Nosaukums: Richarda Zarriņa atmiņas
Izdevējs: Mansards
Gads: 2019
LPP: 384

Par grāmatu-
Richarda Zarriņa mazdēls Aivars Celmiņš apkopojis sava vectēva pierakstus, kuros Richards Zarriņš stāsta par savu bērnību, pirmajiem soļiem zīmēšanā, vēlāk iestāšanos mākslas skolā Pēterburgā, komandējumu Eiropā un vēlāko darbu Vērtspapīru spiestuvē gan Pēterburgā, gan Latvijā.

Gatavojoties aizvadītā gada Grāmatu izstādei, pirkumu sarakstā biju iekļāvis Richarda Zarriņa grāmatu. Kā nekā, dzīvesstāsti man tagad dikti iet pie dūšas. Protams, pirms iegādes nolēmu pašķirstīt potenciālo pirkumu, jo tik biezu dzīvesstāsta grāmatu negaidīju. Izskatījās jau grezni, lai arī mani mulsināja tās brīvās malas (kā mākslas grāmatās). Bet, ja jau mākslinieks, tad jau droši vien vajag arī māksliniecisku grāmatu. Nav ko musināties par apjomiem, kā nekā Zarriņš savulaik paveica daudz gan Krievijas vērtspapīriem, gan arī Latvijas (ir autors pastmarkām un vairākām latu monētām un banknotēm). Noteikti viņam būs daudz ko stāstīt. Un bija ar.

Zarriņam talants bija ne tikai radīt mākslas darbus vai vērtspapīrus, viņam arī ļoti labi padevās rakstīšana- viņa atmiņas ir pasniegtas dzīvīgi un ļoti viegli uztveramas. Bauda lasīt par dažādiem notikumiem un tiem dažādajiem cilvēkiem, kurus viņš savā mākslinieka un Vērtspapīru spiestuves darba gaitās bija sastapis. Bez liekvārdības vai puslapu gariem aprakstiem te viss ir pateikts skaidri un saprotami- gandrīz vai pats esi bijis tur visur klāt.

Īpaši patika viņa atmiņas par darbu Pēterpils Vērtspapīru spiestuvē. Lai arī man tā tipogrāfijas padarīšana ir tumša bilde, tieši šo nodaļu bija visinteresantāk lasīt. Kādas iekārtas, kādi cilvēki, kādas tehnikas un paņēmieni, kādas intrigas. Un, protams, kā revolūcija visu šo sagandēja. Arī Richarda Zarriņa ceļš mājup nebija viegls- revolūcija Krievijā, karš Latvijā, lielinieki Latgalē.

Un priekšā doma par Latvijas brīvību un, protams, doma par savu naudu. Arī te neiztikt bez intrigām un mēģinājumiem pastumt Zarriņu pie malas.

Ļoti labs dzīvesstāsts, kas atspoguļo ne tikai autora pieredzi, bet arī viņa ceļu, kas vijas kopā ar dažādiem vēsturiskiem notikumiem gan Krievijā, gan Latvijā. Vēl grāmatā ir interesants vizuālais pielikums, kurā var aplūkot grāmatu skices, naudu, ekslibrus, plakātus un daudz ko vēl.

Grāmatas vērtējums: 10/10
Citu grāmatu vērtējumus var atrast grāmatu sadaļā.