Nosaukums: Pārāk resna, lai būtu taurenītis
Autors: Sisko Istanmeki
Izdevniecība: Pētergailis
Gads: 2003
Lappuses: 183

Par grāmatu-
Milzīgā auguma Kaisu un viņas vīrs Erns- pretēji Kaisu, maziņš, tievs un vārgs. Abi dzīvo Somijas ciematiņā Rūtinojas un vada savu ‘’Dažādo preču’’ veikalu. Dzīve ir skarba, bet tas neliedz viņiem to baudīt.

Grāmatā aprakstīti notikumi risinās pagājušā gadsimta sešdesmitajos gados, kad Somijas mazos ciematus kuplā skaitā pameta jaunā paaudze, lai dotos labākas dzīves meklējumus uz Zviedriju. Palika vecie un tādi, kā Kaisu ar Ernu- mazu veikaliņu īpašnieki, kuri ar spītu un lielu darbu centās padarīt savu dzīvi kaut cik priecīgāku.

Ne vienmēr Kaisu un Ernam sanāca savu dzīvi uztaisīt priecīgāku. Drīzāk viņiem neveicās- gan Erna māte ar māsu visādi centās izmantot viņa vājo raksturu, gan Kaisu sava spēka un tiešā rakstura dēļ nācās ciest.

Māte mēdza teikt, ka spēcīgai sievietei ir divas iespējas- parādīt, ka ir spēcīga, un pēc tam ciest no sekām, vai arī izlikties vājai un kautrīgai. Un, ja kādreiz gadās parādīt savus spēkus, tad labākais ir kaut kādā vīzē izskaidrot, ka tā tikai gadījies.

Lasot šo romānu, gribot negribot sanāk just līdzi galveno varoņu sāpēm, vai pat drīzāk traģēdijai, bet tai pat laikā, tās pārsteidzoši mierīgi tiek pasniegtas. Lielākoties pat jautrā veidā, ar mazu humora piedevu. Protams, ne vienmēr traģēdija gāja kopā ar komēdiju. Bija arī tikai traģēdija.

Ārēji Kaisu ir viens vienīgs smaids, taču dziļi iekšā viņā ir kāds ļaunums, kas nebeidz tincināt: ‘’Kāpēc, kāpēc… Kāpēc šī laime nav mana laime?’’

Lai vai kā, bet lasītājam, ja vien spēj uzburt un uzturēt skatu par šo vizuāli komisko pāri, jautri brīži ir garantēti. Autoram sanācis ļoti spilgti pasvītrot romāna varoņu savstarpējās attiecības un Somijas mazā ciemata iedzīvotāju dzīvi. Grūtu, dažreiz skumju, bet nekādā gadījumā ne drūmu.

Brālis negrib noticēt, ka Kaisu atsakās.
– Kas par paradīzi jums tā Rūtinoja īsti ir? – viņš aizvainots brīnās.
Kaisu aizsūta brālim vasarnieka noknipsēto fotogrāfiju: ‘’Šāda paradīze ir tā Rūtinoja.’’
Fotoattēlā Kaisu ar Ernu stāv šķūņa priekšā. Kaisu uz pleciem ir cūkas liemenis un Ernam rokās lapu grābeklis.

Šīs, kā arī citu grāmatu vērtējumus var atrast grāmatu sadaļā.