pigoznis

Nosaukums: Pēckarš. Krāsas. Jaunība.
Autors: Jāzeps Pīgoznis
Izdevniecība: Zvaigzne ABC
Gads: 2014
LPP: 280


Par grāmatu-
Jāzepa Pīgožņa atmiņas par pavadīto laiku un piedzīvoto Rozentāla mākslas skolā un Latvijas Mākslas akadēmijā.

Saite uz izdevēja mājaslapu- Jāzeps Pīgoznis- Pēckarš. Krāsas. Jaunība.

Ar Pīgozni es esmu ticies divreiz- viena reize ir bērnības grāmatās un otra reize, kad viņš bija ielūgts pie mums tehnikumā parunāt ar mums ētikas vai estētikas (vai kā nu to stundu toreiz sauca) stundas laikā. Parunāšana īsti neiznāca, jo vairāk viņš stāstīja un mēs klausījāmies. Atzīšos, no tās sarunas maz ko atceros (tas bija tik sen…), bet Pīgožņa personība mani uzrunāja. Tāpēc arī grāmatai ķēros ar divkāršu interesi- gan gribējās uzzināt kā viņam gāja sperot mākslinieka pirmos soļus, gan izlasīt par tiem laikiem.

Grāmatā ”Pēckarš. Krāsas. Jaunība” saņēmu visu to, ko gribēju saņemt- mākslinieka nejaušo nokļūšanu Rīgā, pēckara dzīves atspoguļojumu, dzīvi un mācības rozentāļos un akadēmijā. Neliela pieskaršanās arī citu mākslinieku jaunībai. Un tas viss tika pasniegts ar dzīvesprieku, papildinot ar ironiju un tādu vienkāršu lauku zēna skatījumu. Prieks lasīt un baudīt.

Jā, dažbrīd stāsti prasījās dziļāki, dažbrīd plašāki. Varbūt vēl izteiksmīgāki un tēlaināki, bet tad jau tas būtu pavisam cits stāsts. Šis stāsts bija vairāk kā sirma onkas stāstījums vakarā pie kamīna vai ugunskura- par tiem laikiem, kad naudu dzīvošanai Rīgā vajadzēja nopelnīt pašam pārdodot aitas gaļu tirgū, kad trīspadsgadīgajam vienam pašam bija jāstiepj smagais koferis uz Vecrīgas dzīvokli, kad cietā valūta Rīgā bija ēdami labumi no laukiem.

Tā pamazām tiekam aizvesti uz akadēmijas laikiem, kad balles mijas ar mācībām. Kad pasniedzēju vidū ir ne tikai pasniedzēji, bet arī partiju ielikteņi. Par studentu dzīvi, eksāmeniem un atrašanos dabā ar saviem audekliem, kartoniem un krāsu kastēm.

Man liekas, ka grāmata noderēs visiem- gan, lai gūtu priekšstatu par pēckara laika mācībām, par mācībām padomju gados, kad obligāti bija jādodas palīgā kolhoziem, par mākslinieku izdarībām studijās un ārpus tām, gan vienkārši tiem, kuriem patīk labā valodā pasniegts atmiņu stāsts.

Grāmatas vērtējums: 9/10
Citu grāmatu vērtējumus var atrast grāmatu sadaļā.