Sojers

Nosaukums: Toma Sojera piedzīvojumi
Autors: Marks Tvens
Izdevniecība: Sprīdītis
Gads: 1993
LPP: 168

Par grāmatu
Stāsts par kādu zēnu, kurš savā nevaldāmā kārē pēc rotaļām un piedzīvojumiem, nokļūst dažbrīd pat ļoti bīstamās situācijās.


Bērnu dienu klasika, kuru es veiksmīgi biju savā bērnībā izlaidis. Tāpēc ar ieliku savā sarakstā, lai beidzot būtu iepazinis Toma Sojera piedzīvojumus arī drukātā veidā ne tikai ar vairāku un vairākkārtīgu filmu palīdzību.

Nezinu, kā uz šo grāmatu reaģētu jaunās lasītājas, bet jaunajiem lasītājiem te paveras brīnumplašas iespējas izbaudīt to, ko mūsdienās diez vai kādam būs lemts izbaudīt- skolotāja pērienus, liecināšanu tiesā pret slepkavu, apslēptas mantas meklēšana (un atrašana), apmaldīšanās alu labirintos, mukšana no mājām, lai padzīvotu kā jūras laupītāji. Un gala beigās- kļūt (vairākkārtīgi) par visas pilsētiņas spožāko zvaigzni. Jā, tas viss bija pa spēkam Tomam Sojeram un viņa uzticamajam biedram Haklberijam Finam.

Nezinu, kas pie vainas- vai grāmatas vieglā valoda vai interesantie piedzīvojumi, bet lasās tā varen raiti uz priekšu. Brīžam esi skolā un dabū jau kārtējās rīkstes (vai lineālu), citreiz jau esi uz salas upes vidū un meklē bruņurupuču olas, vēl citreiz stiep maisu ar naudu. Ko lai saka- pirms gadsimta puišeļiem bija jautra dzīve- un nebija iedomājama situācija, ka savu brīvo laiku puikas pavadītu telpās. Tikai un tikai ārā. Jo tur ir visa jautrība, visa dzīve un tur arī atrodami īsti dārgumi- sākot no sprāguša kaķa vai žurkas (vai zinājāt, ka to ir forši griezt aukliņā ap galvu?), līdz marmora bumbiņai vai naudas lādei.

Kādu laiku atpakaļ lasīju, ka grasās ņemt ārā no grāmatas vārdu ”nēģeris”. It kā jau daudz tie netika pieminēti, bet pāris vietās tad pazustu tas smeķis, tā laika gaisotne. Un varbūt pat pasacītā jēga. Lasītājus jāizglīto savādāk, ne ar literāro darbu graizīšanu (gribēju jau teikt- kastrāciju, bet tas laikam būtu nedaudz pārspīlēts apzīmējums).

Jā, pēc kāda laiciņa noteikti būs jāizlasa par Haklberiju Finu.

[xrr rating=10/10 imageset=tiny_star label=”Grāmatas vērtējums:”] Citu grāmatu vērtējumus var atrast grāmatu sadaļā.