Decembra sākumā man prātā ienāca fiksa ideja par grāmatām un grāmatu blogiem- redz, vietējā blogārē grāmatu blogi visnotaļ omulīgi ir ieņēmuši stabilu vietu ar tikpat stabilu tendenci pieaugt. Dažus gadus atpakaļ vien pāris kadri sevi varēja saukt par grāmatblogiem. Tagad jau (vai drīzāk – pagaidām?) ir pāris desmiti.

Bet kas tad ir galvenie burtu devēji grāmatblogiem? Protams, grāmatu izdevēji. Tāpēc ienāca tā fiksā doma- uzzināt, ko par vietējās blogāres grāmatu aprakstniekiem saka paši grāmatu izdevēji? Ar galveno domu- vai vispār zina, ka tādi pastāv. Un ja nezina, tad varbūt radīsies kāda interese iepazīt. Droši vien labāk būtu bijis, ja šādu aptauju/rakstu veiktu kāds grāmatu blogs, bet nu- šoreiz es atļāvos šādu vaļību :)

Sapratu, ka gadu mija ir tas laiks, kad grāmatu cepējiem laika ir tā pamazāk, bet tomēr- apbruņojos ar nekaunību un epastiski devos apciemot vairākus apgādus ar šādiem jautājumiem:

1.Vai Jūs sekojiet grāmatu blogos notiekošajam?
2.Vai Jūs sadarbojaties ar grāmatu blogiem?
Ja jā- kādi ieguvumi?
Ja nē- kāpēc? Un- vai plānojat kādu sadarbību?
3.Vai Jūs saredzat iespēju Latvijas grāmatu blogos popularizēt savas izdevniecības grāmatas?
4.Vai Jūs būtu ieinteresēti izvietot grāmatu blogos savas izdevniecības reklāmu?
Ja jā- kādi būtu priekšnosacījumi?
Ja nē- kāpēc?
5.Kādi būtu Jūsu priekšnosacījumi, lai sadarbotos ar kādu/kādiem grāmatu blogiem?
6.Ko vēlaties sagaidīt no grāmatu blogiem?
7.Varbūt varat nosaukt kādas priekšrocības un/vai trūkumus grāmatu blogos?

Jautājumus izsūtīju darba nedēļas sākumā ar cerību, ka nedēļas laikā, tie kuri gribēs/varēs, atbildes atsūtīs. Nosūtīju kādus piecpadsmit pastus un varēju sākt gaidīšanu.

Gala beigās sanāca tā, ka pagaidīju mazliet ilgāk nekā biju domājis (pašam uznāca laika trūkums), bet atbildētāju skaits nepalielinājās- savas atbildes atsūtīja seši apgādi. Liels paldies viņiem par to.
No visām atbildēm mēģināšu uztaisīt mazu un nesakarīgu kopsavilkumu:

Laikam pirmais secinājums, kas izkristalizējās no atbildēm- blogiem ir jāizrāda iniciatīva, ja ir vēlme sadarboties ar kādu no apgādiem. Protams, ir arī apgādi, kas paši uzmeklēs blogu, bet drošāk ir pašam blogam uzsākt diskusiju.
Ja kāda apgāda piedāvājumā redzi savu un sava bloga mērķliteratūru, tad droši- epasts ar savu priekšlikumu. Un tad jau bumbiņa būs apgāda pusē.

Tādu konkrētu ieguvumu no jau esošas sadarbības neviens apgāds nenosauca, jo droši vien netiek veikta tāda uzskaite, bet atbildēs figurēja pozitīva nots- papildus raksts ir kā papildus reklāma. Arī raksta uzpeldēšana sociālajos tīklos dod savu labumu.

Sadarbība ir vienkārša- apgāds piedāvā grāmatu un grāmatblogeris pēc izlasīšanas ievieto blogā savu atsauksmi. Neviens neapvainosies arī par negatīvu atsauksmi, bet no pieredzes zinu, ka tādu grūti ielikt grāmatai, kuru pats esi gaidījis un/vai izvēlējies (tātad- jau zinājis kas lācītim vēderā). Un nekādi drakoniskie noteikumi arī netiek uzstādīti, vienīgie- ja saņēmi grāmatu, tad esi tik labs un ieliec arī rakstu.

Vēl no atbildēm varēja izsecināt, ka grāmatu apgādi būtu priecīgi, ja grāmatblogu komūna būtu kaut kādā veidā aktīvāka. Laikam tā doma bija, lai paši blogi būtu apmeklētāki, vairāk rakstošāki, vairāk lasīšanu popularizējošāki, vairāk kaut ko organizēt vēlošāki. Nezinu, varbūt vēl tika mērķēts uz kādu kopsēdēšanu vai kaut ko līdzīgi kinoblogeru kinoseansiem. Varētu jau arī atvēzēties nopietnāk (ja kādam ir duka) un noorganizēt kaut ko līdzīgu decembra sākumā notiekošajam prozas lasījumam.

Arī par reklāmu var runāt, bet tikai ne naudas izteiksmē. Var samainīties ar baneriem vai saņemt par blogā ielikto baneri kādu grāmatu. Nezinu vai tas kādam liktos saistoši, bet tāda iespēja pastāv.

Nezinu no kurienes dati, bet kā blogu lielākais mīnuss tiek minēts to mazais apmeklējums.

Pozitīva ziņa ir tāda, ka apgādi saskata grāmatblogos potenciālu- un ne tikai kā reklāmas placdarmu kādam savam jaunizdotajam darbam. Arī faktā, ka grāmatu blogi popularizē grāmatas un lasīšanu kā tādu. Tā teikt- grāmatizdevēji un grāmatblogi atrodas vienā ierakumu pusē.

Jā, un, lai raksts tiktu beigs uz pavisam pozitīvas nots, tad pateikšu, ka apgāda Zvaigzne ABC iniciatīva rīkot dažādus pasākumu ne tikai ar blogeru piedalīšanos, bet arī speciāli grāmatu blogiem ir ļoti apsveicama (ceru, ka viņu piemēram būs arī sekotāji).
Bet par to es sīkāk, lai stāsta citi. Es neesmu tiesīgs izteikties, jo līdz šim tā arī nevienu šādu pasākumu neesmu apmeklējis :)

Raksta sākumā minēju, ka galvenā doma šai aptaujai- vai grāmatu izdevēji pazīst grāmatu blogus. Diemžēl dzelžainus argumentus izsecināt nevaru, bet doma ir skaidra- pagaidām grāmatu blogi apgādu acīs vēl nav pietiekoši interesanti.
Laikam tas arī viss no mana kopsavilkuma. Citi gala secinājumi un smalkāka analīze, lai paliek komentāriem.