Nosaukums: Rietumu frontē bez pārmaiņām
Autors: Ērihs Marija Remarks
Izdevniecība: Dienas grāmata
Gads: 2008
Lappuses: 151

Par grāmatu-
Pirmais pasaules karš kāda deviņpadsmit gadus veca vācu karavīra acīm.

Jāsāk tāpat kā ar grāmatu ”Krusttēvs”– visu mīlēto, cienīto un lasīto Remarku es nebiju lasījis. Nemaz un necik. Esmu dzirdējis, ka Remarks ir (bija) populārs vidusskolas vecuma lasītājiem, bet cik nu es atceros savu vidusskolas vecumu, tad man bija tāds kā latviešu autoru periods- Andrejs Upīts (nezinu gan kāpēc visi šausminās par ”Zaļā zeme”- es izlasīju un man patika), Vilis Lācis, Rūdolfs Blaumanis, Anšlavs Eglītis, Jānis Ezeriņš… Remarkam kaut kā nesanāca vietas šinī kompānijā.

Vienu brīdi bija tāds kā lasāmā apsīkums un pārskatot grāmatplauktu ievēroju divus ”Dienas grāmata” izdevumus ko savulaik laikraksts ”Diena” meta pakaļ. Nolēmu, ka beidzot jāiepazīstas ar Ē.M.Remarka daiļradi un ”Rietumu frontē bez pārmaiņām” varētu būt gana labs iepazīšanai. Nezinu kā citas Remarka grāmatas, bet šī noteikti ir vērta, lai to izlasītu. Un jā- priekš Remarka daiļrades iepazīšanas ir pašā laikā, ja nu kāds vēl ir tāds pats Remarka daiļrades nepārzinātājs kā es.

Pie velna aizspriedumus, lai tie paliek citiem laikiem, te guļ strādnieks Johans Levandovskis, par kropli pataisīts karavīrs, un tā ir viņa sieva; kas zina, kad abi atkal tiksies, viņš grib viņu- lai jau viņam tiek tas prieciņš, tur nav ko gari prātot!

Apraksti, dialogi, kara šausmas… tas viss ir pasniegts brīnišķīgā un viegli uztveramā valodā. Ainiņas tā vien pašas uzburas acu priekšā un lasītājam nekas cits nav jādara kā vien jāpāršķir lapas. Un ainiņas ir spilgtas, jo pats autors piedalījies Pirmā pasaules karā un kopā ar ievainojumiem guvis arī pārliecību par kara ciešanām un šausmām. Tā teikt- kara romāns no aculiecinieka.

Mani pārņem vājums, pēkšņi spēki ir galā. Pat lamāties man vairs negribas, kāda tam visam jēga, es vēlētos pakrist un nekad vairs necelties.

Vai es vēl gribētu izlasīt vēl kādu Remarka darbu? Jā, bet vēlāk, jo dzirdēts, ka viņa darbi vairāk vai mazāk ir par kara tēmu. Negribētos pārsātināt ar kara stāstu uzņemšanu.

Viņš krita 1918.gada oktobrī- dienā, kas visā frontē pagāja tik klusi un mierīgi, ka armijas pavēlniecība savā ziņojumā aprobežojās ar vienu vienīgu teikumu: Rietumu frontē bez pārmaiņām.

Šīs, kā arī citu grāmatu vērtējumus var atrast grāmatu sadaļā.