Dažus mēnešus atpakaļ galvā ieskrēja doma, kuri ir tie tautieši, ar kuriem personīgi es varētu lepoties? Kuri ir tie latvieši, kas ar savu darbu un talantu ir slaveni arī ārpus Latvijas robežām? Kaut vai, lai kādam ārzemniekam varētu pateikt, ka, lūk tas, ir latvietis un viņš atzinīgi mātu ar galvu un teiktu- jā, ir dzirdējis par tādu latvieti.

Doma urdījās pa galvu, kamēr nolēmu to izlikt uz virtuālā papīra, lai varētu aplūkot no visām pusēm, kā tā izskatās.

Un izskatās labi, par spīti tam, ka parasti jau mēs paši visādi cenšamies sevi pozicionēt kā mazu un kašķīgu tautu pie Baltijas jūras un īpaši nepriecājāmies par to, kas mums ir.
Bet tomēr. Tomēr varētu (un vajadzētu) priecāties par mūsu tautiešiem. Viņu personību, viņu paveikto, viņu ieguldīto. Par to, ka viņi bija/ir. Par to, ka viņi ir latvieši.

Var jau būt, ka sanāks mazliet nacionālistiski, bet šoreiz tikai par latviešiem. Varbūt, ka nākamo sarakstu vajadzēs veidot neņemot vērā latvisko izcelsmi, bet valstisko piederību? Bet, lai tas paliek kādai citai reizei.

Veidojot šo listi, ik pa laikam pieķēru sevi pie domas, ka neesmu noformējis jelkādus kritērijus un tas saraksts sanāk stipri subjektīvs un varētu pat teikt, ka nepilnīgs. Negribējās man sarakstā likt politiķus (lai gan ar cik politiķiem latvieši lepotos?), sportistus (Ozoliņš, Irbe, Biedriņš, Krūmiņš… kas vēl? Prūsis? Miņins? Valneris?) un armijniekus (Voldemārs Veiss, Jukums Vācietis, Oskars Kalpaks). Bet varbūt vajadzēja?

Bez sarakstā minētajiem, vēl ir ļoti daudzi slaveni latvieši, bet ne ārpus savas valsts robežām. Protams, ar viņiem arī jebkurš, sevi cienošs, latvietis un Latvijas iedzīvotājs, lepojas, bet tas (atkal) būtu citam sarakstam.

Latvijā arī ir dzimuši un auguši izcili baltvāci (piem., Vilhelms Ostvalds (Nobela prēmijas laureāts ķīmijā), Valters Caps (Minox fotoaparāta izgudrotājs)) un ebreji (piem., Mihails Tāls (pasaules čempions šahā), Sergejs Eizenšteins (kinorežisors), Marks Rotko (gleznotājs)), bet šoreiz pamēģināsim atrast ievērojamus latviešus.

Uzskaite nav veikta ar kādu dziļas domas secību un kārtību. Vienkāršs saraksts, kuru katrs var papildināt. Ceru, ka nebūs kādam vēlme īsināt. Protams, ja ir arguments uz īsināšanu, tad būs vien jāīsina.

Kuri ir tie latvieši, ar kuriem var lepoties latvieši?

Laila Pakalniņa (1962)
Kinorežisore.

Raimonds Pauls (1936)
Latviešu populārās mūzikas autors un pianists.

Vilhelms Purvītis (1872-1945)
Viens no latviešu nacionālās glezniecības skolas aizsācējiem, kā arī viens no nozīmīgākajiem māksliniekiem latviešu mākslas vēsturē.

Baiba Skride (1981)
Vijolniece, uzvarējusi Karalienes Elizabetes konkursā Briselē 2001.gadā.

Inese Galante (1954)
Operdziedātāja.

Vestards Šimkus (1984)
Pianists, daudzu starptautisku konkursu uzvarētājs.

Mariss Jansons (1943)
Latviešu diriģents.

Aleksandrs Laime (1911— 1994)
Latviešu ceļotājs un pētnieks, slavu iegūdams kā pirmais vēsturē atzīmētais cilvēks, kurš ar kājām ticis līdz Anhela ūdenskritumam Venecuēlas augstienē.

Edvards Liedskalniņš (1887-1951)
Floridā (ASV) pašrocīgi uzbūvēja Koraļļu pili- 4ha platībā izbūvētu koraļļu akmens bluķu kompleksu (bluķu izmērs un svars ir iespaidīgi).

Herberts Cukurs (1900-1965)
Latviešu aviators ’30. gados kļuva slavens ar saviem lidojumiem paškonstruētās lidmašīnās no Latvijas uz Gambiju un Japānu. Tik viņa dalība Arāja komandā, liek ievilkt jautājuma zīmi par atrašanos šajā sarakstā.

Kārlis Irbītis (1904-1997)
Latvijas aviokonstruktors, vairāku lidmašīnu prototipu autors.

Gunārs Birkerts (1925)
Arhitekts

Andris Nelsons (1978)
Birmingemas Simfoniskā orķestra galvenais diriģents.

Margarita Stāraste (1914)
Bērnu grāmatu autore un ilustratore

Māris Sirmais (1969)
Jauniešu kora “Kamēr…” mākslinieciskais vadītājs un galvenais diriģents.

Alvis Hermanis (1965)
Jaunā Rīgas teātra galvenais režisors

Eduards Smiļģis (1886-1966)
Latviešu teātra režisors, Dailes teātra dibinātājs.

Vizma Belševica (1931-2005)
Latviešu dzejniece, rakstniece un tulkotāja. Vairākkārt nominēta Nobela prēmijai literatūrā.

Kārlis Šteins (1911-1983)
Latviešu astronoms. Šteina vārdā nosaukti viņa atklātie komētu difūzijas likumi. Arī mazā planēta 2867 ir ieguvusi nosaukumu Šteins.

Ļoti ceru, ka komentāros šis saraksts tiks papildināts. Vai arī kādam parādīsies raksts ar iespaidīgāku sarakstu.