kanons

Sākšu ar mazu citātu no kultūraskanons.lv:

Latvijas kultūras kanons līdzīgi kā citās Eiropas valstīs izveidots kā izcilāko un ievērojamāko mākslas darbu un kultūras vērtību kopums, kas atspoguļo nācijas visu laiku nozīmīgākos sasniegumus kultūrā.

Lai kā man negribētos apšaubīt viena vai otra speciālista vienu vai otru argumentu par labu vienam vai otram kultūras kanona sarakstā iekļautajam, tomēr… tomēr gribētu izteikt savu necilo viedokli.

Viss sākās ar to, ka man gribējās sameklēt šo to interesantu un vajadzīgu priekš nākamā gada lasīšanas saraksta. Skaidrs, ka šī gada sarakstu man neizdosies pievārēt pilnībā, tāpēc nolēmu savlaicīgi konsolidēt un ar gudru žestu pārlikt uz nākamo gadu, kur būs tikai divas lietas- Nobela prēmiju literatūrā ieguvušie autori un Latvijas kultūras kanona literatūras saraksts. Pārējo atstāju mirkļa iegribai un apstākļu sakritībai.

Tā arī nonācu pie šī kultūras kanona saraksta, kas mani mazliet samulsināja. Un runa nav tikai par literatūru.

Proti, es šajā kultūras kanonā redzu ko negribu redzēt un neredzu, ko gribu redzēt. Skaidrs, ka neba jau nu manai gaumei kāds taisīs sarakstu. Tur mērķi un nodomi ir visaugstākie.
Droši vien tas viss ir dzimis smagās diskusijās un grūtās pārdomās, bet tas jau neliedz man izteikt savus subjektīvus spriedelējumus par dažām vērtībām.

Literatūra:
Visi tie, kuri ir šajā sarakstā komentārus neprasa. Drīzāk ir jājautā- kāpēc ir tieši tie? Un kāpēc tikai tie? Un kāpēc nav, piemēram, Andrejs Upīts? Aspazija? Edvards Virza? Veidenbaums? Ezeriņš? Eglītis?…

Arhitektūra un dizains:
Atzīšos, biju stipri pārliecināts, ka pirmajā vietā būs ja ne Brīvības piemineklis vai Brāļu kapi, tad Kārlis Zāle noteikti. Nekā- sarakstā nav ne viens, ne otrs, ne trešais.
Toties ir Birkerts, kuram Latvijā ir tikai viena nepabeigta būve…. Droši vien, ja ekspertu grupā būtu nevis Dripe, bet Krastiņš, tad sarakstā būtu nevis Kronbergs, bet jūgendstils.
Jā, un sarakstā ir stulpiņš ar mopēdu.

Skatuves māksla:
Saraksts sastāv no piecpadsmit vērtībām, no kurām divas ir aktieri- viņš un viņa. Gandrīz vai derētu noslēgt derības- kurš spēs uzminēt, kuri tie ir? Katrā ziņā es šīs vērtības neapstrīdu (pat nedomāju), vienkārši atkal ir samulsuma pilns jautājums- kāpēc šie un ne (arī) citi?

Kino:
Te ir atrodamas divpadsmit filmas. Viena no tām animācijas. Te atkal atzīšos- likās, ka sarakstā jābūt visu cildinātajai filmai ”Teātris”. Nav.
Bet droši vien katrs te varētu nosaukt savu duci ar filmām (Zvejnieka dēls, Ezera sonāte, Cilvēka bērns, Puika, Ilgais ceļš kāpās, Vecā jūrnieku ligzda,…).

Nobeigumā vien piebildīšu, ka svarīgāko darbu izdarīju- lasāmo sarakstu papildināju. Pie reizes ieazinos ar kultūras kanonu. Un vēl pie reizes to nedaudz apspriedu (lasi- apburkšķēju).