pasaules acs

Nosaukums: Pasaules acs.
Autors: Roberts Džordans
Izdevniecība: Zvaigzne
Gads: 2016
LPP: 800

Robert Jordan- The Eye of the World., 1990.
Tulkojums latviešu valodā- Ingus Josts un Vanda Tomaševiča

Par grāmatu-
Laika Rats griežas un vērpj savu pavedienu. Trim puišiem no Divupes ciema Emondāres- Randam, Matam un Perinam, Laika Rats vērpj īpašu rakstu- to pamanīja gan Aesu Sedaja, gan Sargātājs, gan arī tumšie spēki ar melndraugiem, trollokiem un Izdzisušo priekšgalā. Tagad viņiem jādodas briesmu pilnā ceļā, lai ar Pasaules Acs palīdzību apturētu tumšo spēku iznākšanu virszemē.

Saite uz izdevēja mājaslapu- Roberts Džordans- Pasaules Acs

Laika posmā no 1990. līdz 2013.gadam Roberts Džordans uzrakstīja 15 grāmatas par Laika Ratu. Un katra ir pieklājīga ķieģeļa apjomā. Ja nu vienīgi izņemot pirms pirmās grāmatas ”Pasaules Acs” iznākušais stāsts, kas vēsta par notikumiem pirms divdesmit gadiem- tā ir nedaudz plānāka.

Tie, kuri lasījuši šos darbus, nedomājot ierindo to pie fantāzijas žanra labākiem paraugiem. Ar pirmo darbu ”Pasaules Acs” es tam noteikti piekristu. Ceru, ka latviešu lasītājiem būs iespējams iepazīt visus ”Laika Rata” darbus. No biznesa viedokļa skatoties, gribētos teikt, ka šī sērija mierīgi varētu Latvijā kļūt par dižpārdokli, ja tikai nebūtu latviešu lasītājam viens būtisks šķērslis…

Rands ar savu tēvu vada mierīgas dienas ganot aitas un apkopjot laukus. Dzīve Emondārē, kā jau nomalē, vispār ir mierīga- ne zagļu, ne slepkavību, ne karalienes nodokļu iekasētāju. Un emondārieši neko daudz arī nezina par notikumiem ārpus dzimtās apkārtnes. Vien tik, cik svētkos par to pastāsta menestrels vai ceļojošais tirgotājs. Tāpēc arī ar dubultgaidām tiek gaidīts Ziemvakars, kur ļaudis līksmos, dzers, dies un klausīsies menestrela stāstus, kuros teiksmas jaucas ar īstenību un leģendas ar izpušķojumiem. Īpaši, ja vēl pauninieks izmetis, ka atkal ir parādījies Pūķis…

Tā nu visi trīs puiši- Rands, Mats un Perins, kopā ar saviem pavadoņiem, ir spiesti pamest savu dzimto ciemu un doties bīstamā ceļojumā uz otru karalistes malu, kur pa vidu Lāstam var atrast Pasaules Aci un viņa sargu.

Lai sajūsmā neizstāstītu visu grāmatu, tad mēģināšu īsi papriecāties par virspusējām lietām. Pasaules Acs var raksturot kā ceļojuma grāmatu- bariņš dodas ceļā uz tālu un tā ne visai noteiktu punktu kartē, un viņiem, papildus tam, ka uzbrūk tumšo spēku mošķi, ik pa laikam gadās arī kāda lielāka vai mazāka ķibele. Protams, kopumā stāsts ir ar puslīdz paredzamām beigām un no sižeta pavērsieniem pārsteigumu nav gaidāmi. Bet tas ne mazākā mērā nemazina lasīšanas apetīti- vienā lasīšanas reizē lapaspuses tiek patērētas milzīgā apjomā, jo šeit ļoti labi strādā princips- vēl tik vienu lappusi, vēl tik vienu nodaļu… un, skat- desmit lappuses pārvēršas 3 nodaļās un puse nakts ir pavadīta lasot. Jā, grāmatu nolikt malā ir grūti- notikumi, lai arī savā ziņā vienkārši, tomēr ievelk. Un vēl tā pasaule! Par to vien desmitnieks jāliek. Vismaz mani tā uzrunāja par kārtu vairāk nekā paši personāži un viņu paveiktais.

It kā jau nevajadzētu bojāt pozitīvo gaisotni, bet kaut kas kritisks ar jāpievieno. Man nepatika divas lietas- brīžam smagnējā valoda un uz beigām pārlieku bieži un nevietā esošs vārds ”rezignēts”. Ja par valodu es vēl pievērtu acis, tad par pēdējo gan ir izbrīns- tik bieži ierakstīts pašam stāstam tik nepiemērots vārds, ka pamatīgi dūrās acīs. Bet labi, tie ir maznozīmīgi sīkumi un grāmatas kopējo iespaidu neietekmē.

Tagad tik jātur īkšķi, lai izdevējam pietiek spēka turpināt ”Laika Rata” sēriju. Nešaubos, ka tādā gadījumā lasītāji noteikti atradīs šīm grāmatām goda vietu savos plauktos.

Grāmatas vērtējums: 10/10
Citu grāmatu vērtējumus var atrast grāmatu sadaļā.