Nosaukums: Zirgi.
Autors: H.Bitte, K.Kviesis, A.Bušmans
Izdevniecība: Lauksaimniecības pārvalde
Gads: 1925., 1926., 1928.
LPP: 322

Par grāmatu-
Vienā grāmatā kopā sašūti trīs Lauksaimniecības pārvaldes izdevumi par zirgiem un to kopšanu- Pareiza zirgu apkalšana un nagu kopšana; Darba zirgu audzēšana un kopšana; Zirgaudzēšanas mērķi Latvijā.

Nav man zirgu un laikam jau nebūs ar. Bet interese par šiem skaistajiem dzīvniekiem ir, tāpēc arī šo grāmatu atstāju savā plauktā. Pie reizes bija mērķis izlasīt tā laika grāmatu ar tā laika valodu par to laiku svarīgu personu lauksaimniecībā, darbā, armijā. Mūsdienās zirgi jau tomēr vairāk ir eksotika un pļavu noganītāji. Bet pirms simts gadiem zirgs bija svarīgs elements, kuram tika pakārtoti darbarīki, lopu dakteri, kalēji, armija.

Lai arī visas trīs grāmatas bija atšķirīgas, nav brīnums, ka iepriekšējais saimnieks tās visas sašuvis vienos vākos- lasījās kā viena grāmata. Un lasījās ļoti labi- bija tāds kā patīkams kultūršoka lēciens laikā, kurā varēja ieraudzīt dažādas smalkas nianses par nagiem, kalējiem, pakavu izmēriem, to piemērošanu, pildīšanu, nagu ārstēšanu, pareizu kumeļu audzēšanu un barošanu, rūpes par ķēvēm, utml. Uzzināju, ka var aizkalt zirgus, ka pie naga liek nokaitētus pakavus (lai piemērītu pareizo izmēru), ka pakavi ir visdažādāko veidu un formu. Uzzināju, kas ir nesne, kā var apkalt nepaklausīgu zirgu, cik svarīgs ir ciltsdarbs, ka nevajag pieradināt kumeļu pārāk bieži dzert un, ka sasilušam zirgam nevajag ļaut pārāk ātri dzert (sasilis zirgs drīkst ievilkt tikai 7 malkus). Vēl arī uzzināju, ka ir siltasiņu un aukstasiņu zirgi.

Pamatīgs informācijas daudzums, no kura kā lieku atzīmēt sev varēju tikai tās tabulas. Viss pārējais bija labs un izglītojošs ceļojums laikā. Mazliet tika arī ‘’tā laika valoda’’, kuru cerēju saņemt. Par grāmatu aktualitāti es gan nemācēšu neko teikt, gan jau pa simts gadiem daudz kas nācis klāt un tikpat gājis nost, bet šoreiz tas arī nebija lasīšana mērķis. Gan jau kādreiz ar kādu svaigāku izdevumu varēšu salīdzināt.

Grāmatas vērtējums: 8/10
Citu grāmatu vērtējumus var atrast grāmatu sadaļā.