti, kur gudri ir aprakstīts un pie reizes parādīts kādi burti ir šobrīd.
Tā rupji ņemot starp šiem burtiem (manas un manas meitas) ir divdesmit pieci gadi. Varētu būt, ka vēl dažus gadus pirms manis tika izmantota šāda pat ābece. Pa vidu vēl brālīša ābece. Ja pa vidu vēl bija kāda ābece ar saviem rakstītajiem burtiem, tad droši rakstām komentāros.
Kā var redzēt bildēs, daži (lielie) burti visnotaļ pamatīgi ir mainījušies (S, L, P), dažiem tikai cilpiņas pazudušas (D, E, Z) daži palikuši spicāki (V), daži vienkāršāki (K), daži izstieptāki (G), daži atmainījušies atpakaļ (H).
Neatradu to īsto un patieso pamatojumu kāpēc rakstītie burti tiek mainīti un kas to izlemj. Gan jau kaut kur ir kāds smalks un gudrs pamatojums šādu burtu mainībai.
Man tik tagad interesē- vai kāds tagadējais sākumskolnieks atpazītu mana laika S vai P burtus?
Godīgi sakot, nesaprotu, kāpēc ir TIK NOLĀDĒTI būtiski, vai, piemēram, mazajam b burtam ir tā cilpiņa vai nav! Bērnu visu laiku skolotājs “zāģē”: “Raksti pareizi! Raksti glītāk!” un tad brīnās, ka ir neglīti rokraksti! Taču burtus liek rakstīt visiem vienādus, lai gan jau pamatskolā tik un tā katrs izveido savu unikālo stilu rokrakstā un ikvienam, atvainojos, ir pie pakaļas, vai raksta mazo s kā s vaiar to strīpiņu taisno. Un bērni, kam nav tik spēcīgs raksturs reāli tiek lauzti, spiesti rakstīt un violkt tās līnijas tā kā viņiem varbūt nav dabīgi pēc temperamenta, rakstura vai citām psiholoģiskām iezīmēm.
Nu, cilpiņa, pamatā, droši vien tāpēc, ka tā ērtāk pievienot nākamo burtu. Bet vispār žēl, ka vairs nav glītrakstīšanas, lai gan toreiz tā likās baaaigā mocība. Un- no otras puses- glītrakstīšanas stundas bērnībā nav kavējušas man galīgi sabojāt rokrakstu tagad, jo vairāk sākās rakstīšana ar datoru. Tagad varētu iet par mediķi- nesalasāmi rakstīt es jau māku :)