Rietumeiropas hronikas

Nosaukums: Rietumeiropas hronikas par baltu apdzīvotām zemēm. 9.-13. gadsimta hroniku fragmenti, tulkojumi un komentāri.
Autors: Ēvalds Mugurēvičs
Izdevniecība: Latvijas vēstures institūta apgāds
Gads: 2015
LPP: 144

Par grāmatu-
Grāmatā iekļauti 16 skandināvu un Rietumeiropas hroniku fragmenti, kuros ir pieminēti notikumi Austrumbaltijā un tagadējā Latvijas teritorijā
.

Tiklīdz padzirdēju, ka iznākusi šāda grāmata, uzreiz zināju, ka man to vajadzēs izlasīt. Tikai nez kāpēc iedomājos, ka varēšu mierīgi šo darbu iegādāties pie izdevēja tad, kad būs laiks lasīšanai, nauda pirkšanai un vieta plauktā, jo diezin vai šādu literatūru tā uzreiz visu izķers. Naivi domāju! Labi, ka vēl bija Valters un Rapa veikalā. Tagad būs mācība- grāmatu pirkumus neatlikt uz pēcāku.

Grāmatā ir fragmenti no Rimberta hronikas par Sv.Anskara dzīvi, Sakša Gramatiķa ”Dāņu diždarbi”, Knutu sāgas, Egila sāgas, Stades Alberta hronikas, Ģeogrāfiskā traktāta par Austrumbaltijas tautām 13.gadsimta vidū, u.c. Un visus viņus vieno Latvijas vai Austrumbaltijas teritorijas pieminēšana.

Katrs no fragmentiem iesākas ar autora izskaidrojošu ievadu un paskaidrojumiem, kuri ļoti atvieglo pašas hronikas lasīšanu un uztveršanu. Pēc tam nāk hronikas oriģinālais teksts latīņu valodā un tās tulkojums latviski. Noslēdz to visu paskaidrojoši komentāri par kādu no vietvārdiem, personām vai kādu pieminētu notikumu.

Lasītājam atliek tik vien kā baudīt un izglītoties. Un nevar noliegt- te ir kur piesiet dūšu. It kā jau kas tur- kāds savā rakstu darbā pieminējis Latviju vai kādu personu no šīs zemes. Bet ja tā padomā- nekas senāks uzrakstīts par Latviju vai kādu personu no šīs zemes nav. Tātad- vērtība, ko var izmantot. Un vajag izmantot.

Tāpat liels pluss ir vairums faktu un paražu uzzināšana (zirgu upurēšana, mirušo dedzināšana, Zemgales jaukšana ar Sembu, mirušā mantas dalīšana, utt). Ikvienam, kuram ir kaut mazākā interese par mūsu zemes vēsturi, šī grāmata būs prieks, laime un acuraugs.

Lai arī grāmata ir plāna un pusi no tās aizņem teksts latīņu valodā, tā ir jālasa lēnām un iedziļinoties. Izbaudot šo tekstu vērtību un nozīmīgumu. Un nav svarīgi vai lasītājs ir vai nav vēsturnieks. Jebkura informācija par ”tiem laikiem” ir noderīga un izglītojoša. Īpaši, ja vēl tik viegli un izsmeļoši pasniegta.

Grāmatas vērtējums: 10/10
Citu grāmatu vērtējumus var atrast grāmatu sadaļā.